Trifaze 4 pimli priz bağlantısı.

3 Fazlı prizlerin 4 kontaklı, 5 kontaklı ve 4/5 kontak + pilot kontaklı çeşitleri mevcut. 4 kontaklı olanlarda bağlantı 3 Faz + Toprak şeklindedir, 5 Kontaklı olanlarda 3 Faz + Nötr + Toprak bağlantısı bulunur.

Eski tip 3 fazlı kauçuk / bakalit / alüminyum gövdeli fişlerde 4 kontak bulunur, bunlarda da bağlantı 3 Faz + Toprak şeklindedir. Bu grubun sadece 25 Amperlik olan hepimizin görüntüsüne aşina olduğu çeşidi piyasada kolay bulunurken 16 ve 32 Amperlik olan çeşitleri ile yassı olan üç fazlı priz ve fişler piyasada daha zor bulunuyor. Bazı üreticilerin listesinde bulunmuyor bile. Geçmişte zannımca bu tip prizlerde sıfırlama uygulaması yaygındı, nötr mü bağlayacağız toprak mı bağlayacağız konusu da tahminimce buradan çıkmıştır. Kısacası 4 kontaklı 3 fazlı prizlerde bağlantı 3 Faz + Toprak şeklindedir. Hatta 25 Amperlik 3 fazlı prizle standart 1 fazlı 220 V prizlerin bir arada bulunduğu kauçuk grup prizlerin klemens kutusuna baktıysanız 5 terminal vardır, nötr hattı sadece 1 fazlı prizlere gider.

Yeni tip CEE norm 3 Fazlı prizlerin 4 ve 5 kontaklı olanları mevcut. 4 kontaklılarda 3 Faz + Toprak, 5 kontaklılarda 3 Faz + Nötr + Toprak şeklindedir terminaller. 63 Amperin üzerindeki 3 Fazlı fiş ve prizlerde ilave pilot kontaklar da görebilirsiniz. Bu tip priz ve fişler eski tiplerin yerine daha çok tercih ediliyor.

Eski tesisatlardaki 3 fazlı yüklerin kumanda yapısı da basitti, ya paket şalter (örneğin marangoz testeresi) yada 380V/220V (yada 24 V) kumanda trafosu üzerinden kontrol edilen kontaktörler ile (örneğin üniversal torna tezgahları) kumanda ediliyordu. Günümüzde bazı 3 fazlı bazı makinaların içinde doğrudan 220 V ile çalışan yükler de (genelde elektronik) bulunduğundan 5 kutuplu (nötr bağlantısı da bulunduran) prizler yaygın kullanılmakta düşüncesindeyim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selamünaleyküm
Bu video hakkında düşünceleriniz .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla ...

Nötr

Fiş Topraklama .

3+1.png

Son düzenleme:
Selamünaleyküm
Bu video hakkında düşünceleriniz .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla ...

Nötr

Fiş Topraklama .

Ekli dosyayı görüntüle 99403

aslında siz çözümlemeyi yapmışsınız 👍. fişte koruma topraklamasının bağlanacağı klemens özellikle belirtilmiş.

@-Acemi-'nin mesajında belirttiği gibi eskiden sıfırlama çok yaygındı. dolayısıyla ''bütün yollar roma'ya çıkar'' misali insanlar bu saçmalığı uzun yıllar uyguladılar ve ne yazık ki bu doğru bilinen yanlış mesleki hafızaya kalıcı olarak kazındı.

aslında siz çözümlemeyi yapmışsınız 👍. fişte koruma topraklamasının bağlanacağı klemens özellikle belirtilmiş.

@-Acemi-'nin mesajında belirttiği gibi eskiden sıfırlama çok yaygındı. dolayısıyla ''bütün yollar roma'ya çıkar'' misali insanlar bu saçmalığı uzun yıllar uyguladılar ve ne yazık ki bu doğru bilinen yanlış mesleki hafızaya kalıcı olarak kazındı.
bana hiç bağırma ben birincisi elektrikçi değilim, ikincisi AC den hiç anlamam. 30 sene 40 sene önce ne elektrikçiyim diyenlerden ne gördüysem o, sanayide de onu gördüm, tersanede de. ben cahil.

Kumandasız[kumandası panoda] sadece motor beslemesi ise priz 3P+E olur. Kumanda varsa örneğin cihaz üzerindeyse beton kesme v.b. bir cihaz ise 3P+N+E olur. Hiç bir priz 3P+N yani topraklamasız bağlanmaz.

bana hiç bağırma ben birincisi elektrikçi değilim, ikincisi AC den hiç anlamam. 30 sene 40 sene önce ne elektrikçiyim diyenlerden ne gördüysem o, sanayide de onu gördüm, tersanede de. ben cahil.

o zihniyet kaçak akımla mücadele edemediği büyük yara aldı ama küfürün de en kral kitabını yazdı 😂

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri