Parafudr Hakkında Genel Bilgiler

Zaman geçmiş, sonuç ne oldu merak ettim. Trifaze sisteme trifaze Parafudr takılmalı!

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sigorta kutum bu, sistem 3 fazlı ancak elimdeki parafudr iki kanallı 1 fazlı nötr ve faz koruması var,

Parafudru açak akım rölesinin çıkışlarına takayım diye düşünüyorum,

böylece oluşacak yüksek gerilim toprağa aktığında kaçak akım rölesi de devreyi kesip tüm sistemi korumuş olur diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı rica ederim
Saygılarımla

Viko Parafudur VSP-2-40-275 Yüksek Gerilim Koruma Rölesi​

adıyla satılan bu parafudr hakkında bilgisi olan var mı? Ben bulamadım. Tipini öğrenmek istiyorum. Sayaç panosu K.A.R. öncesine takmak istiyorum. Çünkü köy yerinde biraz da zirve bir konumda olduğumdan gök gürültüsünde K.A.R. da atıyor. İşe yarar mı, bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum.
1662289680726.png

Viko Parafudur VSP-2-40-275 Yüksek Gerilim Koruma Rölesi

Adıyla satılan bu parafudr hakkında bilgisi olan var mı?
Ben bulamadım. Tipini öğrenmek istiyorum.
Sayaç panosu K.A.R. öncesine takmak istiyorum.
Çünkü köy yerinde biraz da zirve bir konumda olduğumdan gök gürültüsünde K.A.R. da atıyor.
İşe yarar mı, bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum.

K.A.R ve Parafudr ürünlerinin amaçları farklıdır .

K.A.R

Gök gürültüsünde K.A.R. da atıyor.

https://www.elektrikhaber.com/2020/03/21/kacak-akim-rolesi-secimi-nasil-yapilir/

Parafudr

https://federal.com.tr/parafudr-nedir/#:~:text=Yüksek gerilim hat arızaları, yıldırım,önleyen cihazlara “Parafudr” denir.

https://ewtr.panasonic.com/panel/upload/salt-katalog-tr-20191210.pdf

viko.png

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim @arkaplan ustam, paylaştıklarının bir çoğunu gözden geçirmiştim. Verdiğin pdf'te de maalesef bahsettiğim cihazın görseli olsa da modeli yok. Oradaki tabloda bahsi geçen parafudr için en yakın VSP-2/40/C ibaresi var. Anladığım kadar C tip oluyor. Dolaysıyla sorduğum VSP-2/40/275 ne tür bir cihaz anlamış değilim.
Şimşek çaktığında komşumun genelde K.A.R. atıyormuş, videoda ustanın tecrübe ettiği ve paylaşıldığı üzere cihazların prize takılı halde kaçak akım miktarlarını çalışırken ve çalışmazken ölçmek gerekiyor.

Çok teşekkür ederim @arkaplan ustam, paylaştıklarının bir çoğunu gözden geçirmiştim. Verdiğin pdf'te de maalesef bahsettiğim cihazın görseli olsa da modeli yok. Oradaki tabloda bahsi geçen parafudr için en yakın VSP-2/40/C ibaresi var. Anladığım kadar C tip oluyor. Dolaysıyla sorduğum VSP-2/40/275 ne tür bir cihaz anlamış değilim.
Şimşek çaktığında komşumun genelde K.A.R. atıyormuş, videoda ustanın tecrübe ettiği ve paylaşıldığı üzere cihazların prize takılı halde kaçak akım miktarlarını çalışırken ve çalışmazken ölçmek gerekiyor.

ne tür bir cihaz anlamış değilim.
Sayaç panosunda kullanılır biliyorum . ( bilğiler almanız )

http://kebanelektrik.com.tr/fiyatlistesi2022/VIKO FIYAT LISTESI 2022-2.pdf

viko.png

kaçak akım miktarlarını çalışırken ve çalışmazken ölçmek gerekiyor.

Kaçak akım pensampermetresi yoksa .
Ohm ölçümü ?

İki önceki mesajımda görselini paylaşmıştım. Sitelerde 130-135 TL ücretle satışta. Sanırm C (Tip 2) fakat eski üretim olmasından üzerinde farklı bir model formatı var. Tespitiniz gibi muhtemelen C tipidir. Tercihim sayaç panosu için B+C yani Tip1+Tip2 olan bir parafudr. Listede göründüğü üzere fiyatları da epeyce yüksek. Ayrıca ömürleri, kartuşlu olup olmamaları önemli.

İki önceki mesajımda görselini paylaşmıştım. Sitelerde 130-135 TL ücretle satışta. Sanırm C (Tip 2) fakat eski üretim olmasından üzerinde farklı bir model formatı var. Tespitiniz gibi muhtemelen C tipidir. Tercihim sayaç panosu için B+C yani Tip1+Tip2 olan bir parafudr. Listede göründüğü üzere fiyatları da epeyce yüksek. Ayrıca ömürleri, kartuşlu olup olmamaları önemli.

Fiyat listesinde şişirme fiyatlar .

Parafudr
Sayaç panosu + siğorta kutusu + ürün cihaz öncesi akım ve gerilim koruma prizleri
Diğer tv ve modem koruyucu parafudr vs gibi
+ montoj kuralları .

VSP 2/40/275 üzerindeki ifadelere göre Tip2, 40kA ve 275 V.

Tip 2 sınıfı ürünler Şebeke darbelerine karşı koruması amaçlanmış ürünler.
Tip 1 sınıfı ürünlerde yıldırım darbelerine karşı koruması amaçlanmış ürünler.

Bir diğer husus bu ürünler kaçak akımla alakalı ürünler değil, yani kaçak akım koruması yapmazlar. Öncelikle ürünü doğru bir amaçla kullandığınıza emin olun.

Bu ürünler sisteme paralel bağlanarak darbe gerilimleri kendi üzerine çekmek suretiyle sistemi/sistemdeki cihazları korurlar. Yani dışarısı ve içerisiyle arada bir koruma değil, dışarıdan içeriye gelen hatta paralel bir koruma.

Yıldırım için B ya da Tip 1 türü parafudr gerekli. Tabi amaç K.A.R.'i korumak değil. Yukarıdaki videoda ustanın anlattığı gibi zaten toplamda 30mA altındaki kaçaklar bu sınırı aşarak K.A.R.'ın açmasına sebep oluyor. Muhakkak ki öncelik bu kaçakları sıfırlamak, mümkün olmasa da peşine düşmek ve nereden kaynaklı olduklarını tespit etmek. Tip 1 parafudr'un K.A.R. önüne konularak bu gereksiz açışları engeller mi bilmiyorum. Çünkü parafudr çok daha yüksek darbelerde devreye girer diye anlıyorum. Yine de denemeden bilemeyiz. Tip 2 ya da C sınıfı parafudr sayaç sonrası iç tesisat ve şebeke kaynaklı ani gerilim darbelerini önleme amaçlı kullanılıyor.
Burada başka bir soru daha akla geliyor. K.A.R. öncesi B ve sayac sonrası C tipi iki parafudr mu, yoksa B+C türü bir parafudr'u K.A.R. öncesi kullanmak mı daha mantıklı?

Yıldırım için B ya da Tip 1 türü parafudr gerekli. Tabi amaç K.A.R.'i korumak değil. Yukarıdaki videoda ustanın anlattığı gibi zaten toplamda 30mA altındaki kaçaklar bu sınırı aşarak K.A.R.'ın açmasına sebep oluyor. Muhakkak ki öncelik bu kaçakları sıfırlamak, mümkün olmasa da peşine düşmek ve nereden kaynaklı olduklarını tespit etmek. Tip 1 parafudr'un K.A.R. önüne konularak bu gereksiz açışları engeller mi bilmiyorum. Çünkü parafudr çok daha yüksek darbelerde devreye girer diye anlıyorum. Yine de denemeden bilemeyiz. Tip 2 ya da C sınıfı parafudr sayaç sonrası iç tesisat ve şebeke kaynaklı ani gerilim darbelerini önleme amaçlı kullanılıyor.
Burada başka bir soru daha akla geliyor. K.A.R. öncesi B ve sayac sonrası C tipi iki parafudr mu, yoksa B+C türü bir parafudr'u K.A.R. öncesi kullanmak mı daha mantıklı?

Kaçak akımlar da devreye girmez daha yüksek darbelerde devreye girer. Diğer türlü olsa zaten sıradan kartuşsuz bir ürünün 5-10 kez koruma yapabildiği üreticiler tarafından belirtiliyor, bu durumda kaçaklarda devreye girecek olsa senede bir kaç defa parafudr almanız gerekirdi.

Tip1-2 tek gövde de olan modeller var. Burada nereye koyduğunuzun çok bir önemi yok. Sistemin(cihazların) öncesinde olması yeterli. Çalışma mantığı bir önceki mesajda da belirttiğim gibi devreye seri bağlanan bir ürün değil, devreye paralel bağlanarak fazla yükü üstüne çekip toprağa aktaracak. Yani k.a.r öncesi yada sonrası diye birşey yok k.a.r ile birlikte.

61649ba90e016-stor-61649ba8d9083204801.gif

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri