Prizde 4 tane kablo var

Nikolai II

Üye
Arkadaşlar evimizin en alt katının prizlerini yeniliyordum tüm prizlerde faz ve nötr olmak üzere iki kablo vardı. Dairede topraklama yok. Ancak bir prizi söktüğümde içinden 4 tane kablo çıktı. kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde bir tanesi parlak ışık veriyor. Bu faz. Diğer 3 kabloda kontrol kaleminin ışığı yanmıyor. Tesisatçı nötrden 3 tane kablo mu çekmiş? Neden böyle bir şey yapmış olabilir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
El klasiko prizden prize geçiş. Şap altından hat çekip prizden prize geçiş yaparak bununla övünen elektrunkçular çok gördüm. Bizim memlekette elini sallasan ceryancıya denk gelir. O yüzden yadırgamıyoruz😄

El klasiko prizden prize geçiş. Şap altından hat çekip prizden prize geçiş yaparak bununla övünen elektrunkçular çok gördüm. Bizim memlekette elini sallasan ceryancıya denk gelir. O yüzden yadırgamıyoruz😄
Aklıma birde şu çılgın malzeme geldi . Prizli duy . 80 li yıllarda bir kaç evde görmüştüm. Çok şükür 30 senedir kendisini görmedim. Internete baktım, hala varmış
20230730_195924.jpg

Hocam prizden prize geçiş yaptıysa neden 4 kablo var anlamadım. Tesisattan çok anlamam. Hangi kabloları yeni prize bağlamam gerekiyor?

4 çarpı kablo vardır belki boşta kalmasın diye bağlamıştır, 2 2 bağlıysa paralel priz atmışlardır, biri ışık veriyosa boşta 4 çarpı kablo vardı

İyi de böyle bir bağlantıda 2 faz 2 nötr olması gerekli. Benim açtığım prizde 3 nötr 1 faz var. Ayrı şu an o priz bağlı olmadığı halde tüm prizlerde enerji var. Yani prizden prize bağlantı değil muhtemelen.
Hanı bunun topraklaması. Sıfırlama bari yapsaydın.
Topraklamayı sonra halletmeyi düşünüyorum. Bazıları meger ölçümü falan var. Sıradan kazık çakarak olmaz falan dediği için ellemedim. Araştırıp yapmaya çalışıcam olmazsa elektrikçi çağırırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri