Zaman Rölesinde Neden Kontaktöre İhtiyaç vardır?

sakarya18

Üye
Katılım
8 Kas 2017
Mesajlar
34
Puanları
3
Yaş
29
Merhaba
Zaman rölesiyle diyelim lamba yakacaksınız,kontaktör olmadan yakamaz mızınız?Kontaktörün zaman rölesiyle birlikte kullanılmasının amacı nedir?Kontaktör hakkında bilgi verir misiniz?
 

sami inci

Profesyonel Üye
Katılım
24 Şub 2016
Mesajlar
4,022
Puanları
2,208
Konum
İstanbul
Kontak akımına uygun her cihazı,zaman rölesi kontağından kullanabilirsiniz.Ancak,çalıştırdığınız cihazın sigortası büyük ve cihazınız arıza yaparsa,zaman rölesi kontağı hasarlanabilir.O nedenle,rölenin arızadan etkilenmemesi için,daha büyük akım taşıyan kontaktör kullanılır.
 

ta2mix

Üye
Katılım
23 Eyl 2006
Mesajlar
227
Puanları
3
zaman rolesi kontakları zayıf olur. etiketinde 6 amp 10 amp gibi yazar. bir kaç lamba yakacaksan sorun yok ama kontak akımının üstünde bir akım çekeceksen kontaktör kullanarak zaman roleni korumuş olursun.
 

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,380
Puanları
2,508
Konum
BURSA
Burada kontaktörleri ilave olarak kullanmamızın temel amacı; bu zaman rölesi kontaklarının anma amper değerini çok fazla aşan daha büyük yüklerde (Lamba, cihaz,vb.) röle kontaklarını aşırı geçen akımlarla (Amper değeriyle) bozulmaktan korumak amaçlıdır. Röle kontaklarını aşmayan amper değerlerine kadar zaman rölesi kontaklarını direk kullanmak yine sağlıklı olur, ancak geçen amper değeri, bu bu röle kontakları değerini çok aşıyorsa ve yine ısrarla röle kontaklarını direk olarak kullanıyorsak o zaman aşırı ısınmayla bu kontaklar yapışabilir, çalışabilirliği bozulur veya hiç kullanılamaz hale dönebilir. Asıl kullanım amacımız bu nedenledir. Kolay gelsin.
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
108,737
Mesajlar
767,355
Kullanıcılar
403,405
Son üye
TurkeyCK
Üst