Kendi Tristörlü kompanzasyon sistemimizi kuralım

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn. camby

Sn. Tossun2008'in bahsettiği entegrenin tam kodu ADE7758 ve http://www.analog.com/en/analog-to-...rgy-measurement/ade7758/products/product.html adresinden datasheet'ine ulaşabilirsiniz. Ben bu entegreyi yaklaşık 4 yıl önce kullanarak akıllı sayaç yapmıştım fakat şuan o alandan çok uzak kaldım ve entegreyi tam olarak hatırlayamıyorum. Entegre "Energy Meter IC" olarak üretilmekte. Yani sayaç entegresi ve enerji ölçmekte. Hatırladığım kadarıyla anlık güç bilgisi vermemekte. Belli bir peryot boyunca anlık aktif ve reaktif güç bilgilerini hesaplayıp belli bir "n" peryot boyunca toplayarak elde ettiği enerji değerini "WATTHR" veya "VARHR" adlı hafıza alanlarında saklamakta. Siz istediğinizde SPI aracılığıyla bu verileri okuyup mikroişlemcinize alabilirsiniz ya da size ADE7758 kesme(interrupt) oluşturarak sizden bu veriyi okumanızı isteyebilir. 3 akım ve 3 gerilim girişiyle yüksek frekansta örnekleme yaparak analog verileri sayısala çevirir. Üst düzey algoritmalarıyla tamamen sayısal filtreleme ve kalibrasyon yapabilir. Bu alanda en gelişmiş entegrelerdendir. İlk çıktığında piyasada sadece ADE7755 gibi birçok sayaç firmasının kullandığı puls çıkışı veren entegreler vardı. Çıktığında tam bir devrimdi. Birçok sayaç firması bu entegreyi kullanıyor fakat bu entegreler kontrol amaçlı üretilmediğinden zaman onlar için önemli değil. Yani hızlı bir biçimde reaktif gücü hesaplaması gerekmez sadece doğru hesaplamalıdır ve belli bir peryot boyunca reaktif gücü toplayarak enerji değeri elde eder. Anlık reaktif güc değerine erişmemize sanırım izin vermiyor. Zaman bulursam entegreyi tekrar inceleyip bilgi vermeye çalışırım.

• Beğen
Tepkiler: ct
Sn. camby

Sn. Tossun2008'in bahsettiği entegrenin tam kodu ADE7758 ve ADE7758 | Poly Phase Multifunction Energy Metering IC with Per Phase Information | Energy Measurement | Analog to Digital Converters | Analog Devices adresinden datasheet'ine ulaşabilirsiniz. Ben bu entegreyi yaklaşık 4 yıl önce kullanarak akıllı sayaç yapmıştım fakat şuan o alandan çok uzak kaldım ve entegreyi tam olarak hatırlayamıyorum. Entegre "Energy Meter IC" olarak üretilmekte. Yani sayaç entegresi ve enerji ölçmekte. Hatırladığım kadarıyla anlık güç bilgisi vermemekte. Belli bir peryot boyunca anlık aktif ve reaktif güç bilgilerini hesaplayıp belli bir "n" peryot boyunca toplayarak elde ettiği enerji değerini "WATTHR" veya "VARHR" adlı hafıza alanlarında saklamakta. Siz istediğinizde SPI aracılığıyla bu verileri okuyup mikroişlemcinize alabilirsiniz ya da size ADE7758 kesme(interrupt) oluşturarak sizden bu veriyi okumanızı isteyebilir. 3 akım ve 3 gerilim girişiyle yüksek frekansta örnekleme yaparak analog verileri sayısala çevirir. Üst düzey algoritmalarıyla tamamen sayısal filtreleme ve kalibrasyon yapabilir. Bu alanda en gelişmiş entegrelerdendir. İlk çıktığında piyasada sadece ADE7755 gibi birçok sayaç firmasının kullandığı puls çıkışı veren entegreler vardı. Çıktığında tam bir devrimdi. Birçok sayaç firması bu entegreyi kullanıyor fakat bu entegreler kontrol amaçlı üretilmediğinden zaman onlar için önemli değil. Yani hızlı bir biçimde reaktif gücü hesaplaması gerekmez sadece doğru hesaplamalıdır ve belli bir peryot boyunca reaktif gücü toplayarak enerji değeri elde eder. Anlık reaktif güc değerine erişmemize sanırım izin vermiyor. Zaman bulursam entegreyi tekrar inceleyip bilgi vermeye çalışırım.

Anlık değerler okunabiliyor. dolayısıyle 2. bir işlemci kullanarak sadece anlık değerlere göre kapasitif ve endüktif değerleri kontrol edecek bir devre tasarımı içerisindeyim. Diğer arkadaşlara duyrulur.

Anlık değerler okunabiliyor. dolayısıyle 2. bir işlemci kullanarak sadece anlık değerlere göre kapasitif ve endüktif değerleri kontrol edecek bir devre tasarımı içerisindeyim. Diğer arkadaşlara duyrulur.
devreyi tasarlayıp bitirdiğinizde ulaştığınız sonuçları
bizlerle paylaşırsınız umarım.
işlerinizde başarılar.

