ups ve harddisk

kayra2011

Üye
bilgi işlemde ups olmasına rağmen server harddiskleri arızalanıyor sebep ne olabilir.bu arızalar normalmidir.yani ups takılı olmasına rağmen harddisk arızalanmaz diyebilirmiyiz.yada
hard disklerin arızalanması normal midir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arıza türü ne besleme ,sarsıntı, sıcaklık? Garantiden servise göndermediniz mi hiç rapor ne diyor? Sorunu bilirsen çözüm kolay.

bilgi işlemde ups olmasına rağmen server harddiskleri arızalanıyor sebep ne olabilir.bu arızalar normalmidir.yani ups takılı olmasına rağmen harddisk arızalanmaz diyebilirmiyiz.yada
hard disklerin arızalanması normal midir.

Merhaba.Ups'li sistemde,ups'lerin tepki süresi (Devreye girme/devreden çıkma zamanı) milisaniyeler içinde çok hızlı olmasına rağmen pc sistemlerinin bu değişimden etkilenmesi (Hdd'lerin çalışır durumdayken veri tarayıcı,okuyucu kafalarının,veri aktarımında sekteye uğraması,Hdd'teki verilerin kısmen etkilenmesi,vb.) hiç bir şekilde de beklenemez.Server hdd'lerinin bozulma sebebi olarak başka etkenleri düşünmeniz veya üzerinde durabilmeniz lazımdır kanaatimce.Hdd'ler her ne kadar kapalı ve toz geçirmez bir metal kutuda çalışıyor bulunsalar da ortam sıcaklığı,aşırı nem,aşırı kuruluk,aşırı titreşim,ani ivmelenme (Özellikle de çalışırken belirli bir yükseklikten sertçe yere düşmesi),vb. fiziksel şoklar ve aşırı sıcaklıklardan dolaylı veya doğrudan da etkilenebilirler.Bu ve buna benzer diğer başka etmenler üzerinde durmalısınız bence.

Bakın,server pc.'leri kasa içinde çalışırlarken,kasa havalandırma/soğutma işlemini yapan fanlar (Fırçasız dc.motorları) çok çeşitli nedenlerle belirli (rpm) devir sayısında dönmeyerek yeterli hava debisini,kasa içinde yapılan soğuk/sıcak hava yer değiştirme kasa içi doğru yerleştirme pozisyonunda da kalınarak sağlayamazlarsa,kasa içi sıcaklığı,cpu sıcaklığı,anakart sıcaklığının yanında,hdd'lerin normal olması gereken sıcaklık değerleri pc kasası içinde çalışırken çok fazla yükselebilir.Speccy gibi tüm pc bileşenlerinin pc içindeki özel alıcı sensörlerle kontrol edilip,hdd sıcaklık değerlerini de ayrıca anında ölçen,bu ve buna benzer programlarla,pc kasası içinde çalışan tüm hdd'lerinizin sıcaklık değerlerini devamlı bu yolla çok yakından da takip edebilmenizi (Gerekirse kasalardaki tüm fanların Bakım veya ikmalinin yapılması işlemini) ayrıca öneririm.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
cevaplarınız için teşekkür ederim.server içinde yanyana dizilmiş 10dan fazla harddiskler var son zamanlarda harddiskler arızalanmaya başladı.yani ayda 1 adet,firma tarafından yenisi ile direk değiştiriliyor.büyük ihtimal firma arızanın ne olduğunu bilemiyor.bu arızalar öyle bir denk geldiki servera en en son model bir ups sistemi taktık, arızanın upsden kaynaklanabileceğini yani iletim hattından gelen piklere cevap verip vermediğini düşündük.bana göre upsler pikleri çok iyi bir şekilde absorbe edebilceğini düşünüyorum.tabiki bu sadece benim düşüncem binbaşı beyin ortam şartlarını düşün demesi arızalrın upsten olamayacağını bir kez daha destekledi,

[MENTION=212522]kayra2011[/MENTION] Evet binbaşımızında dediği gibi hard disklerin yanyana olması özellikle ısı sorununu akla getiriyor yeterli soğutma sistemi mevcutmu.

cevaplarınız için teşekkür ederim.server içinde yanyana dizilmiş 10dan fazla harddiskler var son zamanlarda harddiskler arızalanmaya başladı.yani ayda 1 adet,firma tarafından yenisi ile direk değiştiriliyor.büyük ihtimal firma arızanın ne olduğunu bilemiyor.bu arızalar öyle bir denk geldiki servera en en son model bir ups sistemi taktık, arızanın upsden kaynaklanabileceğini yani iletim hattından gelen piklere cevap verip vermediğini düşündük.bana göre upsler pikleri çok iyi bir şekilde absorbe edebilceğini düşünüyorum.tabiki bu sadece benim düşüncem binbaşı beyin ortam şartlarını düşün demesi arızalrın upsten olamayacağını bir kez daha destekledi,

Merhaba,sn.kayra2011;bakın üzerinde haklı olarak durduğunuz hdd konusundaki bu sıkıntınızı yeniden ele alıp tahlil etmeye de çalışayım isterseniz.

Önce hdd'lerin sakıncalı çalışma durumundan ele alırsak 10 tane yan yana çalışmaları durumunda kasa içi havalandırması oldukça iyi olmalıdır ki hdd'ler birbirlerine direkt etki edip,birbirlerinin sıcaklıklarını çok tehlikeli hdd gövde sıcaklığına kadar da çıkarmasınlar.Öncelikle bunun üzerinde mutlaka titizlikle durun lütfen.

İkinci olarak ups server'lardan önce ups konulması eğer şebekedeki ani kesintilerden ziyade Şebeke piklerini filtre edip server'ların korunması gayesiyle ise,ups'nin bağlı olduğu toprak hattınız çok mükemmel olmalıdır.Çünkü sizinde üzerinde durup endişelendiğiniz fazla pikler,sadece çok iyi bir toprak hattı ile sıfırlanabilir,böylece pc gibi hassas elektronik cihazlardan önce bu atma (Parazitik elektrik şokları) kasa veya dizüstü kasasına hiç ulaşmamış da olurlar.Eğer toprak hattınız farkında bulunmayarak zayıflamış veya hiç kalmamışsa,şebekedeki bu darbe şeklindeki pikler pc kasasının toprak hattından (Metal dış kasadan) onun yüzeyinden toprağa gidemeyip yüzeyde toplanacağından,çok hassas bir pc parçası olan hdd'in iç kısımlarına bir şekilde de ulaşabilir.(Ancak en kötü ve en karamsar olan bir varsayımıma göredir bu düşüncem.)

İkinci olarak (iyimser varsayımıma göre) bu senaryo toprak hattı zayıf veya hiç yoksa da hiç gerçekleşemez.Neden mi? Pc kasası içindeki psu içinde (Bir çeşit smps olup 165-265 volt ac. aralığını tolere edebilir) 220 volt ac. girişte sigortadan sonra bir emı filtresi yer alır,belki bilirsiniz içini açmışsanız.İşte bu filtre bu atma (Darbe) yoluyla şebekeden veya ups'den filtrelenmeden gelip geçen parazitik dalgaları bloke edecek de yapıdadır.(Tüm tv'lerde de bu emı filtre elemanı genellikle de vardır) İyimser tahminime göre bu emı filtreye takılır kalır bu pik dalgaları.Ama işin gerçekten de bu şekilde olabileceğini tam olarak garanti edemiyorum size.

Bu nedenle size toprak hattınızı ehliyetli bir elektrikçiye meger toprak direnci ölçümü ile bu ups hattında kullandığınız topraklama noktası yerini,iyi bir omaj ölçümüyle iyi durumda bulunduğunu kendisinin size teyit etmesini mutlaka da sağlayın.Zayıf çıkarsa mutlaka ama mutlaka toprak hattınızı gerekirse yeniden sağlıklı şekilde de çektirin ehliyetli bir elektrikçiye.Benim size son tavsiyelerim bunlardır.

Not: Bir de şu durum vardır ki; toprak hatsız çalışan tüm masaüstü pc kasalarında, psu'lar çalışırken şebekedeki piklerden tam bağımsız olarak,kendi başlarına smps'li prensiple yüksek frekanslarda çalışmaları gereğince elekromanyetik indüksiyon yoluyla kendi içlerinde de bir statik elektrik üretirler.Eğer bu statik elektrik toprak hattına da hiç boşalamazsa,en başta anakart,cpu,ektan kartı,HDD,vb.tüm bileşenler bu statik elektrikten zarar görüp kolayca da bozulabilirler.Zira benim de toprak hatsız olarak farkında olmadan masaüstü bir pc'de çalışmam sırasında bir anakartım (Gigabyte marka) ve bir cpu'um (P4 işlemcili) statik elektrik yüzünden vaktiyle de bozulmuştu.Sağlıcakla kalın.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
Binbasim cok teseekur ediyorum yorumlariniz icin yarin hemen bu toprak konusuyla ilgileniyorum

binbaşım kolay gelsin,
şöyle bir sorum daha olacak server kasasına gelen enerjinin nötr toprak voltajı 1.9 V tur.
ayrıca server kabinine kontrol kalemini değdirdiğimde anlık kontrol kalemi yanıyor ve sönüyor.belli bir süre sonra değdirdiğimde tekrar yanıp sönüyor.
kabini de toprakladım aynı şey oluyor.bunun sebebi nedir.sizin bahsettiğiniz statik elektriklernme olması ama olsa bile topraklı olduğu için neden kontrol kelemi yanıp söner .acil cevap teşekkürler

Topraklaman zayıf veya topraklama hattında bir yerlerde gevşeklik var.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri