Trifaze 4 pimli priz bağlantısı.

4 pin herhalde münferit topraklamanın makbul birşey sanıldığı ( hala öyle sanan birileri var ) zamanlarda popülerdi.

şimdi örneğini verdiğiniz emas dokumanını inceledim. adamlar dokumanda 3faz+n demişler fakat dış kılıftaki etikette de 3faz+toprak diye belirtmişler. bu sıkıntılar nasıl düzelecek bilmiyorum. standart belli kardeşim niye insanların kafasına karpuz kabuğu düşürüyorsun?!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
şimdi örneğini verdiğiniz emas dokumanını inceledim. adamlar dokumanda 3faz+n demişler fakat dış kılıftaki etikette de 3faz+toprak diye belirtmişler. bu sıkıntılar nasıl düzelecek bilmiyorum. standart belli kardeşim niye insanların kafasına karpuz kabuğu düşürüyorsun?!
Üstadım o eşeğin aklına karpuz kabuğu değil miydi :)

yarım aklım var onu da kötü yola düşüreceksiniz. iyi ki bir akşam sofrası hazırlayayım dedim. keyfimi kaçırmayın yaa.
menü:
giriş :mercimek çorbası
ara sıcak: sigara böreği
ana yemek: ciğer sote/ şehriyeli bulgur pilavı
tek başına gitmiyor sizler anladınız onu...

yarım aklım var onu da kötü yola düşüreceksiniz. iyi ki bir akşam sofrası hazırlayayım dedim. keyfimi kaçırmayın yaa.
menü:

afiyet olsun 👍🙂

menü:
Evet yanına karpuz lazım.

Tehlikeli kavun ( topatan )

topatan kavunu.jpg

Son düzenleme:
Evet yanına karpuz lazım.
illa öküzleri düşünüyorsun değil mi? ama beyaz peyniri atladın ona kızdım. :)
İyilik bulaşıcıdır ☺️😉
iyilik güzellik nedir biliyor musun?
karşındaki kişiyi sadece insan olarak görebiliyorsan, insansın ve gözlerin o insanı iyilikle-güzellikle görür. çünkü o insandır. görmek istersen insan gözü kötü görür. eğer isterse güzellik/iyilik görür. güzel görmek insani değerdir. benim kötü yanlarım elbette vardır. sadece benim değil herkesin kusurları vardır. ve bizleri biz yapan kusurlarımızdır. hiç birimiz hayata aynı pencereden bakmayız ama gecenin yıldızlarını, gündüzün güneşini hepimiz görürüz. güneş herkes için doğar. gecenin yıldızları hepimiz için parlar. gören gözleriniz ışığı her zaman görsün. ışığınız hiç sönmesin. iyilik ve güzellik bizimle olsun.
biz ki, insan çocuğu, hepimiz etten kemikteniz ve bir gün yaşam ışığımız sönecek, aydınlattığımız kadar ışık verelim. hepimiz aynıyız.

menü:
Kavun, beyaz peynir, ateş suyu ile iyi gidiyor... Ugh... 😏

Merhaba, trifaze 4 pimli prizlerde 3 fazdan sonra nötr mü bağlanıyor toprak mı? İnternette farklı kaynaklarda farklı cevaplar var. Nedeni ile birlikte söyleyebilir misiniz?
Kulanacagın cıhaz, tesısat vs göre değişir. Trafolu, 2 faqzlı kaynak makınası çalıştıracaksan, 2 faz, ve toprak. Aydınlatma tesisisi, ise (seyyar) 3 faz + nötr, toprak gibi..

eskiden trifaze beslemeli sabit matkap, küçük pres ve kaynak makinelerinde daha çok 4 pinli fiş-prizler kullanılıyordu. bu cihazlar üzerinde bulunan manyetik kesici veya pako şalterle açılıp kapatılırlardı.

keyfi bağlantılara diyecek bi lafım yok ama bağlantı standartı çok net. gerilim seviyelerine göre farklı fiş-priz kullanılabilir dolayısıyla aydınlatma devresi için de kullanılacak fiş-priz grubu bellidir.

bu bağlamda fiş-priz grubunda insan hayatını tehlikeye sokacak gerilim varsa orada toprak bağlantısı olmak zorunda.

https://en.wikipedia.org/wiki/IEC_60309#cite_ref-split_13-0

Ekli dosyalar

• Museum of Plugs and Sockets_ IEC 60309 plugs and sockets.pdf
    682 KB · Görüntüleme: 4

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31