Sn. Tossun2008

Ben az önce hızlıca datasheete baktım fakat anlık reaktif gücün nasıl okunabileceğini göremedim. Varcf çıkışı var onu hatırlıyordum fakat az önceki mesajda yazmamıştım. Bu çıkışla reaktif gücün hızlı ve doğru bir sekilde olculecegini dusunmemistim. Acaba siz anlık reaktif gucu nasıl okuyacaksınız (Bunla ilgili bir register var mı?). Bunu paylasabilirseniz bende eski devre ve kodlari bi karistiriyim belki yardımcı olabileceğim seyler olur.

Varcf çıkışı veya AVARHR değerlerinden verimli sonuclar alınmayacagini dusunmemin sebebi ise enerji ölçümünü kaç tane 20ms’lik periyodu üst üste ekleyerek yaptığının verilmemiş olması dolayısıyla anlık bir Q değişiminde bunun enerjiye nasıl yansıyacağı ve bu enerjiden hesaplanan gücün ne derece doğru olacağını düşünmemiz gerekir.Aksi taktirde güç enerjiden tabi ki hesaplanabilir fakat tristörleri her periyotta reaktif güce göre kontrol etmek amaç ise, ölçülen bu gücün 20ms’de bir maksimum ile minimum arasında değer değiştirebilir olması gerekir. Reaktif güç ölçümümüz bahsi geçen entegrenin kullandığı algoritma (örneğin saniyede bir toplama yapıyorsa 50 periyot gecikecek demektir ki datasheette bu 50 rakamına karşılık gelen sayıyı n olarak vermiş, ne olduğunu kaç olduğunu belirtmemiş) yüzünden gecikirse sistemimiz yanlış çalışacaktır. Bunun haricindeki bir yontemi ben goremedim. Aslinda datasheette verilen q(t) degerine anlik erisebilsek bu entegre reaktif guc olcumu icin bicilmis haftan olur. Herkese iyi calismalar,

3-4 yıl kadar önce çalışamalarım oldu, ağırlıklı kısmını da tamamlamıştım. Başka bir başlıkta arkadaşlara lazım olmuştu ve kendi kütüphanemde çalışmalarımı bulamadım. Sanırım işyerimde geliştirme amaçlı yaptığım kart duruyordu. Ona göre zaman oldukça yeni bir tasarım ortaya koyabilirim. Registerlerın(comm-mode-iomask-mask), flagların mantığını kısmen hatırlar gibiyim.
Bir kaç kişinin sırtında kalmamak şartı ile bir çalışma grubu olursa ben dahil olurum. Acelemiz yok yavaş yavaş ama sindirerek güzel bir grup çalışması olabilir.

ADE7758 SPI haberleşme ile haberleşilen bir güç ölçüm entegresidir, anlık veya birikmiş enerjiyi onun istediği zaman peryotlarında alabilirsiniz
bu entegre ile haberleşmek pek kolay olmasada, bu entegrenin kalibrasyonu zordur
kalibrasyon yazılımı tamamlandığında size tüm güçleri verir 24bit ölçüm çok çılgın bir hassasiytettir,

• Beğen
Tepkiler: ct
3-4 yıl kadar önce çalışamalarım oldu, ağırlıklı kısmını da tamamlamıştım. Başka bir başlıkta arkadaşlara lazım olmuştu ve kendi kütüphanemde çalışmalarımı bulamadım. Sanırım işyerimde geliştirme amaçlı yaptığım kart duruyordu. Ona göre zaman oldukça yeni bir tasarım ortaya koyabilirim. Registerlerın(comm-mode-iomask-mask), flagların mantığını kısmen hatırlar gibiyim.
Bir kaç kişinin sırtında kalmamak şartı ile bir çalışma grubu olursa ben dahil olurum. Acelemiz yok yavaş yavaş ama sindirerek güzel bir grup çalışması olabilir.

forum ortamında ortaklaşa tristörlü kompanze sisteminin başarılması
bile başarıdır.elimde tristör,modülleri mevcuttur skkh serisi tristör diyot
modülleri,ayrıca soğutma düzenekleride var.power modül benden.

forum ortamında ortaklaşa tristörlü kompanze sisteminin başarılması
bile başarıdır.elimde tristör,modülleri mevcuttur skkh serisi tristör diyot
modülleri,ayrıca soğutma düzenekleride var.power modül benden.

Pardon ama Tristör diod modülü ne işe yarayacak?

Pardon ama Tristör diod modülü ne işe yarayacak?

modüller üç uçlu sadece tristörler kullanılabilir diyotları kullanmak
zorunda değiliz.hemde 50 hz frekansa uygun tristörler
150 amper 1200 volt.tartışmanın konusunu oluşturan
kontrol devresi dışında birde power modül şart
ayrıca katana nikli arkadaşın iletisine istinaden
yazdım ben onları

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611