Trafosu yetersiz apartmanların daireleri için cihazları koruyucu önlemler neler?

İkamet ettiğim ve kiracısı olduğum apartman dairesinde halen iskan alınmadığı için inşaat elektrik hattı üzerinden 1 tek trafo ile 3 apartman (28 daire) beslendiği için kış mevsiminde trafo patladı. Birçok elektronik anakartı olan ev aletleri ve cihazlar arızalandı. Dairede sadece mutfaktaki kombi arızalandı. Komşuların ve diğer iki apartmanda yaşayanların da birçok ev elektronik cihazı bozuldu, yan apartmanın asansör panosu patladı. Ben de bir daha böyle birşey gerçekleşirse dairelerdeki ev tipi cihazlarımız arızalanmasın diye araştırma yaptım. Parafudrların trafo patlaması anında gelen yüksek voltajlara karşı sigortayı veya kaçak akım rölesini keserek sistemi koruduğunu gördüm. Bu cihazların pahalı olduğunu öğrendim.
Bu yüzden tek kullanımlık koruma sağlayacak bir sistem düşündüm. (Bu fikre trinnbox yazısında kapıldım:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/trimbox.101918/post-676809)

Acaba iki adet varistör alsam, kaçak akım rölesine paralel şekilde; varistörün birini faz-toprak arasına; diğerini de nötr-toprak arasına bağlasam çalışır mı? Yüksek voltaj geldiğinde varistörler akımı keserek veya patlayarak cihazları koruyabilir mi?

Yoksa her bir sigortaya, ikişer adet varistörü, anlattığım şekilde, paralel olarak bağlamam mı gerekir?

Seçeceğim varistör kaç volt, kaç amperlik vs bir varistör olmalı? 250 Voltluk mu, 227 Voltluk mu kullanmalıyım? Modeli konusunda yardımcı olur musunuz?

Dairelerdeki cihazları korumak için başka bir çözüm var mı?

Ekli dosyalar

• IMG_20211220_173608.jpg
    IMG_20211220_173608.jpg
    153.1 KB · Görüntüleme: 33
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Her ürünün ve ürünlerin bir çalışma prensibi ve teknik değerleri vardır .

Fikir link : karar ve para sizin ?

----------------------------------------

--------------------------------------

Siğorta kutunuzda C tipi ve yüksek amper siğortalar var ? ( hesaplama yapılması gerekir )
Tesisatin düzenlenmesi .

Kablo kesiti amper taşıma + Kullanılacak ürün cihazların wattlarına göre siğorta amperi kullanımı .
Yüksek değer amper siğorta ( hesaplama ) kullanılmamalıdır .
Daireler için B tipi özel durumlar hariç ?

-----------------------------------------

Benzer ürünler .

-------------------------------------------

+ regülatör / + ups

Kolay gelsin .

İkamet ettiğim ve kiracısı olduğum apartman dairesinde halen iskan alınmadığı için inşaat elektrik hattı üzerinden 1 tek trafo ile 3 apartman (28 daire) beslendiği için kış mevsiminde trafo patladı. Birçok elektronik anakartı olan ev aletleri ve cihazlar arızalandı. Dairede sadece mutfaktaki kombi arızalandı. Komşuların ve diğer iki apartmanda yaşayanların da birçok ev elektronik cihazı bozuldu, yan apartmanın asansör panosu patladı. Ben de bir daha böyle birşey gerçekleşirse dairelerdeki ev tipi cihazlarımız arızalanmasın diye araştırma yaptım. Parafudrların trafo patlaması anında gelen yüksek voltajlara karşı sigortayı veya kaçak akım rölesini keserek sistemi koruduğunu gördüm. Bu cihazların pahalı olduğunu öğrendim.
Bu yüzden tek kullanımlık koruma sağlayacak bir sistem düşündüm. (Bu fikre trinnbox yazısında kapıldım:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/trimbox.101918/post-676809)

Acaba iki adet varistör alsam, kaçak akım rölesine paralel şekilde; varistörün birini faz-toprak arasına; diğerini de nötr-toprak arasına bağlasam çalışır mı? Yüksek voltaj geldiğinde varistörler akımı keserek veya patlayarak cihazları koruyabilir mi?

Yoksa her bir sigortaya, ikişer adet varistörü, anlattığım şekilde, paralel olarak bağlamam mı gerekir?

Seçeceğim varistör kaç volt, kaç amperlik vs bir varistör olmalı? 250 Voltluk mu, 227 Voltluk mu kullanmalıyım? Modeli konusunda yardımcı olur musunuz?

Dairelerdeki cihazları korumak için başka bir çözüm var mı?
Varistör elektrik tesisat devresinde koruma amaçlı kullanılamaz. Faz toprak arasında hiç kullanılmaz.
Anladığım kadarı ile meslekten değilsiniz. Lütfen kişisel algılamayın; meslekten olmayan arkadaşlarımızın "elektriğe herkes müdahale edebilir, ben de yaparım.!" cesareti nereden geliyor bilmiyorum.
Fikir bazında ise;
Meslek erbabı değilseniz kendiniz yapmamak şartı ile; en iyi koruma şekli gerilim koruma rölesi ve kontaktör kullanmaktır.

Varistör elektrik tesisat devresinde koruma amaçlı kullanılamaz. Faz toprak arasında hiç kullanılmaz.
Anladığım kadarı ile meslekten değilsiniz. Lütfen kişisel algılamayın; meslekten olmayan arkadaşlarımızın "elektriğe herkes müdahale edebilir, ben de yaparım.!" cesareti nereden geliyor bilmiyorum.
Fikir bazında ise;
Meslek erbabı değilseniz kendiniz yapmamak şartı ile; en iyi koruma şekli gerilim koruma rölesi ve kontaktör kullanmaktır.
ustatv diye elektrikçilerin kurduğu popüler youtube kanalı üzerinden varistör ile koruma videoları paylaşıldı, tartışmalı konu, bence de faz nötr arasına varistör bağlanması bir çözüm değil, faz koruma rölesi en temiz çözüm olsa gerek.

Sn.kiyoshi.sugomi, varistörleri bahsettiğiniz şekilde bağlamanızda bir sakınca yok. Zaten akım korumalı priz diye satılan malzemelerin içindede faz nötr ve faz toprak arası varistörler SG ler vs. bulunuyor. Tabi varistör patlayıp sürekli iletimde kaldığı durumlar için bir tedbir alınması gerekiyor. Ama sizin sitede başınıza gelen olaylardan kurtulmanız mümkün değil. Aşırı düşük gerilim rölesi ve kontaktör bile bağlasanız onlar bile kendisini dahi koruyamayıp arızalanır. Sizde sistem tamamen çöküyor. Çözüm yeteri kadar güçlü bir trafo ve yeterli kablo kesitleri ile dağıtımdır. Siz en fazla paraya kıyar daire girişinize regülatör bağlayabilirsiniz. Bu durumda daire içi cihazları kurtarıp sadece regülatörü tehlikeye atmış olursunuz. Servo regülatör sizin şartlarınızda iş görmez, statik regülatör olması gerekir. Regülatör garantili bir çözüm değil anca aspirin tedavisidir. Sizin orada varistörde rölede hiç bir şey çare olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri