Tablo A.17 1. Satır 1.Sütün ne diyor, 1,00 zayıflama faktörü diyor yani uygulamayacaksın. Buradaki "1" devre sayısı, 2 devremiz yokki.

Sen 2 devre varmış gibi 0,80 ile çarpıyorsun. 1,00 ile çarpacaksın yani zayıflama faktörü uygulamayacaksın. Anlaştık mı?
Faz-Notr 1 devre, Toprak ile 3 Damar yapıyor, oradan diyorki "Devre ya da çok damarlı kablo sayısı" ben buna göre Sütun 2'ye bakıyorum (Toprak kablosu da olduğu için). Hadi ben burada yanılıyorum diyelim.

Şimdi sen Ani Su Isıtıcısı'na 10mm2 Kablo çekilmesine rağmen 3. Kademede çalışamaz mı diyorsun? Senin verilerine göre hesap yaparsak böyle oluyor öyle değil mi?
Tablo A.17 1. Satır 1.Sütün ne diyor, 1,00 zayıflama faktörü diyor yani uygulamayacaksın. Buradaki "1" devre sayısı, 2 devremiz yokki.

Sen 2 devre varmış gibi 0,80 ile çarpıyorsun. 1,00 ile çarpacaksın yani zayıflama faktörü uygulamayacaksın. Anlaştık mı?
Bir de ben şunu merak ediyorum, anladığım kadarıyla Kablo Kesiti tayin ederken senin İzin Verilen Gerilim Düşümü Formülü falan kullandığın yok. Nasıl oluyor bu, yeni mi çıktı tablodan kesit tayini?

Sen bu işi çok iyi biliyorsan ben senin dediğini yaparım, önemli olan insanların can güvenliği!
Şimdi bundan sonra sen bize Ani Su Isıtıcısı'na 10mm2 Kablo çekin mi diyorsun!

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Faz-Notr 1 devre, Toprak ile 3 Damar yapıyor, oradan diyorki "Devre ya da çok damarlı kablo sayısı" ben buna göre Sütun 2'ye bakıyorum (Toprak kablosu da olduğu için). Hadi ben burada yanılıyorum diyelim.

Şimdi sen Ani Su Isıtıcısı'na 10mm2 Kablo çekilmesine rağmen 3. Kademede çalışamaz mı diyorsun? Senin verilerine göre hesap yaparsak böyle oluyor öyle değil mi?
Tablo A.2 Tablo A.1deki tesisat şekillerine göre akım taşıma kapasiteleri PVC yalıtımlı iki adet yüklü iletken.

"İki adet yüklü iletken" yani yük altındaki iletken, faz ve nötr. Toprak yüksüz olduğu için onu hesaba katmıyoruz.

10mm2 kabloyla çalışır diyorum, 46A kapasitesi var ve 40A sigorta takıp kullanmakta bir sakınca yok. Yapıtaş kablo 35 amper sigorta tak demiş, bende diyorum ki tek bir devreyse 40 amper sigorta takıp kullanılabilir.

10mm2 kabloyla çalışır diyorum, 46A kapasitesi var ve 40A sigorta takıp kullanmakta bir sakınca yok
Yani Ani Su Isıtıcısı 36A üzerinde ve katlarında Akım çekerse Şofben için tehlikeli olmaz diyorsun, varsın çeksin diyorsun öyle mi?

Yani Ani Su Isıtıcısı 36A üzerinde ve katlarında Akım çekerse Şofben için tehlikeli olmaz diyorsun, varsın çeksin diyorsun öyle mi?
Çekmez de, hadi voltaj aşırı yükseldi çekti diyelim, 40A sigorta atıp kabloyu koruyacak zaten. Kablomuz bu şartlarda 46 amper sürekli akıma dayanıyor. Sorun ne?

Çekmez de, hadi voltaj aşırı yükseldi çekti diyelim, 40A sigorta atıp kabloyu koruyacak zaten. Kablomuz bu şartlarda 46 amper sürekli akıma dayanıyor. Sorun ne?
Arkadaşım bak defalarca sordum cevap vermedim, Kablo Kesit hesabı senin söylediğin bu saçmalıklara göre olmuyor, Gerilim Düşümü Hesabı'na göre oluyor, anladın mı?
40A'e kadar Şofben tertibatı zarar görmeyecek öyle mi?

Son düzenleme:
Arkadaşım bak defalarca sordum cevap vermedim, Kablo Kesit hesabı senin söylediğin bu saçmalıklara göre olmuyor, Gerilim Düşümü Hesabı'na göre oluyor, anladın mı?
Onu da dedik zaten önceki mesajlara bakabilirsin. İki hesabında kurtarması gerekiyor dedim zaten. Omik yüklerde yani rezistanslı yüklerde gerilim düştükçe çekilen akım da düşer, güvenlik açısından burada zaten bir sorun yok. Sadece cihaz biraz daha az akım çekecek, az ısıtacak. Onun hesabını da yaptım oda kurtarıyor.

10mm2 10 metre şofben kablosu 10 metre kolon hattı kablosu, 20 metre için hesap aşağıda. Oda kurtarıyor. Zaten bu durumda kolon hattını da 16'lık falan çekersin, gerilim düşümü daha da azalır.
Gerilim Düşümü (%):1,18 %

Daha beni haksız çıkarmak için başka ne diyeceksin çok merak ediyorum. Diyorum senin amacın farklı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek, kendi egonu tatmin etmek. Daha önce eski yazışmalarını da okumuştum, bu tavırla hatırladıklarım için de bir sen varsın, bugün de beni yanıltmadın. Sağol sayende yeni şeyler de öğrendim ama üslubun yanlış maalesef.
Bu benim mesleğim olmamasına rağmen, şu 6 ayda öğrendiklerimle çoğu elektrikçiyi cebimden çıkarırım. Her şeyi mükemmel biliyor olabilirsin, zaten bu senin işinse bilmek zorundasın ama burada tesisat projesi yapmıyoruz. Yapılan işleri görüyorsun, onları elimizden geldiğince düzeltmeye çalışıyoruz, daha ne yapalım. Projeyi sen otur ofisinde en ince ayrıntısına kadar kafa patlat yap, burada yapılacak iş değil, yaparım diyorsan da buyur yardımcı ol millete, tutan mı var. İhtiyacı olanlara bilgim doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyorum, adama cevap vermeyelim de kafasına göre taksın yaksın mı evi. Eeee ne oldu 4mm2 kolon hattına 32 amper sigorta diyordun bütün hesapların şaştı işte. Bak sende hatalar yapabiliyormuşsun ama sakin ol ki, millet bunları yüzüne vurmasın, görmezden gelebilsin, sürekli insanların eksiklerini aramaya çalışma. Bu şekilde yapmaya devam ettiğin sürece aynı şekilde karşılık alırsın, keyfin bilir.
40A'e kadar Şofben tertibatı zarar görmeyecek öyle mi?
Görmeyecek tabi ki, görecekse açıkla da bilelim, nasıl olacakmış o iş.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,061
Kullanıcılar
449,749
Son üye
kesit

Yeni konular

Geri