Güç sistemi(Şebeke,Jeneratör,UPS) kararlı çalışması için fikirlerinize ihtiyacım var

Hattinizi manüel olarak kesip kesinti anında ne gibi sıkıntilar oluyorsa ilk önce onun tespitini yapın. Bilgi işlemler içinse bu sistemi online ups üzerinden beslemeniz lazım. Jeneratörle olmaz o iş . @sami inci baba forumun en bilgili ve teknik ağabeyidir . Ona lütfen biraz saygı gösterin . Jeneratör kontrol ünitesine habire sanayi ağzıyla beyin dediğinize göre ( hiçbir mühendise yakışmayan bir tabir ) pek teknik konularda malumatinız yok . Profosyonel destek de almanızda fayda var .
Ne saygısından bahsediyorsun sen kardeşim. Adamın attığı ilk mesajı görmüyormusun? Adam gelmiş çocuğuna ders verir gibi ünlemlerle, imalarla tanımadığı bir insana sataşmada bulunuyor. "Bilmediğini bilmeyen" aptaldır, adam bana bu imada bulunuyor, bunu mu kabul edeyim. Bilmediğimi bildiğim için geldim fikir istedim benzer sorunları yaşayan varsa diye, kötü bir söz söylemedim etmedim. Bana ne forumda babaymış anaymış, isterse cumhurbaşkanı olsun, herkesin bir onuru gururu var. Pes vallahi size de, savunduğunuz şeye bak, açmaz olaydım başlığı. İnsanın meslektaşına, onu geçtim karşısındaki insana bir saygısı olur. Yazık ki ne yazık..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ne saygısından bahsediyorsun sen kardeşim. Adamın attığı ilk mesajı görmüyormusun? Adam gelmiş çocuğuna ders verir gibi ünlemlerle, imalarla tanımadığı bir insana sataşmada bulunuyor. "Bilmediğini bilmeyen" aptaldır, adam bana bu imada bulunuyor, bunu mu kabul edeyim. Bilmediğimi bildiğim için geldim fikir istedim benzer sorunları yaşayan varsa diye, kötü bir söz söylemedim etmedim. Bana ne forumda babaymış anaymış, isterse cumhurbaşkanı olsun, herkesin bir onuru gururu var. Pes vallahi size de, savunduğunuz şeye bak, açmaz olaydım başlığı. İnsanın meslektaşına, onu geçtim karşısındaki insana bir saygısı olur. Yazık ki ne yazık..
Allah kolaylık versin , hayırlı günler. Selametle.

Size vermesin. Burada bir tekel kurmuşsunuz, yeni gelenlere hakarete bile izin veriyorsunuz, üstelik gösterilen tepkiyi yadırgıyorsunuz. Bir de gelmişsiniz "beyin" dememe takılmışsınız. Sizin amacınız belli zaten, alın forum sizin olsun. Size de hakkımı helal etmiyorum. Yazıklar olsun. Sizin ikinizin profesyonel desteğe ihtiyacı var esas. Buraya teknik yardım için gelen meslektaşınıza edepsizce saldıran birini savunuyorsunuz. 1 saatimi çaldınız hayatımdan, durduk yerde sinir sahibi oldum. Yazıklar olsun. Allah müstehakınızı versin...

Size vermesin. Burada bir tekel kurmuşsunuz, yeni gelenlere hakarete bile izin veriyorsunuz, üstelik gösterilen tepkiyi yadırgıyorsunuz. Bir de gelmişsiniz "beyin" dememe takılmışsınız. Sizin amacınız belli zaten, alın forum sizin olsun. Size de hakkımı helal etmiyorum. Yazıklar olsun. Sizin ikinizin profesyonel desteğe ihtiyacı var esas. Buraya teknik yardım için gelen meslektaşınıza edepsizce saldıran birini savunuyorsunuz. 1 saatimi çaldınız hayatımdan, durduk yerde sinir sahibi oldum. Yazıklar olsun. Allah müstehakınızı versin...
Doğru söylüyorsunuz. Profosyonel destek her zaman herkese ihtiyaç olan birşey. Allah yokluğunu göstermesin. Ayıp bir durumda değil ayrıca. Bu arada Allah herkese müstehakini veriyor efendim . No problem.

Doğru söylüyorsunuz. Profosyonel destek her zaman herkese ihtiyaç olan birşey. Allah yokluğunu göstermesin. Ayıp bir durumda değil ayrıca. Bu arada Allah herkese müstehakini veriyor efendim . No problem.
Doğru söylüyorsunuz. Psikiyatri servisleri sizin gibi anlayışsız insanların hasta ettikleri insanlarla dolu. 1 saattir sinirimi yerle bir ettiniz. Kalkmış o edepsizi eleştireceğiniz yerde bana sataşıyorsunuz. Üstüne üstlük konu rayından çıkmış o hadsiz tarafından başka yerlere gitmişken, kalkmış "beyin" dememe takılıyorsunuz. İnançlı birine benziyorsunuz, o halde "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" sözünü bilirsiniz. Bu adamın forumda deneyimli olmasına dem vuruyorsunuz, biraz vicdanlı biri olsaydınız beni değil bana hadsizce sataşan bu adamı! eleştirirdiniz. Ben deneyimli bir mühendisim, ama akıl akıldan üstündür diyerek Kamunun varsa kurtarılacak 1 kuruşu kurtaralım diye buraya geldim. 1 saattir işimden gücümden alıkoyuldum sayenizde başka hiçbir şey söylemiyorum. Özür dilemedikçe size de hakkımı helal etmiyorum...

Amca gel yüreğin varsa bunları yüzüme söyle, adamlık kimden öğrenilir tartışmış oluruz. Öyle bilmediğin tanımadığın insana imalarla, sataşmalarla adam olunmuyor, olamamışsın da zaten. İlk bana sataşan sensin, derdin ne senin edepsiz.

Gezdim Halep ile Şam’ı
Eyledim ilim talep
Meğer ilim bir hiçmiş,
İllâ edep, illâ edep.

Girdim ilim meclisine
Eyledim kıldım talep
Dediler ilim geride
İllâ edep, illâ edep.

Yunus Emre

Burada,9 mesajınız olmuş :D Ede-
biyat yerine,burayı takip ederseniz
biraz bişeyler öğrenme fırsatınız
olur,böyle komikleşmezsiniz.Bileği-
niz kuvvetli ise ! ,bu dönemde ! size
uygun,daha çok para getirici işler
var.Gücünüz yerindeyken,oralara ge-
çin zaman kaybetmeden.;)Kişi,
kendin bilmek gibi irfan olamaz .İs-
terseniz,Mevlanadan size başka 4
lüklerde döktürelim.

Doğru söylüyorsunuz. Psikiyatri servisleri sizin gibi anlayışsız insanların hasta ettikleri insanlarla dolu. 1 saattir sinirimi yerle bir ettiniz. Kalkmış o edepsizi eleştireceğiniz yerde bana sataşıyorsunuz. Üstüne üstlük konu rayından çıkmış o hadsiz tarafından başka yerlere gitmişken, kalkmış "beyin" dememe takılıyorsunuz. İnançlı birine benziyorsunuz, o halde "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" sözünü bilirsiniz. Bu adamın forumda deneyimli olmasına dem vuruyorsunuz, biraz vicdanlı biri olsaydınız beni değil bana hadsizce sataşan bu adamı! eleştirirdiniz. Ben deneyimli bir mühendisim, ama akıl akıldan üstündür diyerek Kamunun varsa kurtarılacak 1 kuruşu kurtaralım diye buraya geldim. 1 saattir işimden gücümden alıkoyuldum sayenizde başka hiçbir şey söylemiyorum. Özür dilemedikçe size de hakkımı helal etmiyorum...
Yapmaniz gereken şey konusunda şahsi fikrimi söyledim. Helallik konusunda ise canınız sağ olsun . Sorunlarınızı çözmeniz temennisiyle efendim.....

Senle de ahirette hesaplaşırız kardeşim günü geldiğinde merak etme. Özür dileyeceğiniz yerde "Sorunlarınızı" diyip hala imalarda bulunuyorsun. Sana da hakkım helal değil bilesin. Alın forum sizin olsun. Ben buraya tüyü bitmedik yetimin kuruşunu korumak için geldim. Sizden nasihat dinlemek, mesleki üstünlük taslanmak için değil. Mesleki ve teknik çevrem çok geniş, biraz daha genişleteyim dedim, ağzımın payını aldım. Allah gördü yaptıklarınızı bu bana yeter...

Senle de ahirette hesaplaşırız kardeşim günü geldiğinde merak etme. Özür dileyeceğiniz yerde "Sorunlarınızı" diyip hala imalarda bulunuyorsun. Sana da hakkım helal değil bilesin. Alın forum sizin olsun. Ben buraya tüyü bitmedik yetimin kuruşunu korumak için geldim. Sizden nasihat dinlemek, mesleki üstünlük taslanmak için değil. Mesleki ve teknik çevrem çok geniş, biraz daha genişleteyim dedim, ağzımın payını aldım. Allah gördü yaptıklarınızı bu bana yeter...
Şunu yazmak istemezdim ki en kötü hastalar hasta olduğunun farkında olmayan ve başkalarına hastalık ithaf edenlerdir . Siz inşallah onlardan olmayın güzel kardeşim. Daha da bu konuya yazmak istemiyorum. Böyle horoz dövüşlerine dönmüş muhabbetlerden hiç hoşlanmam .

Arkadaşlar merhabalar. Bir kamu kurumunda elektrik mühendisiyim. Ana hizmet binasında bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Aslında sıkıntıları çok şükür uzun vadeye yaymadan çözüyoruz ama Bilgi İşlem'i tatmin edemiyoruz. Onlar da kendilerince haklılar ama bazen abuk sabuk taleplerle bize geliyorlar. Konumuza dönecek olursak, arkadaşlar 7/24 enerji güvenliği istiyorlar.

Kendimize ait trafomuz, hücremiz ve takiben trafomuz, 2 jeneratörümüz ve 2 UPS(KGK) den oluşan sistemimiz var. Kapasite sorunumuz yok. Jeneratörün biri 700 diğeri 400 kVa gücünde. Geçmişe bakacak olursak tesiste oluşması muhtemel ciddi kesintiler;

1-TEDAŞ tarafında nötr kopması sonucu sistemin kararlılığını yitirmesi,
2-Jeneratörlere hükmeden beyinde(Datakom marka) yaşanan haberleşme problemleri(jeneratör arızası sonrası ya da başka bir sebeple bazen bir bazen ikisinin devreye girmemesi,devreden çıkmaması) (Not:Sistem girişte kesintili çıkışta kesintisiz)
3-Jeneratör beyninde oluşan kararsızlık sonucu Şebeke olsa bile devreye girememesi
4-Transfer sonrası konumlu ana şalterin(2000 A) tribe girdiğinde tüm sistemin canına okuması (Az önce kontrol ettim, toroid i ilgili arkadaşlar bu problemden dolayı devre dışı bırakmışlar)
5-UPS'lerde oluşan problemin yine tüm sistemi kararsız bırakması

Bu sistemi elden geçireyim diyorum. Şimdi diyeceksiniz ki bugüne kadar niye bekledin, kamuda çalışan arkadaşlar bilirler görev dağılımı vardır, daha önce ihmal edilmiş. Önceki kurumumda yine 2 jeneratör bulunan bir tesiste senkron problemi yaşamıştık ama bu raddeye gelmemişti. Ana şalterin tribe girmesinden dolayı ondan önce ayrı bir şalter kullanıp 2000 A şalterin bağlı olduğu çok sayıda ve çok farklı yüklerin riskini elimine etmek ilk aklımdan geçen konu. Çünkü bilgi işlem enerji arzının sürekli olmasını istiyor. Diğer bir konu ise Datakom beyni ve jeneratörlerdeki karşılıklarını değiştirmek. Çünkü geçmişte bu markayla pek yıldızım barışmadı. Bir diğer konu ise tüm bunlar yapılsa dahi, server ı besleyen küçük ups in kaynağını 2 adet ana ups i birbirinin yedeği olarak kullanacak şekilde tesis etmek.

Değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Eğer örnek varsa şartname desteği de olursa süper olur. Teşekkürler...
bende bir kamu kurumunda merkez binamızda elektrik/elektronik teknikeriyim. işletme elektrikçisi olarak teknik hizmetler sınıfında hizmet veriyorum.yaşım ve tecrübem size nazaran daha az.ama kendi binamızdan örneklendirirsem. otomatikte bulunan 50kw jeneratör,jeneratöre seri baglı 20kva online ups bulunuyor.belli başlı elektronik cihazlarda regülatör kullanıyoruz.(kombi,santral,omurga swicth vb.)dagıtım şirketi kaynaklı nötr kopması bizdede meydana geldi. mesai saatleri içerisinde sorunsuz besleyebildik.ups de jeneratörde tam kapasite dolu degıl. mevcut sistemi ayrı bir ekranda binanın kompanzasyonunu ana panoyu entes enerji analizörü ile izliyoruz,ups de online oldugu ıcın keza öyle jeneratörde o şekilde guncel olarak bir ekranımızda acık oluyor. binamız eski yenilik ya da ekstra birşey yapmak istediğimizde bütçe bahane ediyorlar ups i bile zar zor aldırdık tesisatlarını cektık :) bizde durumlar boyle daha iyi tavsiye öneriler hepimizin işine yarayabilir tartışmanın sataşmanın anlamı yok. günlük bu foruma yaklasık 2k üzeri kişi okuyor giriyor birşeyler ögrenıyor. bilgininde zekatı vardır. gönül kırmaya gerek yok diyerek Cübeyr gibi tâbiûn neslinden âlimlerin naklettiği bir rivayete göre, Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Her kim, bildiği bir konuda kendisine danışılır da onu gizlerse kıyamet günü ağzına ateşten bir gem vurulur. "

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri