3 Faz Dengeli Sistemde Nötrden Akım Geçmesi

işte o konu karışık . ama hiç bunun fatura yönüyle ilgilenmedik. 2500 amplik bus bara bişi yapmaz ısıtmaz yakmaz ama harmonik oldumu tüm tesisi tüm trafoyu bozar. öle panodan saonrasında olayım öncesinde olmayayım diye bişi yok . neticede akım panodan gelmiyor trafodan geliyor . biz işin sistemin adam gibi çalışması kablolarda ısınma olmaması nötr hatında çok akım oluşmaması tarafından bakıyoruz . kompanzasyonun sağlıklı çalışması bakımından bakıyoruz . güçte bir değişiklik olmaz bu nedenle sayaç extradan bişi yazmaz kanatindeyim . sorun akımın yada gerilimin dalga formunun korunması şimdi sinüs bir gerilimden çektiğin akım dalga formunun da sinüs olması beklenir . .. kare dalga yada başka değişik dalga türüne büründümü sıkıntı işte . gerilim harmoniğide sinüs tepelerinde çökmeye yol açar ..
senin sorunun tamam harmonikte harmonik olmasınaa ama aklımın almadığı bu kadar çok olabilirmi?

hakkaten adamda nötrü 22 kw tta 148 amper ölçmüş. demkki olabiliyormuş.
Hocalar çok değerli bir çalışma yapmışlar. Tebrik ediyorum kendilerini. Ellerine sağlık hepsinin . Oturup sindire sindire okumak lazım.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hocam peki konudan bağımsız olarak soruyorum:
1)Harmonik akımları faturayı şişirirler mi? sonuçta devreden istemediğimi yüksek frekanslarda fazladan akımlar geçiyor.
2)Kazan dairesindeki harmonikler busbardan trafoya kadar bütün sistemi ne kadar bozar? (pano sayacında okunan güç 25kw civarıydı. ana busbar 2500amperlik busbar)

Fatura konusu !

Ekli dosyalar

• HARMONİK BAHADIR.pdf
    188.1 KB · Görüntüleme: 28
bir kaç gündür harmoniklerle ilgili okumalar yapıyorum. öğrendiğim şeyi söyleyeyeim:

eğer harmonik miktarı %45 ten fazla ise nötr akımı= 3 x faz akımı x harmonik oranı.
benim tesiste faz akımı eşit 30 amper idi. nötrden 51 amper geçmesi için demek ki harmonik oranının %56.66 olması lazım. bugün bizim tesise harmonik ölçtürmeyi düşünüyorum. sonrası için tekrar yazarım buraya

Son düzenleme:
bir kaç gündür harmoniklerle ilgili okumalar yapıyorum. öğrendiğim şeyi söyleyeyeim:

eğer harmonik miktarı %45 ten fazla ise nötr akımı: 3x faz akımı xharmonik oranı.
benim tesiste faz akımı eşit 30 amper idi. nötrden 51 amper geçmesi için demek ki harmonik oranının %56.66 olması lazım. bugün bizim tesise harmonik ölçtürmeyi düşünüyorum. sonrası için tekrar yazarım buraya
Aferin aslan delikanlı. Böyle çalışmaya devam. Kendini yetiştiriyorsun bir yandan.

elektrık bölümüne yazılıpda, kantin den mezun olmuş olmasın..:))
Üniversitenin kapısından eşek hasbelkader girse o bile tahminim mezun olur çıkar . Sözüm meclisten dışarı . Ben çok kötü bir öğrenciydim , ben bile mezun oldum . Üniversite de eğitim şudur . Normal eğitim zamanında kafalerde al kızı ver papazı kağıt oynanır , tavla oynanır , hatunlarla muhabbet yapılır bol dumanlı. Sınav zamanı fotokopiciye gidilir . Orada her hocanın yıllara göre sınav soruları kolilenmiş ve etiketlenmiş biçimde bulunur . Uygun hocanın soruları alınır . Ya aynısı ya benzeri çıkar .

eğer harmonik miktarı %45 ten fazla ise nötr akımı: 3x faz akımı xharmonik oranı.
Benim anlamadığım bir nokta var . Senin inverterlerin herhalde bir fazdan üç faza . Üç fazın zaten halihazırda olduğu bir yerde ne yapmaya böyle inverter kullanmışlar . Sirkülasyon pompasında devir ayarı da çok mu lazımmış . Ayrıca direk yol alsa ne olurmuş kuş kadar motor .

MPR-32

https://www.entes.com.tr/mpr-32
MPR-3 Serisi Şebeke Analizörleri Kullanma Talimatı
Enerji ve Harmonik Ekranları
Bu menüde Enerji ve Harmonik ekranlarında ölçülen değerleri görüntüleyebilirsiniz .

Nötr İletken Kesitinin Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar
pdf

DPX3 pdf

Ekli dosyalar

• TR-MPR-3-Serisi-Sebeke-Analizorleri-Kullanma-talimati.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 6
  • 5dd17c01fac03d6_ek.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 7
  • dpx3.pdf
    8.3 MB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Forum istatistikleri