Bir evin elektrik tesisatı aşamasında Sıva Altı'ndan 8000W'lık bir Ani Su Isıtıcısı için 10m kablolama yapılması istenmektedir.

Yapıtaş Kablo'nun tablosuna göre kaç mm2 Kablo kullanmalıyız ve kaç Amper Sigorta tesis etmeliyiz?

Bir de tesisat için kablo kesiti tayin ederken Yapıtaş'ın tablosunu mu, yoksa İzin Verilen Gerilim Düşümü formülünü mü referans almalıyız? Aklımda deli sorular!
Grup 2'e göre sıva üzerinde 4'lük kablo 34A amper akım taşıyor demiş. 8000w/230=34,78A 32 amperlik sigorta takmamız gerekir. 32A x1,13=36,16A 1 saat boyunca açma yapmaz.

Kolon, ana kolon ve Şebeke kaynaklı gerilim düşümleri fazlaca olacağından çekilen akım düşecektir, sigortaya pek bir yüklenme olacağını sanmıyorum. 30 amper civarı bir yük çekecektir.

Gerilim düşümü hesabı yaptığımızda da 10metre için %1,48 çıkıyor. Kolon hattını da dahil ettiğimiz zaman kurtarmayacaktır ama şofbende gerilim düşümü olması çok da mühim bir durum değil. Çok fazla gerilim düşümü yaşıyorsak eğer, yeterli ısıtma olmuyorsa kesitler arttırılabilir. Kolon hattı ve Şofben 6'lık kesite yükseltilebilir.

Gerilim düşümünün de, akım taşıma kapasitesinin de kurtarıyor olması gerekli. Birinden biri kurtarmıyorsa ona göre kesit arttırılmalı normal şartlarda.

Biz 2.5luk tesisat içindeki kabloyla şofbeni bir kaç yıl kullandık bir şey oldu mu olmadı neden çünkü çok fazla gerilim düşümü vardı. Hem şebekeden, hem de tesisattan kaynaklı. Gece yarısı boştayken 180V görüp tedaşa şikayet bildirimi yapmışlığım oldu, sonraki gün gelip bir şey yok deyip gitmişler. Bu yüzden 3. kademede doğru düzgün ısıtmıyordu şofben. O zamanlar bu konularla ilgili pek bir fikrim yoktu, yoksa o şekilde kullanmazdım.

Şimdi diyeceksin ki boru içinden giden 4'lük kolon hattımız var 25A'den yüksek sigorta takmamamız gerekiyor. Evet 32 amper sigorta taktığımızda kolon hattımızda sıkıntı yaşanabilir, takılmaması gerekiyor. Şofben kışın ve kısa süreler 3. kademede kullanıldığı için sorun yaşanma ihtimali düşüyor ve yaşanmıyor.

Şofbenin çalışma koşullarında kaç amper çektiğinin ölçümünü yapmak lazım, belki 25 amper sigorta bile açma yapmadan kısa süreler idare edecektir, denemek lazım. Sigortaların 1 saat içinde açma akım değeri 25Ax1,45=36,25A yapıyor, yani kurtarma ihtimali yüksek. Sigortaların soğukta açma değerleri yükseliyor, buda açma yapmasını engelleyecektir.

Yani sonuç olarak Yapıtaş kablonun önermiş olduğu sigorta değerleri uygundur. Ayrıntılı hesaplar yapılamıyorsa, güvenle ve açma olmadan kullanılabilecek sigorta değerleri olduğunu düşünüyorum. Tablodaki değerlerin bir üst akım değerinde sigorta kullanılmak isteniyorsa, şartnameye göre ayrıntılı hesaplar yapılmalıdır.

https://www.yapitaskablo.com/dosya/blog/AKIM_TASIMA.pdf
https://www.emo.org.tr/ekler/006a8909e4d22df_ek.pdf

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
-Sayfa 396 A.17 Düzen (Kablolar birbirine dokunuyor)
-Devre ya da çok damarlı kablo sayısı
-NOT 2: Kablo aralıklarında yatay uzaklıklar kablo çapının iki katında fazla olması halinde zayıflatma faktörü uygulanmaz.
Boru içerisinde kablolar biri birine dokunacak zaten, boru içerisinde diyor! Dikkatli oku. Zaten boru içerisindeki kablo devre ve çok damarlı kablo oluyor. Yani tek damar birden fazla kablo diyor ve resimle de göstermiş!

Evet çarpmanız gerekiyor 26A x0,8=20,8A
Eğer sıcak bir bölgedeysek Tablo A. 14, 40C için 20,8A x0,87=18,096 amper çıkar. Değer çok düşük çıktı, bu yüzden devre kablolarını birbirinden ayrı götürmemiz lazım.
Bu durumda 20A Sigorta yüksek değil mi 4mm2 kabloya Max. 16A takman gerekecek!
Değer çok düşük çıktı, bu yüzden devre kablolarını birbirinden ayrı götürmemiz lazım.
Güzel kardeşim sen hiç Elektrik Tesisatı projesi gördün veya uyguladın mı? Bunu samimiyetimle soruyorum. Eski köye yeni adet getirme, DC ile mi uğraşıyorsun, neyi savunduğunun farkında mısın? Bir de benim yazdığım kaynakları yanlış yorumluyorsun. Dikkatli oku.

Boru içerisinde kablolar biri birine dokunacak zaten, boru içerisinde diyor! Dikkatli oku. Zaten boru içerisindeki kablo devre ve çok damarlı kablo oluyor. Yani tek damar birden fazla kablo diyor ve resimle de göstermiş!

Bu durumda 20A Sigorta yüksek değil mi 4mm2 kabloya Max. 16A takman gerekecek!

Güzel kardeşim sen hiç Elektrik Tesisatı projesi gördün veya uyguladın mı? Bunu samimiyetimle soruyorum. Eski köye yeni adet getirme, DC ile mi uğraşıyorsun, neyi savunduğunun farkında mısın? Bir de benim yazdığım kaynakları yanlış yorumluyorsun. Dikkatli oku.
Bana dikkatli oku diyeceğine, önce kendin okuduğunu anla.
Devre ne demek onu algıla.
Sen 4'lük kabloya 16 amper sigorta tak o zaman.
İşin gücün millete sarmak, kendi cehaletinin farkında değilsin.

"Eğer sıcak bir bölgedeysek Tablo A. 14, 40C için 20,8A x0,87=18,096 amper çıkar. Değer çok düşük çıktı, bu yüzden devre kablolarını birbirinden ayrı götürmemiz lazım." devre kabloları yazmışım ayrı devreleri olacak ama senin amacın başka. Anlamak isteyen ne demek istediğimi anlardı zaten.

Son düzenleme:
Grup 2'e göre sıva üzerinde 4'lük kablo 34A amper akım taşıyor demiş. 8000w/230=34,78A 32 amperlik sigorta takmamız gerekir. 32A x1,13=36,16A 1 saat boyunca açma yapmaz.
Sıva Altı'ndan borulama yapılmak isteniyor, senin verdiğin kaynaklara göre hesap yapmanı rica ediyorum.
Yani soruya cevap vermemişsin, kendine göre değiştirmişsin.

cableup5.jpg

Kesit tayin ederken benim bildiğim yukarıdaki formül uygulanır. Yalnız soru net evin Ana Kolon Hattı'nı karıştırma. Buna göre soruda gerekli kablo kesiti kaç olarak çıkıyor hesaplayabilir misin rica edersem?

Ben yine de senin söylediklerin ve benim sorumdaki çelişkileri ortaya koyayım:

Sen diyorsunki; "Kesit tayin ederken yalnızca emo ve üretici firmaların tabloları dikkate alınır ve tesisatlar buna göre yapılır!"

Ben de diyorumki; "Yalnızca Tabloya göre iş olmaz, hangi şartlarda hangi malzemenin kullanılabileceğini netleştiren formüller vardır. Kablo Kesiti tayin ederken formül kullanırsın. Daha hassas işlerin varsa daha ileri seviye formül de kullanabilirsin!
Formül kullanmayı evde yemek yapmaya benzetebilirsin. Örneğin kuru fasulye yapacaksın, kuru fasulyenin belirli bir protein, yağ, karbonhidrat değerleri var. Ama kuru fasulyeyi bu şekilde yiyemezsin. Tarifler vardır, içerisine şu kadar yağ, bu kadar su bilmem ne ilave ederek pişirirsin. Bundan sonra ölçüm yaptığında kuru fasulyenin besin değerleri değişmiş olur fakat yenebilecek kıvama gelir."

Sen nerede hangi projede gördün, tablodaki değere göre Kablo, Sigorta vb. yerleştireni?
Evet çarpmanız gerekiyor 26A x0,8=20,8A
Eğer sıcak bir bölgedeysek Tablo A. 14, 40C için 20,8A x0,87=18,096 amper çıkar. Değer çok düşük çıktı, bu yüzden devre kablolarını birbirinden ayrı götürmemiz lazım.
Bir tesisatta nerede gördün Monofaze bir Sorti'nin Notr'nün ayrı, Fazı'nın ayrı borudan çekildiğini? Ortalama bir projede 18mm bir borudan 4 adet 4mm2 NYA Kablo çekebilirsin!

Benim sorum şuydu; Bir evin elektrik tesisatı aşamasında Sıva Altı'ndan 8000W'lık bir Ani Su Isıtıcısı için 10m kablolama yapılması istenmektedir. Yapıtaş Kablo'nun tablosuna göre kaç mm2 Kablo kullanmalıyız ve kaç Amper Sigorta tesis etmeliyiz?

Senin formülüne göre hesap yaptığımızda;

W/U=
W: 8000
U: 220
8000/220=36,36A

Yapıtaş'ın Tablo'suna göre uygun kesit 10mm2 Kablo, Sigorta ise 35A yazıyor, böyle bir sigorta olmadığına göre 40A Sigorta kullanmamız gerekiyor. Dikkat ettiysen bu formülde, Gerilim yok, Güç yok, Bakır'ın Öz Direnci yok, Hat Mesafesi yok, yok oğlu yok.
Sonuç: 10mm2 Kablo ve 40A Sigorta

Bir de şuna bakalım, sen diyorsunki; "Zayıflatma Faktörü için Çarpmamız lazım!"

Tamam çarpalım; A.1 Tesisat Yöntemi'nde (yani Duvar içerisinde biri birine dokunan NYA kablolar ile yapılan tesisat yöntemi!) 6mm2 NYA Kablo'nun 34A Akım Taşıma Kapasitesi var. Tablo A.17'de Zayıflatma Faktörü 0,80 olarak belirtilmiş.
34X0,80=27.12A

Bu hesaba göre 6mm2 Kablo 8000W alıcı için zaten yetersiz gözüküyor.

Hadi 10mm2 Kablo ile hesap yapalım: A.1 Tesisat Yöntemi'nde 10mm2 NYA Kablo'nun 46A Akım Taşıma Kapasitesi var. Tablo A.17'de Zayıflatma Faktörü 0,80 olarak belirtilmiş.
46X0,80=36,8A

Bu hesaba göre 10mm2 Kablo 8000W alıcı için yetersiz gözüküyor, çünkü 36,8 ile 36,36 arasında 0,44A bir Akım farkı var. Hadi diyelim Ani Su Isıtıcısı'na A.1 Tesisat Yöntemi'ne göre 10mm2 Kablo çektik. Yapıtaş'ın Tablosu'nda ilgili Sigortaya baktığımda 35A Sigorta gözüküyor. Böyle bir Sigorta olmadığına yukarı yuvarlama yapamayacaksın. ne yapacaksın aşağıya yukarlayacaksın, bu da 32A olacak. O halde bu kişi Ani Su Isıtıcısı'nı 10mm2 kabloya rağmen 3. Kademe'de asla kullanamayacak.

Takıldığım daha çok nokta var, vakit bulduğumda yazarım.
Bana dikkatli oku diyeceğine, önce kendin okuduğunu anla.
Devre ne demek onu algıla.
Sen 4'lük kabloya 16 amper sigorta tak o zaman.
İşin gücün millete sarmak, kendi cehaletinin farkında değilsin.

"Eğer sıcak bir bölgedeysek Tablo A. 14, 40C için 20,8A x0,87=18,096 amper çıkar. Değer çok düşük çıktı, bu yüzden devre kablolarını birbirinden ayrı götürmemiz lazım." devre kabloları yazmışım ayrı devreleri olacak ama senin amacın başka. Anlamak isteyen ne demek istediğimi anlardı zaten.
Cahil diye sana denir, yazacağın cevabı bilmem ne ettirme bana!

Son düzenleme:
Yapıtaş'ın Tablo'suna göre uygun kesit 10mm2 Kablo, Sigorta ise 35A yazıyor, böyle bir sigorta olmadığına göre 40A Sigorta kullanmamız gerekiyor. Dikkat ettiysen bu formülde, Gerilim yok, Güç yok, Bakır'ın Öz Direnci yok, Hat Mesafesi yok, yok oğlu yok.
Sonuç: 10mm2 Kablo ve 40A Sigorta
Bunu 32A de takabilirsin, bu durumda yine Ani Su Isıtıcısı'nı 3. Kademe'de kullanamayacaklar.

Bunu 32A de takabilirsin, bu durumda yine Ani Su Isıtıcısı'nı 3. Kademe'de kullanamayacaklar.
Bir boru içerisinde "Faz, nötr ve toprak" toplamı bir devre oluyor. Daire içerisinde zayıflatma faktörü uygulanıyorsa eğer (borular birbirine dayalı gidiyorsa uygulanması gerekir) şofben devresini, hattını, linyesini diğer linyelerden ayrı götüreceksin aralarında mesafe olacak, böylece sorun çözülmüş olacak. Zayıflama faktörünü devre dışı bırakmış olacaksın. 10mm2 kablonun kapasitesi neydi 46A, 40A sigortanı da takacaksın her şey kuralına göre olmuş olacak.

"Tamam çarpalım; A.1 Tesisat Yöntemi'nde (yani Duvar içerisinde biri birine dokunan NYA kablolar ile yapılan tesisat yöntemi!) 6mm2 NYA Kablo'nun 34A Akım Taşıma Kapasitesi var. Tablo A.17'de Zayıflatma Faktörü 0,80 olarak belirtilmiş."

Ayrıca geçen paylaştım yönetmeliğe göre bir boru içerisinden tek bir devrenin iletkenleri geçirilebilir. (Faz+ nötr+toprak) veya (3 faz+nötr+toprak). Başka bir devreye ait faz, nötr, toprak aynı boru içerisinden geçirilemez.

Bir boru içerisinde "Faz, nötr ve toprak" toplamı bir devre oluyor. Daire içerisinde zayıflatma faktörü uygulanıyorsa eğer (borular birbirine dayalı gidiyorsa uygulanması gerekir) şofben devresini, hattını, linyesini diğer linyelerden ayrı götüreceksin aralarında mesafe olacak, böylece sorun çözülmüş olacak. 10mm2 kablonun kapasitesi neydi 46A, 40A sigortanı da takacaksın her şey kuralına göre olmuş olacak.

"Tamam çarpalım; A.1 Tesisat Yöntemi'nde (yani Duvar içerisinde biri birine dokunan NYA kablolar ile yapılan tesisat yöntemi!) 6mm2 NYA Kablo'nun 34A Akım Taşıma Kapasitesi var. Tablo A.17'de Zayıflatma Faktörü 0,80 olarak belirtilmiş."

Ayrıca geçen paylaştım yönetmeliğe göre bir boru içerisinden tek bir devrenin iletkenleri geçirilebilir. Faz+ nötr+toprak veya 3 faz+nötr+toprak. Başka bir devreye ait faz, nötr, toprak aynı boru içerisinden geçirilemez.
Yordun beni be güzel kardeşim. Zaten bir devreden söz ediyorum, Sorti yani, Linye bile değil, direkt Sigorta Kutusu'ndan A.1 Tesisat Yöntemi'ne göre borulama ve kablolama yapacağız. Eski köye yeni adet getiriyorsun, gıcıklığına mı yapıyorsun anlamadım.

Yordun beni be güzel kardeşim. Zaten bir devreden söz ediyorum, Sorti yani, Linye bile değil, direkt Sigorta Kutusu'ndan A.1 Tesisat Yöntemi'ne göre borulama ve kablolama yapacağız. Eski köye yeni adet getiriyorsun, gıcıklığına mı yapıyorsun anlamadım.
Tek bir devreden söz ediyorsan neden zayıflama faktörü hesabı yapıyorsun?

Tablo A.1'de Grup Zayıflatma Faktörü var sağ tarafta, Tablo A.17'ye git oradan Zayıflatma Faktörü'nü uygula diyor. Sen devreden ne anlıyorsun?
Tek Devre için uygulanmayacağı nerede yazıyor?
Örnekte 3 adet Damar olmayacak mı?

Son düzenleme:
Tablo A.17 1. Satır 1.Sütün ne diyor, 1,00 zayıflama faktörü diyor yani uygulamayacaksın. Buradaki "1" devre sayısı, 2 devremiz yokki.

Sen 2 devre varmış gibi 0,80 ile çarpıyorsun. 1,00 ile çarpacaksın yani zayıflama faktörü uygulamayacaksın. Anlaştık mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri