Boş Kabloda Gerilim Sorunu

redali

Üye
Merhabalar eve klima takılcak diye sigorta yanında değil sigorta kutusunda olsun istedim. Klimanın montaj olcak yerin yanında buat var. Buatta 2 ayrı oda için ana sigortadan hat alınmış. Sadece faz hattını birinden geçirdim sigorta kutusuna 16A sigorta ile bağladım. Toprak ve Nötrü buattan direk alınır diye ellemedim. Fakat şöyle bir problem var kablo ucu boşta ve sigorta kapalı iken aynı hattaki odanın sigortasını açınca 15V veriyor boştaki kablo, lamba hattını açınca 35-50V arası değer vermeye başlıyor. kontrol kalemi bile ufaktan yanıyor. Sigortaya bağlı ucunu çıkarttım iki ucu boşta yinede voltaj var anlam veremedim nasıl böyle bir şey oluyor.

1.Boru -> Odanın priz faz hattı, Lambanın faz hattı ve nötr geliyor bunun içerisinden klimanın fazını gönderdim
2.Boru -> Yan odanın priz faz hattı, nötr ve toprak var

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar eve klima takılcak diye sigorta yanında değil sigorta kutusunda olsun istedim. Klimanın montaj olcak yerin yanında buat var. Buatta 2 ayrı oda için ana sigortadan hat alınmış. Sadece faz hattını birinden geçirdim sigorta kutusuna 16A sigorta ile bağladım. Toprak ve Nötrü buattan direk alınır diye ellemedim. Fakat şöyle bir problem var kablo ucu boşta ve sigorta kapalı iken aynı hattaki odanın sigortasını açınca 15V veriyor boştaki kablo, lamba hattını açınca 35-50V arası değer vermeye başlıyor. Kontrol kalemi bile ufaktan yanıyor. Sigortaya bağlı ucunu çıkarttım iki ucu boşta yinede voltaj var anlam veremedim nasıl böyle bir şey oluyor.

1.Boru -> Odanın priz faz hattı, Lambanın faz hattı ve nötr geliyor bunun içerisinden klimanın fazını gönderdim
2.Boru -> Yan odanın priz faz hattı, nötr ve toprak var

nette ve forumda ''ghost voltage'', ''hayalet voltaj'', ''hayalet gerilim'' aramaları yapmanızı tavsiye ederim.

nette ve forumda ''ghost voltage'', ''hayalet voltaj'', ''hayalet gerilim'' aramaları yapmanızı tavsiye ederim.
Ne garip bir şeymiş bu. İki ucu kabloda bedava elektrik gibi oluyor.
Sigorta kapalı tek uç boşta ölçümde 40V veriyor. Priz linyeleri bağlayıp prizden ölçtüğümde 0V oluyor. Aynı hattakı diğer aktif kablolardan etkileniyormuş. Sorun edilcek bir şey değilmiş. Normalde multimetre ölçümüne bakmazdım ama kontrol kalemide biraz ışık verince dedim noluyor :)

Bunuda öğrenmiş olduk bu vesileyle teşekkürler.

Ne garip bir şeymiş bu. İki ucu kabloda bedava elektrik gibi oluyor.
Sigorta kapalı tek uç boşta ölçümde 40V veriyor. Priz linyeleri bağlayıp prizden ölçtüğümde 0V oluyor. Aynı hattakı diğer aktif kablolardan etkileniyormuş. Sorun edilcek bir şey değilmiş. Normalde multimetre ölçümüne bakmazdım ama kontrol kalemide biraz ışık verince dedim noluyor :)

Bunuda öğrenmiş olduk bu vesileyle teşekkürler.

biraz ''ay ışığı'' gibi...
kimin ışığını kime veriyon değil mi?! ;):)

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri