Yüksek voltajdan cihazları koruma nasıl yapılır

Değerli ustalarım bulunduğum bölgede bir apartmana yüksek gerilimden korunması için kontaktör ve gerilim koruma rölesi ile devresini yaptım ancak dün yine yüksek voltajdan binanın asansör kartı ve bazı evlerde elektronik eşyalar yandı. fakat aynı hattan beslenen diğer apartmanlarda sorun yok
bu binaya nasıl bir koruma sistemi yapmalıyım görüşleriniz nelerdir teşekkürler.

Mutlaka yetkili bir elektrikçiden yardım alarak sorunu çözmelisiniz. Anlatımınıza göre yaptığınız yüksek voltajdan koruma sistemi burada bir işlev göremiyor, çünkü ancak nötr barasının gevşemesi ve kısmen ayrılmasıyla farklı katlara farklı voltajların gidebilmesiyle elektronik kartlarla 220-230 voltluk cihaz ve makineleri (asansör dahil) bundan büyük zararlar görür ve asıl problem nötr barası gevşekliğiyle direk ilgili görünüyor. Kısacası asıl sorun şebekedeki piklerle direk ilgili değil nötr barasının ayrılması veya yerindeki gevşekliğiyle doğrudan ilgili görünüyor.

Nötr barasının kısmen ayrılmasıyla AC akımdaki iki elektrik kutbu 2 komşu dairede tek kutba düştüğünden geleneksel olarak fazla voltajdan koruma sistemleriyle bu şartta daireler korunamıyor, çünkü bunlar çift elektrik AC kutbunda tam olarak işe yarayacağından dolayı işlevsiz kalıyor. Bunun için daha farklı olan aşırı volttan koruma sistemleri bulunuyor ve daha önce bu konu forumda yine ele alınmıştı. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
.. ne tür kaynaklı gerilim yükselmelerine karşı koruma istendi bilmiyoruz. Ama o rölenin belli bir tepki süresi var.. rölenin kumanda ettiği kontaktöründe açma zamanı var. Gerilim yükselmesi hızlı olmuşsa koruyamamıştır. Röle açtırma yapmış mı yoksa hiç tepki vermemiş mi?
katılıyorum o yüzden değerli ustalarımızdan burası için ne tür bir uygulama yapabilirim
Mutlaka yetkili bir elektrikçiden yardım alarak sorunu çözmelisiniz. Anlatımınıza göre yaptığınız yüksek voltajdan koruma sistemi burada bir işlev göremiyor, çünkü ancak nötr barasının gevşemesi ve kısmen ayrılmasıyla farklı katlara farklı voltajların gidebilmesiyle elektronik kartlarla 220-230 voltluk cihaz ve makineleri (asansör dahil) bundan büyük zararlar görür ve asıl problem nötr barası gevşekliğiyle direk ilgili görünüyor. Kısacası asıl sorun şebekedeki piklerle direk ilgili değil nötr barasının ayrılması veya yerindeki gevşekliğiyle doğrudan ilgili görünüyor. Kolay gelsin.
kontrol edildi ustam nötr sağlam

Değerli ustalarım bulunduğum bölgede bir apartmana yüksek gerilimden korunması için kontaktör ve gerilim koruma rölesi ile devresini yaptım ancak dün yine yüksek voltajdan binanın asansör kartı ve bazı evlerde elektronik eşyalar yandı. fakat aynı hattan beslenen diğer apartmanlarda sorun yok
bu binaya nasıl bir koruma sistemi yapmalıyım görüşleriniz nelerdir teşekkürler.
Kullandığınız sistemin elemanları, setup bilgileri, uyguladiginiz bağlantının şemasını paylasiniz.
Voltaj yükselmesi olduğunu nasıl anladınız?

Geçmiş olsun .

Her bölüm için ( daire , asansör , vs gibi bölümler ? )
Yapmış olduğunuz yüksek gerilimden korunması için kontaktör ve gerilim koruma rölesi ile devresinin
fotoğraflarını görsek ve açıklamalı yazınızı .

https://tr.aliexpress.com/item/1005...t_main.86.2d293d121HHTww&gatewayAdapt=glo2tur

Bu videolardaki gibi mi ?

Son düzenleme:
Belki de röle görevini yapmıştır ancak kontakları bırakmadan olan olmuştur zaten ya da daha kötüsü kontaktörün kontakları yapışmış olmasın? Hangi ürünleri kullandınız? Marka ve model belirtir misiniz?

Biz eskiden TV ye regülatör takmıştım bu yüksek voltajdan koruyordu.Regulator takmayan evlerde TV bozulmuş yanmış.Bu bilgi belki faydalı olur...Regülatör:Normal voltajı korur...Toprak hattı da önemli,kablo bağlantılarında, fiş priz gevşeklik olmayacak.Gevşeklik olan yerden ve eklemelerde beyaz pas olduysa ses yapar iyi çalışmaz...

Son düzenleme:
Şebeke deki şalt hareketleri, nötr arızaları, YG sigorta atmaları vs gibi nedenlerle nominal gerilim ölçülebilir ve öngörülebilir değerlere yükselir veya alçalır. Bu nedenle oluşan gerilim dengesizlikleri için gerilim koruma rolesi kullanılabilir.
Atmosferik olaylar YG arizalari gibi durumlarda oluşan gerilim yükselmeleri çok aşırı, hızlı ölçülemez ve ongorulemez değerlere ulaşır. Gerilim koruma roleleri bu gibi durumlar için ise yaramaz. Parafudr sistemleri ,potansiyel dengeleme , ark boynuzu ve kaliteli bir topraklama sistemi birlikte ve komlike bir şekilde bilimsel kaidelere uygun bir şekilde uygulanırsa etkin bir koruma sağlanabilir. Bu koruma sistemleri elektrik, elektronik, data, telefon , TV, uydu, zayıf akım, bina metal donatisi gibi her şeyi kapsamalidir.
Sadece kapıyı kilitleyerek hırsıza engel olamazsınız. Zira bunun penceresi, balkonu var. Hırsızın amatorü var. Profesyoneli var değil mi

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,211
Son üye
gurdal35

Yeni konular

Geri