Klima sigortasından gelen ses yardım lütfen

Merhaba;
Evime 12000 btu viesmann marka klima taktırdım. Elektriğini prizin arkasından aldık gelen kablo 2,5 luk ve bizde klimaya 3x2,5 kablo ile devam ettik ama araya sigorta koymadık klimacı gerek yok dedi. Aynı prize başka bisey bağlı değil ve odada sedece televizyon var. Evin içindeki sigorta panosundan klima çalışırken ince bir çınlama sesi geliyordu. Bu ses klimanın bağlı olduğu odanın sigortasından geliyordu. Bende elektrikçi çağırdım ve bütün boatları kontrol ettirdim ve sigortaları siemens 16 a sigorta ile değiştirdim. Ama aynı ses yine aynı odanın sigortasından klima açıkken geliyor. Sıkıntı nerede olabilir lütfen yardımcı olun. Öneriniz nedir ? Saygılar.

Serkan Bey burada doğru tahminde bulunmuş bence.
Siemens in Türkiye de üretilen şalt ürünleri sanıldığı kadar kaliteli değil bence. Ses çıkaran sigortayı Eaton marka 6kA olanı ile değişin.
Ferit nüve de işe yaramazsa klimaya kartuş sigorta kullanarak yeni bir hat çekerdim.

Serkan Bey burada doğru tahminde bulunmuş bence.
Siemens in Türkiye de üretilen şalt ürünleri sanıldığı kadar kaliteli değil bence. Ses çıkaran sigortayı Eaton marka 6kA olanı ile değişin.
Ferit nüve de işe yaramazsa klimaya kartuş sigorta kullanarak yeni bir hat çekerdim.
Merhaba;

Öncelikle yanıtlar için çok çok teşekkür ederim. Elektrik işinden ve mekanikten az da olsa anlayan biri olarak, ferit nüve montajını kendim tapmak isterim denemek adına. Bunun için klimaya çeliken 3x2,5 luk kablo üzerine klimaya en yakın yerinden, internetten veya elektronik malzeme satan mağazadan alacağım herhangi bir ferit nüveyi montaj edebilir miyim ? Yoksa sadeece faz nötr üzerine mi montajı yapılacak. Ferit nüve marka model ve montaj hakkında yardımcı olabililir misiniz ? Nasıl yapayım ?

Saygılarımla..

Merhaba;
Klimaya giren 3x2,5 kablo üzerine ferrit nüve montajını yaptım ve değişen birşey olmadı hala ses var sigortada. Hatta aynı prize klimayı kapatıp ufo bile bağladım sigortada ses yok. İnternette gezinirken emi filtresi diye birşey gördüm. İşe yarama ihtimali nedir. Görseli ektedir.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-08-23 135343.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-08-23 135343.jpg
    38.6 KB · Görüntüleme: 13
2 saat boyunca bircok deneme yaptım ve hemen sıcağı sıcağına yazmak istedim. Elimde c tipi sigorta vardı onuda taktım ama yinede sigortadan ses geliyordu. Son ihtimal kacak akim rolesini çıkarıp sadece klimanın bulunduğu odanın sigortasını düz bağladım ses kesildi. Ses kacak akim rolesinden geliyor. Buzdolabı calisirken çok az bi ses klima calisirken çok fazla bir ses yapiyor. Emin olmak için 30 ma kacak akim sigortası yerine elimde 300 ma kacak akim sigortası vardı onu taktım ses yine yok. (30 ma yerine 300 ma denenince sesin kesilmesi normal mi bilemem tabi yoruma açık) Kacak akim arızalı değil görevini yerine getiriyor ama neden ötüyor anlayamadım. Şimdi viko marka 30 ma kacak akımı sokup yerine siemens marka 30 ma kacak akim alsam boşuna almış olur muyum. Benim anladığım bu harmonikten de ötüyor olsa 300 ma kacak alımında ötmesi gerekmez mi. Bu arada elektrik saatinin olduğu yerdeki siemens 300 ma kacak akim rolesini de dinledim ondada ses yok. 2 ihtimal var bence ya 30ma otmeye yatkın yâda 30 ma lık kacak akim rölemde iç sıkıntı var. Fikir varmı abiler yardım edin ?

Viko Kaçak Akım Koruma Rölesi sorunlu bir ürün ben beğenmiyorum. Yenisiyle değişin ama 63a almaya çalışın bence. Eskisini atmayın yine de. Bağlantılarda gevşeklik de olabilir.

Dİğer mesajlarınıza tam vakıf olmadığım için cevap veremedim kusura bakmayın lütfen.

Son düzenleme:
Viko Kaçak Akım Koruma Rölesi sorunlu bir ürün ben beğenmiyorum. Yenisiyle değişin ama 63a almaya çalışın bence. Eskisini atmayın yine de. Bağlantılarda gevşeklik de olabilir.

Dİğer mesajlarınıza tam vakıf olmadığım için cevap veremedim kusura bakmayın lütfen.
Estafurullah ne kusuru. 63 a almam sıkınti yaratabilir ilerleyen zamanlarda. Çünkü saat önündeki kacak akim rolem ve faz nötr sigortam 40 a. Bunuda 40 a 30 ma alsam siemens marka. Dc inverter klimada ötmeyecek bir model ? Bununla ilgili youtubede bi kaç video var onları izleyeceğim. Tipleri farkedebiliyormus sanırım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri