Elektrik kablosunda kopukluk olup olmadıgının tespiti.

Merhaba dostlar.
İlk adım amatör olarak sizler için yine çok basit ama benim için büyük bir sorun için fikirlerinizi rica ediyorum.Fakir Darky dik elektrikli süpürge çalışmıyor.
Son günlerde bir çalış bir çalışma durumundayken simdi calısmıyor.
Kablosunda yılların verdigi kullanmışlıgın yorgunlugu nedeniyle kopma olmuş olma ihtimali ve ac kapa dügmesinde yine aynı sebepten temassızlık sorunu olabilecegini düşünüyorum.
Multimetrem yok.Bir led ampul ve bir 3 volt adaptör ile kablonun üzerinden lambayı yakmayı denedim voltaj gidiyor gitmiyor tespit etmek icin ve led ampul yanmadı.
Kablo 5 mt civarı ve bu test dogru mu degil mi bilmiyorum.

Aklıma ikinci olarak gelen şey şu,uygun bir test mi fikir verirseniz memnun olurum ; fotografta kırmızı daire içerisine aldıgım 2 kabloyu fiş prize takılıyken kontrol kalemi ile kontrol etsem birinde elektrik olması gerekecek düz mantık sanırım.
Eger elektrik oldugunu kontrol kalemi onaylarsa bu defa ac kapa dügmesine basıp dügmeden sonraki kısıma elektrik gidiyor mu yine kontrol kalemiyle kontrol ederek hem kablo hem dügmeyi arızalı olup olmadıgı acısından test etmek istiyorum.

Düz mantık yürüttüm,bir bilgim yok.
Dolayısıyla yönlendirirseniz beni sevinirim.
Çarpılmayayım neticede 22 volt :)

Ekli dosyalar

• IMG_20230910_230700.jpg
    IMG_20230910_230700.jpg
    366.4 KB · Görüntüleme: 37
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1- kontrol kalemine asla güvenme.
2-en eski usul 220 volt 100 watt akkor flaman lamba daha garantidir.
3- anahtar/ tetik sadece fişi taktığın yöne göre (ac de fark etmiyor) faz yada nötrü keser. açık devre elektrik yok, kapalı/kısa devre elektrik var demektir.
4- elinde akkor flaman lamba var diyorum. süpürgenin fişini taktın. anahtar öncesinde lamba testi yaptın ac var. yani 220 volt (alt/üst değeri geç, lamba yansın yeter) tetik sonrasın test et, basılı iken lamba yanıyor, sistem çalışıyor (yani çalışan tetik)

1- kontrol kalemine asla güvenme.
2-en eski usul 220 volt 100 watt akkor flaman lamba daha garantidir.
3- anahtar/ tetik sadece fişi taktığın yöne göre (ac de fark etmiyor) faz yada nötrü keser. açık devre elektrik yok, kapalı/kısa devre elektrik var demektir.
4- elinde akkor flaman lamba var diyorum. süpürgenin fişini taktın. anahtar öncesinde lamba testi yaptın ac var. yani 220 volt (alt/üst değeri geç, lamba yansın yeter) tetik sonrasın test et, basılı iken lamba yanıyor, sistem çalışıyor (yani çalışan tetik)
Led tip ampul var duya takılan eski tipler gibi.
Fakat cihazın içine gelen resimdeki kırmızı icine aldıgım kablo uclarından biri baskılı yani onu acamıyorum lambaya temas ettirme şansım yok.
O açıdan kontrol kalemi ile düşünmüştüm test etmeyi.

Led tip ampul var duya takılan eski tipler gibi.
Fakat cihazın içine gelen resimdeki kırmızı icine aldıgım kablo uclarından biri baskılı yani onu acamıyorum lambaya temas ettirme şansım yok.
O açıdan kontrol kalemi ile düşünmüştüm test etmeyi.
led lamba değil, dediğim gibi 100 watt flaman akkor lamba. ihtiyacın olan şeyler. bir adet duy, bir adet lamba ve kablo. bir de çarpılmamak için, yumuşak çok telli kablodan sonra tek telli iki parça kablo ve bant. hani azıcık akıllı birisi benin dediğimden daha güzelini yapıyor.

Günaydın arkadaşlar, ben bu tür arızaları elimde hiç bir test aleti yoksa, tecrübeme güvenerek kablonun en çok hareketli olduğu noktalara bakarım, genelde kablonun süpürgeye giriş yaptığı nokta çok sert hareketlere maruz kalır ve o noktadan kablonun biri mutlaka kopuk çıkar, ikinci noktada süpürgenin fişi, genelde bu noktada çok sert hareketlere maruz kalır, çözüm olarak, önce süpürgeye giriş yaptığı noktadan 10 cm kadar kesip süpürgenin içinde kalan kabloyu söküp atarak (bağlantı noktalarını sökmeden fotosunu çekmeyi unutmayın) kestiğim fişten gelen kabloyu tekrar aynı yerlere bağlarım. Eğer yine çalışmazsa fişin olduğu taraftaki fiş girişini yine 10 cm öncesinden keserek yeni bir fişe takarım, kesin çalışır. bu iki nokta arasında kablonun kopma ihtimali düşük olur. (eğer başka bir darbeye maruz kalmazsa, zaten bu tür darbeler gözle görülür)

Eskiden şöyle yapılırdı, şimdi de rahatlıkla yapabilirsiniz:

1. Bir tane A.M. (Amplitude Modülasyon) "transistörlü" radyo bulun, yaşı 50 den fazla olanlar bilir, onlara nereden bulacağınızı sorun %100 bir köşede saklıdır. (FM olmaz)

2. A.M içinde Kısa, Orta ve Uzun Dalga bantları vardır SW, MW, LW)

3. Varsa LW , Uzun Dalga yı açın (yoksa MW de olur), Boş bir alan (yayın duymadığınız) seçin

4. Şekildeki gibi kabloya yaklaşın. (Radyonun içindeki "Ferit Anten Bobini" kabloya paralel olmalıdır)
Kablo sağlamsa, kopuk olduğu yere kadar 50Hz in sebep olduğu "Parazit" sesi duyacaksınız

5. Yine şelkildeki gibi uçları"boşa" alırsamız daha uzak mesafeden (50cm) kabloyu test edebi,lirsiniz.
Toprağa gömülü olsa bile test yapılabilir.

Ancak uçları "boş" çıkarmak şart değil ama kopukluk testi yapılacak olan iletkeni "Faz"a bağlamak gerekli.

Dikkat bunu yaparken bütün güvenlik önlemlerini alın!, Çarpılmayın!

Kolay gelsin

kablo_test2.png

Son düzenleme:
Genelde süpürgelerde kablonun fiş kısmında deforme oluyor. Ev hanımları fişi düzgünce çekmek yerine kablodan asılıp çekmeye çalışıyorlar. Bir de başına bakın derim.

Multimetre ile NCV özelliğini kullanarak kabloyu elektrige takılı halde iken kontrol ettim.
Kablonun fişe birleştigi noktada birkaç cm de elektrik var sonrasında ise hiçbir noktada yok NCV'ye göre.
Şu halde kablonun fişe birleştigi yerden birkaç cm sonrasında NCV'nin sustugu tam noktada kopuklukl oldugunu mu anlamalıyım acaba dostlar?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri