Yüksek voltajdan cihazları koruma nasıl yapılır

Değerli ustalarım bulunduğum bölgede bir apartmana yüksek gerilimden korunması için kontaktör ve gerilim koruma rölesi ile devresini yaptım ancak dün yine yüksek voltajdan binanın asansör kartı ve bazı evlerde elektronik eşyalar yandı. fakat aynı hattan beslenen diğer apartmanlarda sorun yok
bu binaya nasıl bir koruma sistemi yapmalıyım görüşleriniz nelerdir teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bulunulan binada veya çok yakın bi-
nalarda paratöner yoksa,Tip 1 para-
fudra ihtiyaç yoktur.Tip 1 ,yıldırım darbesi beklentisi olan yerler için ih-
tiyaçtır.Tip 1 ihtiyaç olmayan tesisat
için,ana girişe Tip 2 + Tip 3 parafudr
konur.Daha uygunu ise,ana girişe Tip
2,dairelere Tip 3 dür.
Sağlıklı sonuç için < 2 ohm toprak-
lama direnci öngörülmektedir.

Son düzenleme:
@sami inci ustam elimde her üçü de mevcut. Daha önce bahsettiğim sebeple montajı tamamlayamadım. Öncesinde, geçen sene kamera kayıt cihazımın besleme regülatörü ve içindeki hdd'nin kartı gümledi. Sonrasında onun beslemesine koruma prizi takmıştım. Bu defa da akıllı priz arıza yapmış. Geçen pazar yağmurlarında sanırım gök gürültüsü şimşek derken bir darbe gelmiş olabilir. Bu cihazı uzaktan köyde elektrik var mı yok mu diye kullanıyordum. Komşular eve girip bakmış çalışmıyor dediler. Üzerinde de seyyar bir led ampul bağlıydı. Neyse evime 80-90 metre uzaklıkta henüz aktif olmayan 384k volt enerji direği dikildi. 60 mt civari yüksekliğinde. Bana nasıl bir etkisi olacak bilemiyorum. Topladığı yıldırımları toprağa akıtırken ne kadar mesafeyi etkiler hiç araştırmadım. Sonuç olarak köy yerinde TIP1 Parafudr'u girişe sayaç öncesine faz-nötr arasına paralel ve iyi/uygun evsafta bir topraklama ile koymam gerekiyor. Yüksek gerilim hattı uzağına şebekeye veya yakınına düşecek bir yıldırım bağlı tüm aboneleri risk altına alacaktır. Zaten TIP2 Parafudr da TIP1'den seken/sızan daha düşük darbeleri elimine etmek amaçlıdır. Söylediğiniz şehirlerde geçerli olabilir.

akım koruma prizlerinde varistör var ama kaç ampere kadar etkili oluyor bilmiyorum artık elektronikciler verebilir bunun cevabını, paralel birkaç tane varistör iş yaparmı + - sisi nedir cevap alınmalı bence,
çünkü bir müşterimin hasas bir yazıcısı vardı sürekli yanıyordu, akım korumalı prizi takınca bidaha yanmamıştı,
şimdi diyelim varistör işe yaradı, tüm dairelerin linyelerine varistörmü takacan,

bence r-s-t fazlarının biri yükseliyordur apartmanda çok fazla daire yoksa o fazı düşürebilirsin,
örnek R fazı 235 240 üzerine çıkıyorsa R fazından misal 4 daire besleniyordusa 2 daireyi S ye diğer 2 daireyi de T ye yükle, ana besleme kaçlık ve kaç daire var, trifaze kullanan dükkan varmı?
yeni projelerde 3 fazlı abonelik ve dağılım var, eğer öyleyse iskan sonrasına kadar faz düşüremezsin,
gelen fazlar daire sayısına göre eşit dağıtılmış ve falar 220 ile en fazla 230 arası değişiyor
Binaya kaç adet koruma sistemi taktıniz
Yoksa daire başına , asansöre , ve diğer her bölüm için ayrı ayrı mı taktıniz.

Yaptınız sistemin ürünlerinin kimliklerini ve fotosunu yayinlamanız.
ana girişe yapıldı binanın tüm elektrik sistemi takılan 4 kutuplu kontaktör üzerinden beslendi

gelen fazlar daire sayısına göre eşit dağıtılmış ve falar 220 ile en fazla 230 arası değişiyor

tamam işte bizde eşit dağıtıyoruz, çıban başı bir faz olduğunda ya o faza yükleniyoruz yada o fazı boşa çıkarıyoruz, yeniden dağılım yaparım genelde,
misal: R fazı 240 lara çıkar özellikle gece yarısından sonra, T fazı 230 S fazıda 220 lerde seyreder,
hiç bir yerde 3 fazın üçüde aynı voltajda olmaz

bi koruma devresi yapılmış ama çalışmamış. yeniden bi devre tasarlamaktansa nerede hata yapıldığını bulmak daha kolay çözüme götürebilir fakat anlaşılan konu sahibi buna pek sıcak bakmıyor.
tüm sistem tesisatlar bağlantılar kontrol edildi hiçbirinde sorun yok gelen yüksek voltaj tedaş hattından geliyor zaten
Rölenin ayarları da yanlış yapılmış olabilir. Bırakma çekme zamanı yanlış girilmiş ise elektronik eşyalar tolere edememiştir. Kontaktörün bırakma süresi bile yeterince zarar vermiş olabilir.
röle ayarı en yüksek faz nötr arası 240 faz faz arası 400volt
saniye ayarı rölede en düşük ayar 1 saniyeye ayarlanmıştı

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri