Üstad'lara bir soru: lityum iyon şarj

yok denemedim hocam, balans portuna bağlamak için 3s konektörüm yok

Onu denemek lazim. Bende de ilk aldigimda yoktu. Sonradan Fan konnektorlerinden ve söktüğüm cihazlarin baglanti soketlerinden uydurdum. Daha sonra da aldim birkac tane.

Siz de öyle bir sey yapabilirsiniz. Çoğu konektör benziyor. Yazıcılardan da çıkmıştı. 4 adet tekli ya da 2 şerli iki adet soket gerek size.

Bu arada balans devresi 4.25 volt yazmis neden isiniyor acaba

Peki hocam, ben bu 16-17 bin mah civarı bataryayı şarj ederken 5-6 amper civarı akım vereceğim. Bu konnektörler ve bunlara bağladığım kablolar bu akımı taşıyacak mı ?

Peki hocam, ben bu 16-17 bin mah civarı bataryayı şarj ederken 5-6 amper civarı akım vereceğim. Bu konnektörler ve bunlara bağladığım kablolar bu akımı taşıyacak mı ?

Taşır neden derseniz akimi tasiyan zaten siyah ve kirmizi kalin banana jack taktığınız kablolar. Balans ile beraber arti ve eksi kutuplara onlari da bağlıyorsunuz. Haliyle onlar da kalin kablolar olduğundan ve yük onların üzerinden geçeceğinden taşıyacaktır.

Hmm anladım, hocam çok değerli bilgiler veriyorsunuz çok teşekkür ederim. Yeni bir şey öğrendim. Ben o konnektörlerden o akımın geçmeyeceğini düşünerek hiç o tarafa yönelmemiştim bile..

Son düzenleme:
Hmm anladım, hocam çok değerli bilgiler veriyorsunuz çok teşekkür ederim. Yeni bir şey öğrendim. Ben o konnektörlerden o akımın geçmeyeceğini düşünerek hiç o tarafa yönelmemiştim bile..

Rica ederim. Aynen bana gelenler de epey ince ama onlarin görevi dengelemek zaten.

12.7 volt ile şarz edip 12.6 voltta şarzı kesmenin pillere zararı yoktur. Ayrıca 12.7 volt ile şarz etsenizde çok zarar görmeyecektir. Pillerinizde kalıcı gerilim yükselmesi olabilir ama tolere edilebilir. Şarz cihazınız yavaş kalacaktır ama piller için sorun olmaz dolum süresi uzar. Bms devreniz pilleriniz koruyor doğru yöntemi kullanıyorsunuz.

Merhaba. 3s 40 amper kart ile resimdeki gibi bir batarya yaptım ancak şarj cihazı yada adaptör ile şarj edemiyorum. Kart arızalı olabilir mi yada yanlış olan ne olabilir? bataryalarin v değeri 3.82, hepsi ayni.
IMG_20200818_172918.jpg
IMG_20200818_172715.jpg
IMG_20200818_172827.jpg
IMG_20200818_172636.jpg

Son düzenleme:
Piller 11.46 volt olup cikisa 9 volt gelmesi sanki bms tam cikis vermiyor gibi gorunuyor.

Cikisa 12 volt bir lamba baglayip denediniz mi? Motor degil bir lamba ile akim cekmeyi denermisiniz.

Mosfetlerin biri sanki tam iletime gecmiyor gibi.

1597799839447.png

Son karedeki fetlerin alt sırada ortada başka deyişle soldan sağ 3. fet gövdesinde delik var. Yani evet kart sorunlu, eğer yanlış bağlantı yapıp bozmadıysanız ...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri