Ana sigorta sürekli atıyor

Elektrikci 3 fazlı kaçak akım rölesini söküp tekli 3 adet sigorta takmış .

2023-12-07 23.40.30.png
2023-12-07 23.40.08.png

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Prizlerin içi bağlantıları kontrolü faydalı olabilir,kısadevre kontrolü yapılmalı anlaşılıyor.

Hepsini tek tek denemekten mi bahsediyorsunuz? Yani şöyle anlatayım. İki katlı ev yukarıda ayrı şalter var. 3 şalter + 1 kırmızı ana şalter gibi. Toplam 6 şalter var yani kırmızıları saymazsak. İlk başta yukarıyı komple kapattım aşağıdaki 1 taneyi kapattım. 2 tanesi açıkken attı. Dedim ki diğer kapalı 4le bir ilgisi yok demek ki. Sonra Tersini de denedim. Sadece açık 2yi kapattım. 4ünü açtım. Bu sefer 3 saat atmadı. Birini açtım, yine atmadı. Dedim bire indirdik. Biraz daha bekledim. Sonra buzdolabının fişini çekip diğerini açtım. Bir süre bekledim ve attı. Dedim buzdolabı değilmiş demek ki. Bu sefer o son şalteri kapattım. 2.5 saat sonra yine atınca. Elimde şalter kapatma şansı kalmadı. Teknik olarak hepsi kapalıyken de atmış oluyor. Anlamadım. Tek tek yapınca farkı olmayacaktır ve çok uzun sürecektir diye düşünüyorum
Atan sigorta ana sigorta olarak anlıyorum ifadenizden. Ana sigorta haric tum sigortalar kapatılıp sonuca bakılmalıdır ya da ana sigorta dışındaki tüm sigortalar kapatilip ampermetre ile devre ölçümü yapılmalıdır. Sonuçta yine atarsa kolon hattında sorun vardır. Atmaz ise evdeki tüm almaçlar fişten çekilip, tüm lambalar kapatılıp sigortalar tek tek açılırken ampermetre ile olcum yapılarak arizali linye tesbit edilmelidir. Bunları tecrübeli bir elektrikçi ile rahatça yapabilir/yaptırabilirsiniz.

şimdi 55 dk sonra yine attı. Aşağı inip kaldırdım ve yukarı çıktım 2 dk olmadan yine attı. Şimdi evdeki tüm şalterleri indirdim, aşağı inip kaldırdım. Sabaha kadar böyle deneyelim bir de. Sabah atmış olursa farklı bir şey olduğunu düşüneceğiz sanırım. Yarın yeni bir elektrikçi mi bulmam gerek o kısmı çözemedim. Bugün 2500 tl'lik olduk çünkü. Kendisini yine çağıracağım mecbur.
Aşağı indiğimde fotoğrafı çektim atmış olanların. Hepsi atmıştı en soldaki bi tanesi hariç. görselleri ekliyorum

Ekli dosyalar

• IMG_8750.jpeg
    IMG_8750.jpeg
    257.7 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_8749.jpeg
    IMG_8749.jpeg
    106.4 KB · Görüntüleme: 26
O elektrikçiniz ile iletişimi kesin. Eski parçalar da sizdeyse güzel değilse isteyin. Google dan falan değil semtinizdeki gariban ceyrancıya gidin derdinizi anlatın. Cihazların birinde veya enerji hattında bir kaçak var. Kaçak küçük sanıp KAKR yi sökmüş google kahramanı. Kafasına göre sigorta koyup geçmiş düzelir sanmış. Yeni bir sigorta takılıyor o da aynı şekilde tepki veriyorsa ciddi sıkıntı vardır zorlamayın sakın gerekirse sigorta kapalı kalsın.

şimdi 55 dk sonra yine attı. Aşağı inip kaldırdım ve yukarı çıktım 2 dk olmadan yine attı. Şimdi evdeki tüm şalterleri indirdim, aşağı inip kaldırdım. Sabaha kadar böyle deneyelim bir de. Sabah atmış olursa farklı bir şey olduğunu düşüneceğiz sanırım. Yarın yeni bir elektrikçi mi bulmam gerek o kısmı çözemedim. Bugün 2500 tl'lik olduk çünkü. Kendisini yine çağıracağım mecbur.
Aşağı indiğimde fotoğrafı çektim atmış olanların. Hepsi atmıştı en soldaki bi tanesi hariç. görselleri ekliyorum
Atıp atmama durumuna göre izlenmesi gereken yol bir onceki mesajimda mevcut. Basit bir konu, bu kadar uzamamaliydi çözümü.

O elektrikçiniz ile iletişimi kesin. Eski parçalar da sizdeyse güzel değilse isteyin. Google dan falan değil semtinizdeki gariban ceyrancıya gidin derdinizi anlatın. Cihazların birinde veya enerji hattında bir kaçak var. Kaçak küçük sanıp KAKR yi sökmüş google kahramanı. Kafasına göre sigorta koyup geçmiş düzelir sanmış. Yeni bir sigorta takılıyor o da aynı şekilde tepki veriyorsa ciddi sıkıntı vardır zorlamayın sakın gerekirse sigorta kapalı kalsın.
Yani ne demek istediğinizi anladım ama semtimdeki elektrikçiler içinde google puanı yüksek olanı çağırdım. Nasıl bilebilirim en nihayetinde. Dediğim gibi 2500 tl verdim, kendisini mecbur yine çağıracağım çözmesini umarak. Aksi takdirde havaya 2500 vermiş olacağım. Hayır bir suçum da yok ki, ben ne yapayım şimdi. kendi kendime tamir etmeye falan çalışmadım direkt elektrikçi çağırdım. Dolandırılmayı da hak etmedim diye düşünüyorum.. Neyse yarın gelsin halledemezse bakacağız artık başka çaresine

Atan sigorta ana sigorta olarak anlıyorum ifadenizden. Ana sigorta haric tum sigortalar kapatılıp sonuca bakılmalıdır ya da ana sigorta dışındaki tüm sigortalar kapatilip ampermetre ile devre ölçümü yapılmalıdır. Sonuçta yine atarsa kolon hattında sorun vardır. Atmaz ise evdeki tüm almaçlar fişten çekilip, tüm lambalar kapatılıp sigortalar tek tek açılırken ampermetre ile olcum yapılarak arizali linye tesbit edilmelidir. Bunları tecrübeli bir elektrikçi ile rahatça yapabilir/yaptırabilirsiniz.
Alt üst dairelere girişlerde buat kullanılmış ise onlarda kontrol edilmeli.Duvar buatları çözüm olabilir.
Antalya'da bizde de böyle sorun oldu ve ani su ısıtıcı (şofben) attırıyormuş kaçak akım koruma rolesi atıyormuş.Usta şofbene yeni su ısıtıcı taktı düzeldi.
Atan sigorta değil kaçak akım rölesi (KAKR) olmasın? Öyle ise onun değişimi gerekir. Mümkünse A sınıfı olanla!
Şofbenden kaçak akım rölesi sorunu yapıyor olabilir...Bizde usta şofbene yeni su ısıtıcı taktı düzeldi.

Son düzenleme:
şimdi 55 dk sonra yine attı. Aşağı inip kaldırdım ve yukarı çıktım 2 dk olmadan yine attı.
Şimdi evdeki tüm şalterleri indirdim, aşağı inip kaldırdım.

Sabaha kadar böyle deneyelim bir de. Sabah atmış olursa farklı bir şey olduğunu düşüneceğiz sanırım.

Yarın yeni bir elektrikçi mi bulmam gerek o kısmı çözemedim. Bugün 2500 tl'lik olduk çünkü.
Kendisini yine çağıracağım mecbur.

Can güvenliği bakımından siğorta kutunuzdaki kaçak akım koruma rölesini geri taktırın .

Biraz anlamanda sıkıntı var .
Bulmaca gibi yazı oldu .

Tesisat bilinmiyor .

Evin içindeki siğorta kutusundaki siğortalar hiç atmadımı ?
Attı ise hangisi .
Siğorta kutusunun içi görünür hali ve diğer ana sigortalarının kabloları gözükür fotoları . ( şimdi değil aydınlık gözü ile )

Atan sigorların ilk öncesi bu yerlerinde tadilat yapildimi?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri