kompanzasyon sisteminde kademelere göre kondansatör nasıl belirlenir

öncelikle böyle bi sitenin olması beni çok memnun etti en azından bilgi paylaşımı yapılabiliyor.değişik şeyler öğrenebiliyoruz .sorunuma gelince;
ben güçleri sabit olmayan monofaze ağırlıklı gücü bulunan bir tatil köyündeyim.yaklaşık 30 odamız mevcut her birinde buzdolabı ve 7kw lık su ısıtıcıları bulunan odalar ,soğuk hava deposu ,birkaç trifaze motor bulunan biryerde kompanzasyonla ilgili çok sıkıntı çekiyorum.2008 yılından sonra oranların düşürüleceğinden sistemi değiştirerek entes in rg3 12 c serisi reaktif güç rölesi koymaya karar verdim bunu koymamdaki amaç monofaze yükler olduğu için her fazı ayrı kompanze edebilmek.eski kompanzasyuon sisteminde :
Sabit kondansatör 4 kwar
1. Kademe : 5 kwar
2.kademe : 5 kwar
3.kademe : 6.5 kwar
4.kademe :10 kwar
5.kademe :10 kwar
sorunum şu eski kademe sayısı 5 şimdi bunu 12 ye çıkartacağım kademelerde mono fazemi trifazemi kaç kwar lık kondansatör kullanmam gerekiyor bu biraz kafamı karıştırdı biraz araştırdım karışık bağlantı var dediler ama nasıl yapıldığını anlamış değilim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler...
arkadaşım sana önerecegim
sabit kondansatörün akım trafolarından önce trafon için 1,5 kvar koyman
kompanzasyonuna gelince güzel bir röle seçmişsin buna göre dagılımını ;
1. Kademe 15 1x32a 3 adet a.o.s,
2. Kademe 10 1x25 a 3 adet a.o.s.
3.kademe 7,5 1x25 a 3 adet a.o.s.
4.kademe 5 1x20 a 3 adet a.o.s.
5.kademe 2,5 1x16 a 3 adet a.o.s
6. Kademe 1,5 1x 10 a 3 adet a.o.s.
7.8.9.kademe monefaze 1,5 10a 3 adet a.o.s
10.11.12.kademe monefaze 0,5 kvar kondansatör 10 a 3 adet a.o.s kullanırsan daha verimli olur

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri