Ev sigorta çınlaması

Bu ses normal mi birşey yapmam gerekmiyor mu

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Dediğinizi bilmiyorum ama araştıracağım teşekkürler

Ses yüksek frekanslı, 6500 hz civarı. Gevşek bağlantı olsa 50 hz civarı bir ses gelir ki elektriğin Şebeke frekansıdır bu. Ses, sigortadan değil de nötr bağlantısından geliyor olabilir. Eğer nötrün direnci yüksekse, klimanın şebekeye verdiği paraziti tolere edemiyor olabilir. Tesisatta, nötr ile topraklama arasında kaç volt oluşuyor acaba? Eğer 1-2 volt'tan fazla ise, nötr'ü binanın ana girişinde kuvvetlendirmek gerekebilir.

Klimanın topraklama bağlantısına bakmakta da fayda var.

bu konuyu tekrar hortlattığım için üzgünüm soruna bir türlü çözüm bulamadık baska bir elektrikci de baktı herşey normal dedi sesi duymadıgını söyledi cekti gitti. Yalnız benim farkettigim bir durum var dün yine baktım 1 klimayı acınca ses 40 50 sn sonra baslıyor 2. klimada ses artıyor ve hemen baslıyor.tüm sigortaları kapattım sadece o sigortayı acık bıraktım ve uzunca bir süre ses gelmedi sonrasında 2. klimayı da calıstırdım ses gelmeye basladı farkettim ki çatı katındaki tüm prizleri aynı sigortaya bağlamışlar...... Hadi onu da gectim 3. bir klima var evde onunda dış unitesi yukarda elektrik hattınıda yukarıya bagladık. Şimdi 3 klima aynı sigortada baglı yani ben elektrikçi değilim ama şimdi bugun gidip agzıma gelen tüm lafları söyleyecegim . Ben bir sıkıntı var diyorum elektrikçiler yok diyor.3 klimayı acınca agustos böcegi ötüyor evin içinde sanki Lanet olsun böyle işe

arıza sesinizi buraya taşıdım

https://vocaroo.com/i/s1BE9OFdAVDZ

bazı bilgisayar güç kaynaklarındaki yüksek frekans trafolardan gelen çınlama gibi..

acaba klimanız içindeki elektronik devrelerde benzer yüksek trafolar var ve kartları değişse düzelir mi.. sesin sigortalara etki etmesi ilginç tabi..

klimalara, akım korumalı uzatma fişleri takılsa bu tür yüksek frekansları, harmonik etkileri yok edebiliyorlar mı bu prizler..

klima ustası arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim..

Son düzenleme:
şu an daha yeni geldim sistem elektrik elektronik isimli bir firma ile görüştüm onlara da dinlettim sesi bu ses sigortadan gelen bir ses değil yüksek frekanslı bir ses dediler aynen sizin dediğinizi söylediler akım korumalı bir kablo var evde tv için aldıgım onu deneyecegim bugun de fikriniz için teşekkürler

Meslek hayatım boyunca w otomatlarla ilgili envayi çeşit arızaya şahit oldum. Hiç bir arıza yokken kaynayan köpük çıkartan sigortalar, zırıldayan, vınlayan, patlayan sigortalar,v.s. genelde gördüğüm sıkıntılardan sırayla bahsedeyim.
1- Siemensin çakma sigortasının kaynayıp köpükler çıkardığına gözlerimle şahit oldum. O yüzden birinci sırada orijinal ürün kullanılmalı diyorum.
2- Sigortaların nominal akım taşıma kapasitesine yaklaşan bir yük akımı çekildiğinde ses çıkarmaya başlıyorlar. Bu manyetik korumada bulunan bobinin manyetik etkisi sonucu oluşan dinamik hareketlenmelerden kaynaklanıyor. Yük akımını kontrol etmek gerekir.
3- Bazı elektrikçi ustalar bağlantıları sıkarken güç denemesi yapıyor ve nya kablonun bakırını eziyor incelen kağıt gibi olan kesit problem çıkarmaya başlıyor.
4- Sigorta köprülerinde geçiş barası kullanmayıp 2,5'luk nya ile eğri büğrü köprüler atıyorlar.
5- Sigorta kutusu içi karmaşık kablolama neticesi yaşanan sorunlar.

Bu maddeleri tek tek çek edin sorun çözülecektir.

Meslek hayatım boyunca w otomatlarla ilgili envayi çeşit arızaya şahit oldum. Hiç bir arıza yokken kaynayan köpük çıkartan sigortalar, zırıldayan, vınlayan, patlayan sigortalar,v.s. genelde gördüğüm sıkıntılardan sırayla bahsedeyim.
1- Siemensin çakma sigortasının kaynayıp köpükler çıkardığına gözlerimle şahit oldum. O yüzden birinci sırada orijinal ürün kullanılmalı diyorum.
2- Sigortaların nominal akım taşıma kapasitesine yaklaşan bir yük akımı çekildiğinde ses çıkarmaya başlıyorlar. Bu manyetik korumada bulunan bobinin manyetik etkisi sonucu oluşan dinamik hareketlenmelerden kaynaklanıyor. Yük akımını kontrol etmek gerekir.
3- Bazı elektrikçi ustalar bağlantıları sıkarken güç denemesi yapıyor ve nya kablonun bakırını eziyor incelen kağıt gibi olan kesit problem çıkarmaya başlıyor.
4- Sigorta köprülerinde geçiş barası kullanmayıp 2,5'luk nya ile eğri büğrü köprüler atıyorlar.
5- Sigorta kutusu içi karmaşık kablolama neticesi yaşanan sorunlar.

Bu maddeleri tek tek çek edin sorun çözülecektir.
teşekkürler

evdeki akım korumalı prizle deneyip dedikleriniz için kontrol ettirecegim tekrar ama sigortalarda hiç ısınma olmuyor ses gelmesine ragmen sigortaların kalitesinden pek şüphem yok.Ama tabi yine insanoglu....
akım korumadan fayda görürsem de
https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-apc-5-li-akim-korumali-priz-pm5-gr-p-HRSPM5-GR
bu ürünü alıp deneyecegim 2 elektrikçi cagırdım gerekirsede 3. yü cagıracagız artık

teşekkürler

evdeki akım korumalı prizle deneyip dedikleriniz için kontrol ettirecegim tekrar ama sigortalarda hiç ısınma olmuyor ses gelmesine ragmen sigortaların kalitesinden pek şüphem yok.Ama tabi yine insanoglu....
akım korumadan fayda görürsem de
https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-apc-5-li-akim-korumali-priz-pm5-gr-p-HRSPM5-GR
bu ürünü alıp deneyecegim 2 elektrikçi cagırdım gerekirsede 3. yü cagıracagız artık

Akım koruyucu priz kaliteli ancak bu grup prizlerinin kabloları genelde 1mm² ve yüksek klima güçleri için size ekstra sıkıntılar yaşatma ihtimali yüksek. Öncelikle saydığım 5 maddeyi çek ediniz.
For example
https://forum.donanimhaber.com/akim-koruyucu-priz-sorunu--55188599

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri