elektrik kaçağı

elektrik25

Üye
benim sorunum biraz karışık yardımcı olursanız sevinirim.

bahçemdeki sokak aydınlatmaları ve ilk aydınlatma direğinin yanındaki kulubede sigorta atmasından dolayı sorun var. şu anda hem külübede hemde aydınlatma direklerinde elektrik yok.kablo dağılımı ilk direğin içinde başladığından direk içindeki kablo dağılımına baktım ve 4 tane 3-2.5 kablolar gördüm hemen hemen hepsine direğin içinde bulunan fazdan elektrik verdim.elektrik verdikten sonra direğin sağ tarafında bulunan kulubeye baktım ama hiç elektrik ibaresi görmedim.sadece kahve renkte bi kablo vardı ona elektrik verdiğimde sigorta attırıyor.şimdi ben kaçak varsa kulube tarafından bi kaçakmı var yoksa sokak aydınlatma tarafından bi kaçakmı var onu nasıl anlarım.çünkü kablolar direğin içinden dağılıyor alttan betonun altından gidiyor neyin nereye gittiği belli değil.

yardımcı olursanız çok teşekkür ederim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kabloları direkten dışarı alma imkanın varmı??Bu gibi yerlerde kısa devreyi direkten direge gıden kabloları bırbırınden ayırarak bulablirsin.__İnşallah dogru anlamışımdır.__

5tane lamba varsa 3tane olanın elektrik baglantısını devre dışı bırak diğer 2si yanarsa sorun diğer üçündedir duylarına bak kaynamış olabilir kablolar

panodan 4 adet 3*2.5 var diyorsun bunları tek tek sökerek kısa devre hangi kabloda önce bunu tespit et daha sonra girekte ise arıza tek tek ayırarak bakacaksın... kolay gelsin

öncelikle cevap yazan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.
biraz daha detaylı yazayım.bende diğer arkadaşlar gibi düşündüm ve lambaların birbirine bağlantısını ayırdım.ilk direkten bağlantılar gidiyor demiştim ordan da ayırdım şu anda hiç bağlantı yok.bugün bi deneyim dedim en azından yandaki kulubeye elektrik vereyim dedim direk içindeki kablolardan oraya elektrik gidiyor.boştaki kablolardan hepsini denedim hiçbirinden elektrik gitmedi birtane kahverengi kabloyuda denedim sigorta attırdı. o hat aydınlatmalara giden hatmı yoksa kulubeye giden hatmı onu nasıl anlarım eğer kulubeye giden hatsa neden sigorta attırıyor onun kaçağını nasıl bulabilirim.

şimdiden çok teşekkür ederim.

sigorta attıran kabloya serı lamba bagla
lamba gür yanacaktır.... ve kabloyu takip edebıldıgın tere kadar takıp et .
sıgorta duy klemens gıbı butun ek yerlerını kontrol et kısa devreyı buldugun an bagladıgın serı lamba kısık yanmaya baslıyacaktır ....

senın sorunun mutlaka ve mutlaka sigorta, kablo ekyeri, duy,klemens ve benzeri ek yerlerınde.... mühim olan o noktayı bulmandır kablolar eski degılse ve direk ciddi bir hasar almadıysa sorunu mutlaka ek yerlerınde ara

kolay gelsın

Öncelikle gelen besleme hattını bulmalısın,besleme hattında problem yoksa,dağıtım yerinden bekçi kulubesine giden hattı bul (ölçü aleti ile kısa devre kontrolü yaparak) bekçi kulubesine besleme ver problem yoksa tek tek lambaları kısa devre kontrolü yap kısa devre olan uçu belirledikten sonra ona enerji verme diğer bütün uçlara enerji ver, hangi lamba yanmıyorsa problemi onda ara,hadi kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri