Yüksek voltajdan cihazları koruma nasıl yapılır

Değerli ustalarım bulunduğum bölgede bir apartmana yüksek gerilimden korunması için kontaktör ve gerilim koruma rölesi ile devresini yaptım ancak dün yine yüksek voltajdan binanın asansör kartı ve bazı evlerde elektronik eşyalar yandı. fakat aynı hattan beslenen diğer apartmanlarda sorun yok
bu binaya nasıl bir koruma sistemi yapmalıyım görüşleriniz nelerdir teşekkürler.

Belki de röle görevini yapmıştır ancak kontakları bırakmadan olan olmuştur zaten ya da daha kötüsü kontaktörün kontakları yapışmış olmasın? Hangi ürünleri kullandınız? Marka ve model belirtir misiniz?
kontaktörde sorun yok gerilim rölesi üzerindeki voltaj ayarlarını değiştiğimde kontaktör aç kapa normal görevini yapıyor
kontaktör sağlam çalışıyor 100A chind 4 kutuplu kontaktör ve tense gerilim koruma rölesi
Şebeke deki şalt hareketleri, nötr arızaları, YG sigorta atmaları vs gibi nedenlerle nominal gerilim ölçülebilir ve öngörülebilir değerlere yükselir veya alçalır. Bu nedenle oluşan gerilim dengesizlikleri için gerilim koruma rolesi kullanılabilir.
Atmosferik olaylar YG arizalari gibi durumlarda oluşan gerilim yükselmeleri çok aşırı, hızlı ölçülemez ve ongorulemez değerlere ulaşır. Gerilim koruma roleleri bu gibi durumlar için ise yaramaz. Parafudr sistemleri ,potansiyel dengeleme , ark boynuzu ve kaliteli bir topraklama sistemi birlikte ve komlike bir şekilde bilimsel kaidelere uygun bir şekilde uygulanırsa etkin bir koruma sağlanabilir. Bu koruma sistemleri elektrik, elektronik, data, telefon , TV, uydu, zayıf akım, bina metal donatisi gibi her şeyi kapsamalidir.
Sadece kapıyı kilitleyerek hırsıza engel olamazsınız. Zira bunun penceresi, balkonu var. Hırsızın amatorü var. Profesyoneli var değil mi
ustam ana giriş panosunun yanına yeni bir pano ekledim 3 faz ve nötr önce bu panoya giriyor sonra diğer dağıtım panolarına gidiyor yaptığım pano içine 4 kutuplu bir kontaktör ve gerilim koruma rölesi yaptım hatta gerilim koruma rölesinin enerji beslemesini de bir kaçak akım şalterinden besledim. ama buna rağmen gelen yüksek voltaj bu panoyu aşarak hem asansör kartını hemde bir kaç dairede cihazları yaktı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Geçmiş olsun .

Her bölüm için ( daire , asansör , vs gibi bölümler ? )
Yapmış olduğunuz yüksek gerilimden korunması için kontaktör ve gerilim koruma rölesi ile devresinin
fotoğraflarını görsek ve açıklamalı yazınızı .

https://tr.aliexpress.com/item/1005...t_main.86.2d293d121HHTww&gatewayAdapt=glo2tur

Bu videolardaki gibi mi ?

videolardaki gerilim koruma ve kontaktör sistemi yapıldı. sadece parafudur eklememiştim sipariş verildi gelince ana panoya ag parafudur montajı da yapılacak

benim başıma buna benzer çok garip bir olay geldi,
tmş kofradan bile ölçtüğümüzde 580v civarında voltaj okuduk, 4 ayrı multimetre avometre denedik, beni asansörcüler arattırmış mütehite, apartmana kimse taşınmamıştı,
asansör panosu devreye girdiğinde bu sorun oluyordu,

aradık panocuyu saçmalamayın yaw adam akıllı bi elektrikci çağırın deyip kapattı :)
ölçüm yaparken asansör pano içerisinde bir patlama oldu voltaj 380 geldi,
neyin patladığını bulamadık bizde trafoları kokladık :) büyük trafo kokuyordu,

nasıl olduysa artık tamper etkisi yapmış,
asansör panosunu devreden çıkarıp voltajı uzunca bire okuyun,
ardından asansör panosunu devreye al tekrar voltaj okuyun 15 20 dk neyse

benim başıma buna benzer çok garip bir olay geldi,
tmş kofradan bile ölçtüğümüzde 580v civarında voltaj okuduk, 4 ayrı multimetre avometre denedik, beni asansörcüler arattırmış mütehite, apartmana kimse taşınmamıştı,
asansör panosu devreye girdiğinde bu sorun oluyordu,

aradık panocuyu saçmalamayın yaw adam akıllı bi elektrikci çağırın deyip kapattı :)
ölçüm yaparken asansör pano içerisinde bir patlama oldu voltaj 380 geldi,
neyin patladığını bulamadık bizde trafoları kokladık :) büyük trafo kokuyordu,

nasıl olduysa artık tamper etkisi yapmış,
asansör panosunu devreden çıkarıp voltajı uzunca bire okuyun,
ardından asansör panosunu devreye al tekrar voltaj okuyun 15 20 dk neyse
voltajlar çok ölçtüm 220 ile 230 arası geliyor yüksek voltaj arada bir geliyor gelince de zarar veriyor

voltajlar çok ölçtüm 220 ile 230 arası geliyor yüksek voltaj arada bir geliyor gelince de zarar veriyor

Binaya kaç adet koruma sistemi taktıniz
Yoksa daire başına , asansöre , ve diğer her bölüm için ayrı ayrı mı taktıniz.

Yaptınız sistemin ürünlerinin kimliklerini ve fotosunu yayinlamanız.

akım koruma prizlerinde varistör var ama kaç ampere kadar etkili oluyor bilmiyorum artık elektronikciler verebilir bunun cevabını, paralel birkaç tane varistör iş yaparmı + - sisi nedir cevap alınmalı bence,
çünkü bir müşterimin hasas bir yazıcısı vardı sürekli yanıyordu, akım korumalı prizi takınca bidaha yanmamıştı,
şimdi diyelim varistör işe yaradı, tüm dairelerin linyelerine varistörmü takacan,

bence r-s-t fazlarının biri yükseliyordur apartmanda çok fazla daire yoksa o fazı düşürebilirsin,
örnek R fazı 235 240 üzerine çıkıyorsa R fazından misal 4 daire besleniyordusa 2 daireyi S ye diğer 2 daireyi de T ye yükle, ana besleme kaçlık ve kaç daire var, trifaze kullanan dükkan varmı?
yeni projelerde 3 fazlı abonelik ve dağılım var, eğer öyleyse iskan sonrasına kadar faz düşüremezsin,

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri