Topraklama hattına akım var

mtatech

Üye
Eski bir ev ve topraklama hattı yok. uzatma kablosu ile bir cihazı fişe bağladığımda topraklamada elektrik oluyor. Durumu uzatma kablosu ile taklı pc nin usb lerinden ve klavyeden gelen düşük akım sonucu farkettim. Topraklama hattında cihaz takılı değilken 4 5 v volt. Cihaz takılı iken 70v var. Multimetre ile ac modunda ölçtüm. Bu durumun sebebi ne olabilir ? Ve çözüm öneriniz var mı ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Voltaj ölçümleri birşeyi ifade etmiyor aslında. Meger ve benzeri cihazlar ile topraklama yı test edebiliriz. Topraklama hattınız yoksa böyle durumlar normaldir ama iyi değildir. Beyaz eşyalarda bir sorun olduğunda şaseye elektrik kaçağı olduğunda çok tehlikelidir. Elektronik cihazlara uzun vadede çok zarar verir.

En kısa zamanda topraklama hattı çektirmelisiniz. Kaçak Akım Koruma Rölesi de eklemelisiniz mutlaka.

Voltaj ölçümleri birşeyi ifade etmiyor aslında. Meger ve benzeri cihazlar ile topraklama yı test edebiliriz. Topraklama hattınız yoksa böyle durumlar normaldir ama iyi değildir. Beyaz eşyalarda bir sorun olduğunda şaseye elektrik kaçağı olduğunda çok tehlikelidir. Elektronik cihazlara uzun vadede çok zarar verir.

En kısa zamanda topraklama hattı çektirmelisiniz. Kaçak Akım Koruma Rölesi de eklemelisiniz mutlaka.
Hocam bütün eve topraklama çekme şansımız yok ev kira. En azından 2 oda için yapsam saçma mı mantıklı mı ? ( prizlerin topraklama hattına kablo çekip birleştirip bakır çubuğu evin içinde 1 metre derinliğe gömmek)

Linki verilen alet ne işe yarıyor ?

konu sahibi evi kısmi topraklayabilirim deyince arkadaşımız da evin topraklama olmayan kısımlarında uzatma (çok prizli) kablo kullan diyor anladığım. böyle bi uygulama kullanılan linyelerin aşırı yuklenmesine neden olabilir. yarım hoca dinden eder, yarım hekim candan eder.

Ottan çöpten şeylere harcanan paraların yanında dört dörtlük olmasa da çalışabilecek bir topraklama yapmak çok maliyetli sayılmaz. Zamanında devlet kontenjanında galvaniz su borusundan topraklama kazığı yapmış , tesisatı da kendim çekmiştim. Tabi böyle iptidai bir tesisat için kacak akim rölesi şart.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri