UPS Sesli Uyarı ve PC Restart

Efendi Bey

Üye
Makelsan Lion 850VA UPS'im var. 1-2 Yıl öncede bir kere bu durum oluşmuştu. Oyundayken UPS anlık bip uyarısı verip Sistem Reset atmıştı, bugün bir kere daha yaşadım Battlefield 1 Multiplayer oynarken. Sanırım Elektrik hattı kaynaklı bir şey. Neden böyle yapar bu UPS mereti?

Çünkü bu sorunu daha önce yaşadığım zamanki Ekran Kartı farklı bir karttı. Onda olmuştu ve, bu sefer başka bir Kart olmasına rağmen bunda da aynı şey oluştu. Artık UPS'ten şüphelenmeye başladım.

Normalde Euro Truck Simulator 2 gibi daha fazla Sistemi yoran bir oyunu oynarken bu sorunu hiç yaşamamıştım. Sanırım, gelen Elektrik akımı kaynaklı bir sorun. Ya da UPS sorunu olabilir, sanırım. UPS'i çıkarıp, Fişi normal Duvardaki Prize takmayı düşünüyorum ve bir süre öyle denemeyi planlıyorum.

Bu konuda bilgi sahibi olan ve daha önce bu sorunu yaşamış olan biri varsa, yanıtlarsa çok sevinirim.

Teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
UPS 'in bataryasını düzenli olarak değiştirdinizmi?Yani UPS düzgün çalışıyormu,mesela benim UPS im televizyonu besliyor batarya 3 yıllık ömrünün sonunda Şebeke kesilince maksimum 3 saniye çalışır,kesintide kısa aralıklı sinyal veriyor kapanacağı zaman uzun sinyal.Bence UPS test edin şebekeyi kesin bilgisayar ne kadar açık kalıyor . Kolay gelsin.

UPS 'in bataryasını düzenli olarak değiştirdinizmi?Yani UPS düzgün çalışıyormu,mesela benim UPS im televizyonu besliyor batarya 3 yıllık ömrünün sonunda şebeke kesilince maksimum 3 saniye çalışır,kesintide kısa aralıklı sinyal veriyor kapanacağı zaman uzun sinyal.Bence UPS test edin şebekeyi kesin bilgisayar ne kadar açık kalıyor . Kolay gelsin.
Hocam o konuda sorun olmuyor, UPS'in duvardaki güç Fişini çeksem bile Sistemi kapatmadan tutabiliyor. UPS'i alalı 1.5- 2 sene kadar oldu. Bu olay UPS'i taktığım Prizden kaynaklı olabilir mi sizce? Prizi değiştirmeli miyim? Bu sorun neyden kaynaklı olabilir anlayamadım gitti.

Prizle değilde bilgisayarın power supply de olma ihtimali daha fazla gibi prizde en fazla temassızlık olabilir UPS kararlı ise tolere eder,prizden emin olalım öncelikle , bilgisayar anakart veya power sup arızasını dikkate alalım ,ayrıca UPS ten sinyal gelip kapanması UPS te elektronik arıza olma ihtimalini de arttırmakta ,buraya kadar saydıklarımı elimine ederek yol almanızı tavsiye edeceğim(UPS yerine şebeke kullanma ,power sup değişimi.vb) . Kolay gelsin.

Prizle değilde bilgisayarın power supply de olma ihtimali daha fazla gibi prizde en fazla temassızlık olabilir UPS kararlı ise tolere eder,prizden emin olalım öncelikle , bilgisayar anakart veya power sup arızasını dikkate alalım ,ayrıca UPS ten sinyal gelip kapanması UPS te elektronik arıza olma ihtimalini de arttırmakta ,buraya kadar saydıklarımı elimine ederek yol almanızı tavsiye edeceğim(UPS yerine şebeke kullanma ,power sup değişimi.vb) . Kolay gelsin.
Hocam, bu olay en son 1.5 sene kadar önce de olmuştu. Bugünde oldu, yani toplam 2 kere olmuş oldu.
Bu sıklıkla oluşan bir şey değil anlayacağınız üzere. Bunca zamandır daha fazla Enerji tüketen Oyunlarda böyle bir sorun oluşmamıştı. Bu Sistemin dışında kalan bir sorun gibi duruyor.

Dediğiniz gibi Sistemin bağlı olduğu Grup Prizi Duvara taktım. Sistem UPS'e bağlı değil artık.
UPS'i de Evdeki başka bir Prize takıp, arkasında da hiç bir Cihaz bağlı olmadan Şarj edilir hâle getirdim.
PC' yi normal Duvardaki Prize baglı olarak tekrardan bir kaç saat deneyeceğim. Nedense bana sorun UPS gibi geliyor, ya da anlık Yüksek gerilime verdiği tepki gibi geliyor.

Ama yani sizinde dediğiniz gibi, sorun olduğu sırada UPS ufak bir Sesli uyarı veriyor. Yani aslında sorunun temeli UPS gibi duruyor ama, siz ne dersiniz? Saat 12'ye kadar UPS'i şarjda bırakacağım. Ya da MAKELSAN desteği arayıp, kendi Servisine yolllayacağım sorunu beyan edip.

Siz ne önerirsiniz?

Servisiyle görüşüp sinyallerin anlamını öğrenin,tespitlerim uzaktan sizin beyanlarınıza dayanıyor sonuçta ,bazı arızaların sebebini ya çok zaman ya da çok para harcayarak bulabiliriz ,sanırım ifade edebildim(UPS değistir ,power sup değiştir vb)bende sizin gibi yapar UPS ten emin olurdum.

Servisiyle görüşüp sinyallerin anlamını öğrenin,tespitlerim uzaktan sizin beyanlarınıza dayanıyor sonuçta ,bazı arızaların sebebini ya çok zaman ya da çok para harcayarak bulabiliriz ,sanırım ifade edebildim(UPS değistir ,power sup değiştir vb)bende sizin gibi yapar UPS ten emin olurdum.
Yaşadığım sorunu aynı şekilde Makelsan desteği arayıp anlatmıştım.
Şebekeden yüksek akım geldiğinde kendini korumaya alır cihaz, gibi bir şey demişlerdi o zaman. Ondan kaynaklı olabileceğini söylemişlerdi bunun için. Tekrar arayıp sorsam farklı olarak ne söyleyecekler bilmiyorum.

Bu adresteki pdf'de hata kodları sayfa 11 ve 21'de verilmiş. Sizin duruma uyan bir bilgi yok.
Cihazın kullanım kitabına göre pdf bulup bakmanızda fayda var.

https://www.makelsan.com.tr/kullani...rack-serisi-6-10-kva-kullanim-kilavuzu-tr.pdf
Evet buldum. Bu sayfada alttaki tabloda anladığım kadarıyla, ya Aşırı Yük. Ya da Düşük Akü gibi gözüküyor. Bu ses anlık belki 1 saniye kadar geliyor ve daha sonra gelmiyor. Zaten o sırada da PC Yeniden Başlatıyor kendi kendini.

Tam olarak şebeke kaynaklı bir şey ise eğer, şunun gibi bir şey alsam Çözüm oluşturur mu?

https://www.viraelektrik.com/cata-c...uAEL-2prra3V_nP-ly_F7DQXkf1PvfnRoCc1EQAvD_BwE

• Beğen
Tepkiler: huh
Tam olarak şebeke kaynaklı bir şey ise eğer, şunun gibi bir şey alsam Çözüm oluşturur mu?

https://www.viraelektrik.com/cata-c...uAEL-2prra3V_nP-ly_F7DQXkf1PvfnRoCc1EQAvD_BwE

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri