Sigortadan elektrik alamıyoruz

Fakat ev tesisatlarında C tipi kullanılması önerilmemekte. Bahçede hidrofor falan varsa tamam diyeceğim de onda da artık sigorta yerine motorlar da motor koruma şalteri ile korunmalı.

Bende sizin gibi düşünüyorum .

Motor ve klima varsa . ( ilk kalkış akımı !!! )

Schneider Electric broşürünü internette görmüştüm çamaşır makinasına C diyordu .
Bende B tipi taktım sorun yok .

https://download.schneider-electric...enDocType=Catalog&p_File_Name=EZ9+Catalog.pdf

siğorta tipi.png

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Video 5 adım i .

2023-01-30 08.09.17.png

Son düzenleme:
Sanırım diğer aydınlatma ( kakr ) , aydınlatma adını koydum
Bu kakr ın nötründen alınacak ( foto ile gösterildi .)

C tipi tekli siğortalar B tipi ile değiştirilmesi !!!

Siğortaların içinde klimaya ve motora ait varsa C tipi kalabilir .
!!

Ekli dosyayı görüntüle 95231

Konu sahibinin fotosu ( orj hali )

Ekli dosyayı görüntüle 95232
Ek bilgi olarak;
Eğer klima inverter ise B tipi yeterli olur çünkü çok yavaş kalkış yapıyorlar, ani akım çekilmiyor.

On Off klima ise C tipi ancak 10a sigorta yeterli olacak klimaya 16-20a sigorta takildiysa yine B tipi yeterlidir. Schneider klimalar için sigorta değerlerini yüksek vermiş bence.

Bendeki 9binlik mobil klima soğutmada 4,2a ısıtmada 3,6a etiket değeri var. Kalkış akımı ise 15a. Yani 6 amper sigorta termik olarak yeterli. Şimdi buna 6a B tipi taktigimizda manyetik açma akımı 18a olmasına rağmen, bunu aşma ihtimali çok yüksek, en ufak zorlanmada veya voltaj düştüğünde bunu aşacaktir. Bu durumda tabiki C tipi 6a kullanılmalı. Eğer 10a takilacaksa yine B tipi yeterli olur. 3x10 30a yapar okadar akım çekme ihtimali yok.

Çamaşır makinasının motorunun da gücü (300-400w) düşük olduğundan, kalkışta maks 4-5a civarı çektiğinden ve genelde de 16a sigortaya bağlı olduklarından B tipi yeterli olacaktır.

Evlerde B tipi sigortalar gayet yeterli görünüyor. Güçlü bir motor varsa ona C tipi sigorta takılabilir.

Ben ustaların C tipi sigorta sevdasını bir türlü anlayamadım, anlayamayacağım da sanırım.

Ek bilgi olarak;
Eğer klima inverter ise B tipi yeterli olur çünkü çok yavaş kalkış yapıyorlar, ani akım çekilmiyor.

On Off klima ise C tipi ancak 10a sigorta yeterli olacak klimaya 16-20a sigorta takildiysa yine B tipi yeterlidir. Schneider klimalar için sigorta değerlerini yüksek vermiş bence.

Bendeki 9binlik mobil klima soğutmada 4,2a ısıtmada 3,6a etiket değeri var. Kalkış akımı ise 15a. Yani 6 amper sigorta termik olarak yeterli. Şimdi buna 6a B tipi taktigimizda manyetik açma akımı 18a olmasına rağmen, bunu aşma ihtimali çok yüksek, en ufak zorlanmada veya voltaj düştüğünde bunu aşacaktir. Bu durumda tabiki C tipi 6a kullanılmalı. Eğer 10a takilacaksa yine B tipi yeterli olur. 3x10 30a yapar okadar akım çekme ihtimali yok.

Çamaşır makinasının motorunun da gücü (300-400w) düşük olduğundan, kalkışta maks 4-5a civarı çektiğinden ve genelde de 16a sigortaya bağlı olduklarından B tipi yeterli olacaktır.

Evlerde B tipi sigortalar gayet yeterli görünüyor. Güçlü bir motor varsa ona C tipi sigorta takılabilir.

Ben ustaların C tipi sigorta sevdasını bir türlü anlayamadım, anlayamayacağım da sanırım.

Benim düşüncem B tipi siğorta tutuyorsa sistemde sorun yok ise ( ilk tercih ) C tipine gerek yok .

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri