Faz nötr ilişkisi

anladığım kadarıyla konuyu açan has artvinli kardeşime biri sayaca faz girer faz çıkar nötr girer nötr çıkar eğer biz faz çıkıp evde 10 amper çeken bir sobaya giriyorsa biz çıkışını nötr dönüşüne değilde bir kablo ile toprağa yada kimileri der saksıya falan verirsek sayaç yazmaz kaçak olur denmiş diye anladım.çoğu elektrikçininde öyle dediğini gördüm şimdi benim aklıma takılan ben ve arkadaşım 10 dairelik bir apartmanın sayaçlarını evin içinden çıkartıp apartman girişine taktık arkadaş faz girdi faz çıktı nötr girdi nötr çıkmadı faz çıkışlarını tek tek evlere verdi nötrüde ortak bir yerden 6 lık tek bir kablo alıp apartmanın son katına kadar çıkardı her evden çıkanıda buna bağladı sorduğumda nötrde yük olmadığını söyledi biz r s t fazlarını dairelere paylaştırdık şimdi tek fazda nötr dönüşü olmazsa sayaç yazmaz tezi çürüyor çünkü sayaçlar yazıyor ikincisi tek fazda dönüş varsa 6 lık kablo nasıl kaldırıyor bunu veya bizim burası üç fazmı sayılıyorda dönüş olmuyor her fazdan 70 amper geçtiğini varsayarsak bizim nötürden kaç amper geçer acaba tşklr

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bir sayacı oluşturan iki bileşenden biri gerilim bobini, değeri akım bobinidir. Sayaca girdiğin nötür nedeniyle, gerilim bilgisi okunacaktır. Sayaçın her fazına bağlı akım bobininden de akım geçtiğinden akım bilgiside okunacaktır. akım*gerilim*zaman formülünden de faydalanılarak tüketilen elektrik bulunabilecektir.

burda nötr hattının girip çıkmamasının bir önemi yok. Eğer dediğiniz gibi yükler dengeli ise ve her fazdan geçen akım aynı cosfi değerine sahipse, nötürden geçen akım üç fazın akımlarının vektörel toplamı olacaktır. Parantez içindeki değerler açıyı göstermek üzere; 70(0)+70(120)+70(240)=0 dır. Dolayısıyla 6'lık kablodan geçeçek olan akım sıfır olacaktır.

saygılar...

şu konuya kısaca noktayı koyacak arkadaş aranıyor bir apartmanın beslemesi r fazı:50a ---s fazı: 50 a---t fazı: 50 amper daireler 220 besleniyor yani daire içinde fazdan ne geçiyosa nötrden de o geçiyor şimdi biz elimize ampermetreyi alıp aşağıya kofreye indiğimizde nötr akımını kaç amper olarak okuruz neden, yani dairelerdeki nötr akımlarını toplasak aşağıdaki değeri göremezmiyiz

şu konuya kısaca noktayı koyacak arkadaş aranıyor bir apartmanın beslemesi r fazı:50a ---s fazı: 50 a---t fazı: 50 amper daireler 220 besleniyor yani daire içinde fazdan ne geçiyosa nötrden de o geçiyor şimdi biz elimize ampermetreyi alıp aşağıya kofreye indiğimizde nötr akımını kaç amper olarak okuruz neden, yani dairelerdeki nötr akımlarını toplasak aşağıdaki değeri göremezmiyiz

Eğer üç fazdan da 50şer amper çekiliyorsa, kofrede bu 3 akımın toplamını görürsünüz. Yani "0" amper. Bu 3 adet 50A akımın toplamının neden sıfır olduğu önceki mesajlardaki hesaplardan anlayabilirsiniz.

i tamamda şunu förmülü felan karıştırmadan anlayabilecemiz bişekilde anlatabilirmisiniz acaba yukarda evin içinde akım çeken nötr aşagı kofrede neden çekmiyor yolda bu nereye kaçıyor yav ,resimle tam nötürün akımının kaybolduğu yeri gösterecek varmı acaba

i tamamda şunu förmülü felan karıştırmadan anlayabilecemiz bişekilde anlatabilirmisiniz acaba yukarda evin içinde akım çeken nötr aşagı kofrede neden çekmiyor yolda bu nereye kaçıyor yav ,resimle tam nötürün akımının kaybolduğu yeri gösterecek varmı acaba

Böyle bir yöntem yok. Bu olayı anlayabilmek için temel sinyal bilgisini bilmeniz lazım.
3 tane sinüs sinyali çizin. Periyotları aynı olsun ve aralarında 120 derece fark olsun. Bu 3 sinyali altalta topladığınızda sıfır çıktığını göreceksiniz.

Son düzenleme:

Akım çekmiyormu? Eminmisiniz :)

Bakın anlayacağınız dilde tekrar anlatıyorum.Evi 3 fazlı dengeli yük olarak görmeyin göremezsinizde zaten..Eve 3 faz çekilmesi olası problemleri en aza indirmek içindir.Nötr'den akım çekmemesi için değildir.Öncelikle buna açıklık getirelim.Diyelim ütü,fırın,çamaşır makinası TV ve 1-2 lamba yanıyor.Bunların çektikleri akım 7A olsun.bu alıcılar 1 fazlı olduğu için doğal olarak nötr üzerinden devresini tamamlayacak ve fazdan ne kadar akım çekiyorsa nötr'den de aynı değerde akım akacaktır.Ama 3 fazlı bir alıcı çalıştırdınız mesala.diyelim ki 10 A çekiyor.bu çekilen 10 A nötr den geçmez.çünkü dengeli bir 3 FAZLI ALICI dır. yani tek fazlı alıcı çalıştığı sürece nötr den daima akım çekilecektir.işin özü budur.umarım anlatabilmişimdir.

bende aynı düşüncedeyim 3 fazlı yüklerde nörtden akım akmaz fakat tek fazlı alıcılarda nörtde akım akar

meraba arkadaşlar. benden önce de bahsedenler olmuş ama ben tekrar söylemek istiyorum. 3 fazlı sistemlerde vektörel toplam almak gereklidir. nörden dönüş olmaz diye bişey yok. fazlar üzerinden geçen akım eşit değilse mutlaka nötrden akım geçer. yukarda Mesutelb nickli arkadaş çizerek göstermiş. 7-10-16 amper akım geçen 3 fazlı sistemde vektörel hesap yapıldığında nötr üzerinden geçen akım 7,9A olarak görülür.

Peki konuşmalarınızın ardından şunu sormak istiyorum. Bir güç panosu düşünelim. Bu güç panomuzda güç kaynağından, PLC den tutun da makine aydınlatmaları sürücüler yıldız üçgen motor kontaktörleri vs. birçok donanım var. ama panonun alt tarafına baktığınızda bir tek çıplak nötr barası görüyorsunuz. şimdi bu panonun 3 fazlı sistemlerinin bir nötr dönüşü vektörel toplama göre sıfır yani yok. ancak diğer aydınlatma vs gibi faz nötr çalışan donanımının dönüşü çektikleri akımın aynısı kadar oluyor. o zaman neden tek nötr barası ve sanki üzerinden hiç akım akmayacakmış gibi çıplak şekilde herkesin dokunma ihtimali olan biçimde bırakılıyor? ve hatta dokunulduğunda da çarpmıyor??? tek faz kullanan lambaların nötr dönüşlerinden akan akım nereye gidiyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri