3 Faz Dengeli Sistemde Nötrden Akım Geçmesi

Mesleki dezenformasyon :)
Aslında bu bir arz talep meselesi. Sıhhi ve pis tesisat işleriyle uğraşanlarin piyasada 100 tane rakibi varsa elektrik işi ile ugrasanin 1000 tane rakibi vardır. Bu yüzden o adamların en kral cihazı alıp işini en kolay ve en kısa sürede yapması kendi karınadır. Ama kıç cebine kontrol kalemi ve pense elindeki poşete de milyoncudan aldığı multimetreyi koyan herkes kendini tesla sanıyor. Böyle bir ortamda en kral ölçü aletini alıp kendine yatırım yapsan ne kadar sürede o parayı geri kazanırsın. Muallak.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aslında bu bir arz talep meselesi. Sıhhi ve pis tesisat işleriyle uğraşanlarin piyasada 100 tane rakibi varsa elektrik işi ile ugrasanin 1000 tane rakibi vardır. Bu yüzden o adamların en kral cihazı alıp işini en kolay ve en kısa sürede yapması kendi karınadır. Ama kıç cebine kontrol kalemi ve pense elindeki poşete de milyoncudan aldığı multimetreyi koyan herkes kendini tesla sanıyor. Böyle bir ortamda en kral ölçü aletini alıp kendine yatırım yapsan ne kadar sürede o parayı geri kazanırsın. Muallak.

Burası,kendine ve mesleğine saygıya girer.O 1000 rakibi kim yarattı ?Bizim payımız ! yokmu ? Öyleyseee,soruları ! çözmeye devaaam.:(

Son düzenleme:
Burası,kendine ve mesleğine saygıya girer.O 1000 rakibi kim yarattı ?Bizim payımız ! yokmu ? Öyleyseee,soruları ! çözmeye devaaam.:(
Seksenli yıllara ait aklimda bir anı var. Televizyonun siyah beyaz zamanları. Spiker sokakta gezip gençlere hayallerinin ne olduğunu soruyor mesleki olarak. O zaman kamuda en kallavi maaş çöpçülerdeydi. Genç arkadaş ta gülerek hayalim çöpçü olmak demişti. Bu ülkede malesef gençlere küçüklükten itibaren mesleki planlama yapılmıyor. Kimde neyi yapmaya istidad var. Kim hangi işi becerir fikri kesinlikle yok. O zamana ait trend meslekler hangisi ise aile ebeveynleri benim oğlum şu olacak yeaaa diye yardırır. Zamanın popüler meslekleri olarak endustri mühendisliği, doktorluk, avukatlık ya da aklıma gelmeyen bir sürü beyaz yaka meslek. Kendi olamadığı beyaz yaka mesleği kendi çocuğunda görmeye meftun bireyler. Özellikle 90 li yılların ikinci yarısından sonra bu durum bir çılgınlık halini aldı. Hiç benim oğlum da beyaz yaka olacak kapasite yok. Benim oğlum da çok iyi bir ara eleman olacak diyen aile görmedim. Tabi bu hususta ülkemizdeki ücret adaletsizliğinin de etkisi büyük. Beyaz yaka olmayı gençler ekonomik olarak feraha kavuşmanın kariyer basamaklarını hızla tirmanmanin anahtarı sanıyor. Sonuç : Bir sürü üniversite mezunu işsiz, bir sürü etiket sahibi ama nitelik sahibi olamayan çalışan personel, bir sürü etiket ve nitelik sahibi olmayan ara eleman.

bugün harmonik testi yaptırdım. 30 amper faz akımında:
3. harmonik: 17 A
5.harmonik: 11 A
7.harmonik: 8 A
bunlarla beraber yüzde 93 harmonik bozulma vardı. test cihazı fluke marka idi. yukarıda yazdığım rakamlar aklımda kalan rakamlar. artı eksi 1-2 oynayabilir. sonuçları pdf olarak buraya atacağım bana geldiğinde.

zaten daha önce emo'dan görmüş geçirmiş bir mühendisle görüşmüştüm. ısınmanın kaynağı olarak 5 ve 7. harmonikler çok fazla çıkacak demişti. gerçekten de öyle çıktı. çünkü 50 amperde bizim kablonun ısınmasının tek sebebi buymuş ona göre.

bugün harmonik testi yaptırdım. 30 amper faz akımında:
3. harmonik: 17 A
5.harmonik: 11 A
7.harmonik: 8 A
bunlarla beraber yüzde 93 harmonik bozulma vardı. test cihazı fluke marka idi. yukarıda yazdığım rakamlar aklımda kalan rakamlar. artı eksi 1-2 oynayabilir. sonuçları pdf olarak buraya atacağım bana geldiğinde.

zaten daha önce emo'dan görmüş geçirmiş bir mühendisle görüşmüştüm. ısınmanın kaynağı olarak 5 ve 7. harmonikler çok fazla çıkacak demişti. gerçekten de öyle çıktı. çünkü 50 amperde bizim kablonun ısınmasının tek sebebi buymuş ona göre.

gerek forum üyelerinin mesajları gerek sizin azimle problemin üzerine gitmeniz sayesinde gerçekten amacına ulaşan bi konu olacak. bu son mesajınızda paylaştığınız veriler bile çok önemli. raporu da merakla bekliyoruz.

gerek forum üyelerinin mesajları gerek sizin azimle problemin üzerine gitmeniz sayesinde gerçekten amacına ulaşan bi konu olacak. bu son mesajınızda paylaştığınız veriler bile çok önemli. raporu da merakla bekliyoruz.

ölçüm sırasında fotoğraf çekmiştim. isterseniz bakabilirsiniz. raporu da ayrıca atacağım buraya

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-06-11 at 16.41.24.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-11 at 16.41.24.jpeg
    63.9 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2022-06-11 at 16.41.25 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-11 at 16.41.25 (1).jpeg
    50.9 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2022-06-11 at 16.41.25 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-11 at 16.41.25 (2).jpeg
    64.8 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2022-06-11 at 16.41.25.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-11 at 16.41.25.jpeg
    70.3 KB · Görüntüleme: 39
ölçüm sırasında fotoğraf çekmiştim. isterseniz bakabilirsiniz. raporu da ayrıca atacağım buraya

Keşke çalışma anında birkaç makinayı kapatıp açıp değerlerdeki anlık değişimi görseydin. İyi olurdu. Akım harmoniklerindeki üç farklı rengin neyi temsil ettiğini de başta anlayamadım. Üç fazı mı temsil ediyor herhalde. Maşallah bit pazarı gibi boy boy. Hepsinden vermiş rabbim 😀
Cihazın fiyatı da 230 000 lira. Oh My God diyelim ecnebiler gibi. İki sene hiç para harcamazsam rahat alırım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri