Üstad'lara bir soru: lityum iyon şarj

bencede 15 voltluk falan bir güç kaynağı alsanız yeterli olur, sizin pil bloğunda bms varmış zaten, gemiye ikinci bir kaptan imax e gerek olmaması lazım, aralarında uyumsuzluk oluyor gibi görünüyor..

sizinki 10 paralel, şarj akımı ne kadar, kaç saatte şarj oluyor, bir de videoda çanta var içinde pilleri ne amaçla kullanıyorsunuz merak ettim..

bencede 15 voltluk falan bir güç kaynağı alsanız yeterli olur, sizin pil bloğunda bms varmış zaten, gemiye ikinci bir kaptan imax e gerek olmaması lazım, aralarında uyumsuzluk oluyor gibi görünüyor..

sizinki 10 paralel, şarj akımı ne kadar, kaç saatte şarj oluyor, bir de videoda çanta var içinde pilleri ne amaçla kullanıyorsunuz merak ettim..

Video'da görünen küçük bir el vidalama aletinin alüminyum çantası. Ben bununla kamp'ta kullanmak üzere güç istasyonu yaptım. 3s 10p, 30 tane 18650 pil kullandım. Çanta üzerinde ve içinde ayrı olmak üzere iki adet sıcaklık sensörü var. Üzerindeki sensör genel çanta içi sıcaklığını anlık ölçüyor, içinde ise prob'u bataryaya bağlı röleli bir sıcaklık devresi var. Röle'yi 12v bir bilgisayar fanına bağladım. Sıcaklık 32 derece üzerine çıktığında röle devreye giriyor ve fan çalışıyor. Ayrıca yine çanta üzerine bir dijital voltmetre taktım, anlık olarak batarya şarj durumunu görüyorum.

Daha yeni olduğu için çok fazla cycle yok ama şu haliyle yaptığım ölçümde 16-17 bin mah civarı bir kapasitesi var (12,6v) Bir kaç cycle'dan sonra kapasitesinin biraz daha yükseleceğini düşünüyorum. Full şarjı 5 amper ile şarj ederek aşağı yukarı 2 saat gibi sürüyor. Gerçi ben aşırı deşarj etmedim. Aşırı deşarj durumunda süre 1 saat kadar daha uzayabilir. Tabi 6 amper şarj kaynağı kullanılırsa daha da kısalır bu süre.

Sizin kullandığınız bms nin de linki var mi ?

Hayır denemedim hocam, ancak tek bir pili şarj etmeyi denedim bir kaç kez, hep şarj sonunda pil 4,25v verdi. Sanıyorum ki bms'nin ısınması da imax'in fazla şarj ediyor olmasından (şarjı zamanında kesmemesi) kaynaklı. Sanırım yeni bir orjinal imax alacağım, ya da dediğiniz gibi uygun bir sabit akım adaptörü ile şarj edeceğim.

sizin şarjınızı bms yapıyor. Siz imax b6 yı anladığım kadarıyla güç kaynağı gibi bağlamışsınız.

Bağlantınızda imax b6 her hücreye bağlantı sağlarsa şarjı hücre voltajı istenen değere geldiğinde keser. Ama siz hücrelere imax b6 yı bağlamaz iseniz b6 sadece bir güç kaynağı gibi davranır.

sizin şarj kontrolünü batarya üzerindeki bms yapıyor.

Bağlantınızı nasıl yaptnız çizebilir misiniz?

sizin şarjınızı bms yapıyor. Siz imax b6 yı anladığım kadarıyla güç kaynağı gibi bağlamışsınız.

Bağlantınızda imax b6 her hücreye bağlantı sağlarsa şarjı hücre voltajı istenen değere geldiğinde keser. Ama siz hücrelere imax b6 yı bağlamaz iseniz b6 sadece bir güç kaynağı gibi davranır.

sizin şarj kontrolünü batarya üzerindeki bms yapıyor.

Bağlantınızı nasıl yaptnız çizebilir misiniz?
İmax'i tek hücre şarj cihazı gibi kullanıyorum. Hem ekrandan takip edebilmek hem de şarj bittiğinde kesim olması için hem de daha güvenli olur diye.

imax balans'sız şarj işlemine de izin veriyor. Balans şarj için ayrı bir seçeneği var zaten menüde. Yani dediğiniz gibi normal güç kaynağı gibi olmuyor. Normal şarj ediyor, ancak kesim voltajı 4,25v seviyelerinde. Tüm sorun bu

@serkan_48 hocamın dediği gibi balansli bagladiginizi düşünmüştüm başından beri. Sizin 3s balans sarjini seçip ona gore de baglanti yapmanız lazim. Imaxi güç kaynagi olarak nasil kullandiniz? Normalde balans bağlantısı yapilmadi uyarisi vermesi lazim. Direkt 3s yapıp şarj et dediginizde ediyor demek ki ama balans baglantisi daha iyi olur.

Veyahutta cc cv bir modul alip onunla şarj edersiniz.
Aklima diyot ile voltaji bir miktar düşürerek sarj da geldi ama 5 amperde diyot ısınır.

imax'i güç kaynağı olarak kullanmadım...İmax cihazından 3s batarya seçip "charge" dersem output çıkışından 12,6v tek hücre gibi direk şarj eder. Balanslı yapmak istersem "Balance charge" seçeneğini seçmek gerekiyor. Sizin cihazda da böyledir. Ayrıca bms kartı olan bir bataryayı balans şarj edemeyiz diye düşünüyorum, bms zaten balans şarj devresi.

Ayrıca bu imax ile farklı tiplerde kuru aküler bile şarj edilebiliyor. Balanssız...

Düzenekte hata olmadığını düşünüyorum. Sorun bence şu: imax, hedef batarya 12,6v' a geldiği zaman şarjı kesmiyor. 12,7v-12,75v arasında bir değer görene kadar akım basmaya devam ediyor.. O arada da bms devresi batarya üzerine fazladan gitmemesi gereken gerilime karşı koyduğu için ısınıyor.

Normalde imax cihazlarında kalibrasyon seçeneği vardır, ancak benimki klon olduğu için öyle menüsü yok.

Sonuç olarak ya imax cihazımı değiştireceğim, ya da dediğiniz gibi cc cv bir modül alacağım. Bu modüller de gümrük vergisi vs'den dolayı Türkiyede artık pek bulunmamaya başladı. Olmadı aliex'ten alacağım bir tane.

imax'i güç kaynağı olarak kullanmadım...İmax cihazından 3s batarya seçip "charge" dersem output çıkışından 12,6v tek hücre gibi direk şarj eder. Balanslı yapmak istersem "Balance charge" seçeneğini seçmek gerekiyor. Sizin cihazda da böyledir. Ayrıca bms kartı olan bir bataryayı balans şarj edemeyiz diye düşünüyorum, bms zaten balans şarj devresi.

Ayrıca bu imax ile farklı tiplerde kuru aküler bile şarj edilebiliyor. Balanssız...

Düzenekte hata olmadığını düşünüyorum. Sorun bence şu: imax, hedef batarya 12,6v' a geldiği zaman şarjı kesmiyor. 12,7v-12,75v arasında bir değer görene kadar akım basmaya devam ediyor.. O arada da bms devresi batarya üzerine fazladan gitmemesi gereken gerilime karşı koyduğu için ısınıyor.

Normalde imax cihazlarında kalibrasyon seçeneği vardır, ancak benimki klon olduğu için öyle menüsü yok.

Sonuç olarak ya imax cihazımı değiştireceğim, ya da dediğiniz gibi cc cv bir modül alacağım. Bu modüller de gümrük vergisi vs'den dolayı Türkiyede artık pek bulunmamaya başladı. Olmadı aliex'ten alacağım bir tane.

Siz 3s balans modda sarj denemediniz mi hic?

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri