Klima sigortasından gelen ses yardım lütfen

Kaçak akım rölesini 63 A almanızın faydası var zararı yok. Önündeki/ arkasındaki sigorta değeri ne olursa olsun.
Tamam hocam, ama ben bu işlere meraklı biri olarak sizin kadar elektrik bilgim olmadığından soruyorum sebebi nedir 63 a olmasının ?

Tamam hocam, ama ben bu işlere meraklı biri olarak sizin kadar elektrik bilgim olmadığından soruyorum sebebi nedir 63 a olmasının ?
Kaçak akım rölesinin sigorta gibi görevi yoktur (sigorta özelliği olanlarıda var ama özellikle arayıp almanız lazım) dolayısıyla kontağından geçen akım miktarı ile ilgilenmez. Kontak akımını ne kadar yüksek seçerseniz o kadar dayanıklı olacak demektir. Geçen akımın miktarıyla sigorta ilgilenir.

Bu arada önceki mesajım yanlış anlaşılmasın. Öndeki/arkadaki sigorta değeri ne olursa olsun derken kaçak akım koruma rölesinin kontak akımından düşük olmak kaydıyla diye not düşelim. Örnek 32A sigortanın peşine 25A kaçak akım rölesi takmamak gerek.

Son düzenleme:
Kaçak akım rölesinin sigorta gibi görevi yoktur (sigorta özelliği onlarıda var ama özellikle arayıp almanız lazım) dolayısıyla kontağından geçen akım miktarı ile ilgilenmez. Kontak akımını ne kadar yüksek seçerseniz o kadar dayanıklı olacak demektir. Geçen akımın miktarıyla sigorta ilgilenir.

Bu arada önceki mesajım yanlış anlaşılmasın. Öndeki/arkadaki sigorta değeri ne olursa olsun derken kaçak akım koruma rölesinin kontak akımından düşük olmak kaydıyla diye not düşelim. Örnek 32A sigortanın peşine 25A kaçak akım rölesi takmamak gerek.
Yanıt için, ilginiz yardımlarınız için, bilginizi paylaştığınız için çok teşekkürler Allah razı olsun, dairemdeki kaçak akım rölesinin ac tipi olduğunu öğrendim ve gelişen teknolojiden dolayı inverter cihazlarda bu tip ac tipi kaçak akım rölelerinin açma yaptığını ve artık A tipi kaçak akım rölesi kullanmanın invverter cihazlar için daha iyi olduğunu yotoubede izledim. A tipi 63 a 30 ma siemens sigortayı uygun gördüm. Zaten daha önce ana panoya da 40 a 300 ma A tipi siemens almıştım.
Uygun mudur sizce ?

Siemens F tipi röle öneriyor ancak F tipini hem bulması zor hemde bulsanız bile çok çok pahalı. Ben A tipinin sorunsuz çalışacağı kanaatindeyim. Madem ana panodaki 40A ise yenisinide 40A alın arada çok fiyat farkı olmuyorsa 63A de alabilirsiniz.

Siemens F tipi röle öneriyor ancak F tipini hem bulması zor hemde bulsanız bile çok çok pahalı. Ben A tipinin sorunsuz çalışacağı kanaatindeyim. Madem ana panodaki 40A ise yenisinide 40A alın arada çok fiyat farkı olmuyorsa 63A de alabilirsiniz.
Yeni birşey daha denedim,
Klima calisirken topraklamasinı söktüm ve kacak akimdaki olan ses neredeyse yok oldu. Bu ne demek, sıkıntı nerede ?
Bu arada prizde ölçümler yaptım
Faz ~ nötr 215 v
Faz ~ toprak 218.5 v
Nötr ~ toprak 3.1 v

Ve işin en ilginç tarafı klimanın topraklama hattını soktum ve sökük iken klima toprağı ve priz toprağı arası ökçün yaptım 105 v cıktı.

Kaçak akım rölesi görev yapıyor mu? Üzerindeki test butonuna basınca ve nötr-toprak temasında atıyor mu?

Kaçak akım rölesi görev yapıyor mu? Üzerindeki test butonuna basınca ve nötr-toprak temasında atıyor mu?
Yapıyor test butonuna basınca atıyor. Geçen odanin priz sigortasını kapattım klimanin kablosunu kisaltmak için kabloyu penseyle kestim nötr ve toprak birbirine deyince hem dairedeki hemde ana panodaki kacak akim aynı anda atmış.

Kaçak akım rölesi arızalı diyeceğim ama çalışıyor diyorsunuz. Toprak hatları arasında 105 V okumanız normal değil. Klimada kaçak olsa röle atardı. Anlam veremedim bu işe.

Kaçak akım rölesi arızalı diyeceğim ama çalışıyor diyorsunuz. Toprak hatları arasında 105 V okumanız normal değil. Klimada kaçak olsa röle atardı. Anlam veremedim bu işe.
Klimadan gelen toprak hattına el ile dokundum ama herhangi bir gerilim hissedemedim. Muhtemelen 105 v olsada çok küçük ma düzeyinde olabilir. Bu klimada sorun olduğuna teşkil eder mi bilemedim. Ben artık son çare 63 a 30 ma A tipi kaçakakımla değiştireceğim. Çünki elimde olan 40 a 300 ma ac tipi kaçak akımı taktığımda ses gelmiyor. Öncelikle kusura bakmayın bu konuyu böyle uzatmayı bende istemezdim ama sorunu çözmek için uğraşıyorum. Hemde bu sorunu bazı forumlarda gördüm klimadan dolayı yaşayan çok insan var.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri