Kendi Tristörlü kompanzasyon sistemimizi kuralım

Bu tristör modüller dedikleriniz aslında triyak mı , yani ac de çalışabiliryorlar mı yoksa 1 hatta çift tristör uygulaması mı yapmak gerekiyor?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu tristör modüller dedikleriniz aslında triyak mı , yani ac de çalışabiliryorlar mı yoksa 1 hatta çift tristör uygulaması mı yapmak gerekiyor?

şekilde görünen modüllerden soğutma plakası üzerine montaj edilebilir ve
klemens uçları mevcut

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

forum ortamında ortaklaşa tristörlü kompanze sisteminin başarılması
bile başarıdır.elimde tristör,modülleri mevcuttur skkh serisi tristör diyot
modülleri,ayrıca soğutma düzenekleride var.power modül benden.

Sn. manyet

Aslında bazı riskleri olmasına karşın geliştirilecek kontrol yöntemi ile tristör-diyot moduller de kullanılabilir. Birçok firma tristör-tristör kullanmasına karşın meşhur yabancı bir firma tristör-diyot moduller kullanmakta. 2 yıl önceki Win fuarinda görmüştüm. Semikronun tristör-diyot modulunu kullanmaktalar.

merhaba arkadaslar,
yeni bir uye olarak yazmis olduklarinizi keyifle okudum.
ben de bildigim kadariyla birkac sey paylasayim dedim.

tristorlu kontaktorler tristor-tristor veya tristor-diyot olabilmektedir.
tristor-tristor oldugu durumda kademe devrede degil iken kapasitorler sarjli kalmiyor. Iki faz akimi iletmedigi icin kapasitorler ic/dis desarj direncleri ile bosaliyorlar. Ancak sifir gecisinde devreye girmesi icin tamamen desarj olmasina gerek yok.

tristor-diyotta ise diyotlar bir yonde akim ilettigi icin kapasitorler surekli sarjli (sebekenin tepe noktasinda, yani yaklasik 560 VDC) kaliyorlar. bunun bazi sakincalari var. cunku bazi firmalarin kapasitorlerinde desarj direnci kapasitorun icinde recineye gomuluyor. bu direncler normalde 400VAC rms gerilime uygun seciliyor. tristor-diyot kullandiginizda direnc surekli 560VDC gordugu icin zamanla acik devre olma ihtimali var.
bu da sistemi isleten, bakimini yapan meslektaslarimiz icin ciddi bir tehlike olabilir.

bu sebeple tristor-tristor kullanilmasini tavsiye ederim...

Karmet olarak bizde tristör diyot kullanmaktayız. Tepe voltajı monofaze uygulamalarda 230 x kök 2= 325 V civarında olmaktadır. Detay bilgi ve devreşemeları için KARMET den downloads "kullanıcı el kitabı"na bakınız, pek başarılı çıkmamış ama, önemli olan devre şemasından ziyade yazılımdır. Tepe değerinde anahtarlama yapıldığında ayrıca sıfır akımdan başlayacağı için komponent ömrü açısından çok daha uzun bir ömür elde edilir.

elektrolojik'te Factor.1'de uygulamaya ve musteri talebine gore tristor-tristor veya tristor-diyot kullanabiliyor.
yukarida yazdigim dezavantajlar piyasada mevcut 50 kVAr'lik moduller icin gecerli....

selam ben elektrik elektronik mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim gunerdr arkadaşımız maalesef çok haklı bu iş güç elektroniğine giriyor hem maliyetli hemde çok bilgi isteyen bir iş. Grup çalışması ile ancak sonuç elde edilebilir

Bu konuda 12 sayfa yazı olmasına rağmen hala elle tutulur bir bilgi almış durumda değiliz yani herhangi bir ilerleme kaydedilemedi,elektronik bilgim iyi olmadığı için bende katkı sağlayamadım. Bu işi yapan firmaların devrelerini irdeleyip yorum yapsak daha mı faydalı olurdu acaba?

sayın tossun arkadaş ne yaptınız tristörlü kompanze sistemiyle alakalı çalışmalarınızı.mikro işlemci kontrollü tristörlü kompanze sistemiyle ilgili
çalışmalar yapıyordunuz bildiğim kadarıyla.geçen konuları okuyunca bu anlaşılıyor
eğer bir ilerleme kaydettiyseniz.öğretici düzeyde bize sunarsanız seviniriz.
ben kendi araştırmalarım sonucu dijital saatlerin kontrol entegresinin
ve serisinin en iyi seçim olduğuna kanaat getirdim

eğer dijital olarak çalışan bir sistem tasarlanırsa mecburen önerdiğiniz entegreler
kullanılmak zorunda. eğer ticari olarak seri üretim falan düşünürseniz
cihazlarınızı pazarlayabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri