Elektrikle İlgili Problem Ne?

Merhaba arkadaşlar, benim evimde toprak hattı olmayan eski bir tesisat mevcuttu, uzunca süredir böyle kullanılıyordu ancak geçenlerde önce buzdolabı bozuldu, daha sonra çamaşır makinesi ve laptop arıza verdi ben de bunun üzerine tesisattan şüphelenip araştırmalarım sonucunda tesisatı yenilettim.

Yalnızca ıslak zeminlerde olan topraklama hattı üzerinde ölçüm yapılarak bütün odalara dağıtıldı. İç tesisler yönetmeliğinde belirtildiği üzere priz ve aydınlatma linyelerinde ve sortilerinde 2,5mm NYA kablo, aydınlatma sortilerinde 1,5mm kablo kullanıldı, yalnızca 3 olan şalter sayısı prizler için 16A aydınlatmalar için 10A şeklinde 6 şaltere çıkarıldı ve 30mA kaçak akım rölesi takıldı.

Yalnız evde elektronik sorunları bitmiyor sanırım. Geçenlerde çamaşır makinesi tekrar arıza verdi ve birkaç gün sonra fırtınalı bi günde odamdaki lambaderin ampulü patladı. Ben de Tunçmatik marka akım korumalı priz aldım ve yüksek voltaj geldiğinde atması için sürekli elektrik çeken bi eşya olan modemin adaptörünü ona bağladım ancak herhangi bir şekilde sigortası atmadı kaç gündür. Dağıtım firmasıyla görüştüm binaya gelip ölçüm yaptılar herhangi bir sorun olmadığını söylediler ancak ben özellikle geceleri voltajın yükseldiğinden şüpheleniyorum. Ne yapmam gerek? Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
buzdolabı bozuldu, daha sonra çamaşır makinesi ve laptop arıza verdi
Geçenlerde çamaşır makinesi tekrar arıza verdi ve birkaç gün sonra fırtınalı bi günde odamdaki lambaderin ampulü patladı

ne gibi arıza ? kartı mı yandı.
servis arıza nedenine ne dedi ?

buzdolabı bozuldu, daha sonra çamaşır makinesi ve laptop arıza verdi
Geçenlerde çamaşır makinesi tekrar arıza verdi ve birkaç gün sonra fırtınalı bi günde odamdaki lambaderin ampulü patladı

ne gibi arıza ? kartı mı yandı.
servis arıza nedenine ne dedi ?
Buzdolabının kartı, çamaşır makinesinin tako bobini, laptopun anakartı arıza verdi.

Buzdolabının kartı, çamaşır makinesinin tako bobini, laptopun anakartı arıza verdi.

ana sayaç panosundan , siğorta kutusundan ve prizlerden günün çeşitli saatlerinde ölçüm alınması gerekli .

Akkor Flamanlı Ampul + duy + kablo + fiş = montaj ürün
ile özellikle çamaşır makinası prizine takıp ışık değerinde düşme ve yükselme var mı diye bakılmalı kontrol edilmesi .

sistem monofaze , trifaze ?
nötr veya voltaj sorunu olabilir .

ana sayaç panosundan , siğorta kutusundan ve prizlerden günün çeşitli saatlerinde ölçüm alınması gerekli .

Akkor Flamanlı Ampul + duy + kablo + fiş = montaj ürün
ile özellikle çamaşır makinası prizine takıp ışık değerinde düşme ve yükselme var mı diye bakılmalı kontrol edilmesi .

sistem monofaze , trifaze ?
nötr veya voltaj sorunu olabilir .
Sistem monofaze, aynı prizden akım korumalı priz ile bulaşık makinesi de çalışıyor (çamaşır makinesi ile aynı anda değil) ancak onda herhangi bir sorunla karşılaşmadım, prizin sigortası da hiç atmadı. İç tesisatla ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum çünkü tesisatın her parçası yönetmeliğe uygun şekilde değiştirildi. Ne gibi bir problem olabilir nötrle hocam?
Öncelikle,değişik aralıklarda voltaj ölçümü
yaptırın.Ölçüm bilgisi olmadan,yorum yap-
mak yanlış olur.Trafoya yakınsanız,voltajla-
rınızın bir miktar ! yüksek olması beklenen
bir durumdur.
Ev trafoya uzak ancak elektrik direği tam evin önünde, bunun bir etkisi de olmaz sanırım.

cihazlar ana kartı arıza verdi diyorsunuz
yukarıda yazdığım ölçümler yapılmalı , lamba testinin faydası ?

Dağıtım firmasıyla görüştüm binaya gelip ölçüm yaptılar herhangi bir sorun olmadığını söylediler .
ölçümü yükte ( evdeki cihazlar çalışır ) ve yüksüz ( siğortalar kapalı halde ) olarak mı yaptılar ? ve
direkten ölçüm ve sayaç panosundan ölçüm tüm fazların .
direkten hat havayi herhalde nötr sorunu olabilir . daire içi ve dış hat
voltaj sorunuda olabilir ?

sayaç ve siğorta panosunu içinin fotosu . ( kablolar görülür hali ile )

cihazlar ana kartı arıza verdi diyorsunuz
yukarıda yazdığım ölçümler yapılmalı , lamba testinin faydası ?

Dağıtım firmasıyla görüştüm binaya gelip ölçüm yaptılar herhangi bir sorun olmadığını söylediler .
ölçümü yükte ( evdeki cihazlar çalışır ) ve yüksüz ( siğortalar kapalı halde ) olarak mı yaptılar ? ve
direkten ölçüm ve sayaç panosundan ölçüm tüm fazların .
direkten hat havayi herhalde nötr sorunu olabilir . daire içi ve dış hat
voltaj sorunuda olabilir ?

sayaç ve siğorta panosunu içinin fotosu . ( kablolar görülür hali ile )
Ev içinde değil ana panodan ölçüm yaptılar. Hat havayi derken ne dediğinizi anlamadım.

Ev içinde değil ana panodan ölçüm yaptılar. Hat havayi derken ne dediğinizi anlamadım.

havai hat : direkten tellerin havadan gitmesi ( görünür )
yeraltı hat : tellerin toprak altından gitmesi ( görünmez )
------------------------------
bu bilği ile çözüm zor .
ölçüm ve yerinde çözüm .

elektrik tadilati yapıldıktan sonra mı bu sorunlar başladı ?

diğer

varsayım iç tesisatta sorun yoksa havadan hattınız olmalı nötr sorunu olabilir .
kablo patlaktır , kısa devre temas kısa süreli , rüzgar etkisi vs gibi
bağlantı klemenslerinde oksitlenme olabilir .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri