sebepsiz yanan motorlar

NH sigortaların espirisi 120kA seviyesinde kısa devre kesme kapasiteleridir, takacağınız TMŞ ler muhtemlen 65kA i geçmeyecektir. Bu durumda siz güvenlik duvarınızı daha aşağı indiriyor olacaksınız. Doğru düzgün monte edilmiş NH, TMŞ den daha güvenlidir ama işletmesi ve bakımı daha zordur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
NH sigortaların espirisi 120kA seviyesinde kısa devre kesme kapasiteleridir, takacağınız TMŞ ler muhtemlen 65kA i geçmeyecektir. Bu durumda siz güvenlik duvarınızı daha aşağı indiriyor olacaksınız. Doğru düzgün monte edilmiş NH, TMŞ den daha güvenlidir ama işletmesi ve bakımı daha zordur.
NH sigortaların kA yüksek olabilir ama C serisi sigorta kullanmak daha mantıklı değil mi?NH sigortaların açması kapatması ve attığındaki arızaları TMŞ göre çok daha problemli!Hiç NH devreye takarken yaptığı arkı gördünüz mü ve kalitesiz bir NH patlama tehlikesi bile mevcuttur!Bütün bu nedenlerle NH ben çalıştığım ve kontrollerini yaptığım hiç bir yerde istemem!Kaliteli bir TMŞ NH kadar sağlam ve sağlıklı çalışır yeter ki adi çin malı olmasın!

25 kwar 4 ad kondanstöre 4 ad 50 amp kontaktör yaptım 160 amper abb tmş ve tüm kontaktör fazlarını ayrı ayrı 16 lık kablo ile c 63 amp otomatı da tmş ile kontaktör arasına koydum daha güvenli olur diye düşünüyorum kontaktör sigorta kablo ısısı düştü ama yiene çok az kabloda ısınma var zararı olmaz diye düşünüyorum NH sigortaları kırıp attım

NH sigortaların kA yüksek olabilir ama C serisi sigorta kullanmak daha mantıklı değil mi?NH sigortaların açması kapatması ve attığındaki arızaları TMŞ göre çok daha problemli!Hiç NH devreye takarken yaptığı arkı gördünüz mü ve kalitesiz bir NH patlama tehlikesi bile mevcuttur!Bütün bu nedenlerle NH ben çalıştığım ve kontrollerini yaptığım hiç bir yerde istemem!Kaliteli bir TMŞ NH kadar sağlam ve sağlıklı çalışır yeter ki adi çin malı olmasın!

Sayın c.berkan. NH ile C serisi otomat karşılaştırılamaz bence. NH sevdalısı olduğumu sanmayın, ben zorunluluktan bahsediyorum. Bu ikisi tamamen farklı bir ihtiyaçtan kaynaklanan kullanıma sahip. C seri otomat kA değeri max kaç? 10kA civarı olsa gerek, NH kaç 120 kA. Şimdi bu ikisini güvenlik açısından nasıl kıyaslıyorsunuz hakikaten anlamıyorum. TMŞ açma kapama yaparken ark çıkarmıyor mu sanıyorsunuz? kapalı olduğu için görünmüyor. Ark yapmasın diyorsanız yükü tali tablolardan kapatın ve sıra ile devreye alın ama konu bu değil tabi.

25_35kA lik Otomatlarda var.Önemli olan, nerede hangi si-
gortanın kullanılacağını bilmektir.Bilinmesi gereken,
3 fazlı kondansatör gurubunun,arıza halinde,3 kutbununda
açılması gerektiği zorunluluğudur.NH sigorta kullanılması
ve sigortalardan birisinin atması halinde,bu gurup bü-
yük değerde bir guruba ait ise,eksik fazı tamamlamak için
başka gurup devreye girmek isteyeceği için,sistemin salı-
nıma girmesi kaçınılmazdır.O nedenle,trifaze beslenen kon-
dansatör guruplarının,KESİNLİKLE trifaze kesicili ! olarak dü-
zenlenmesi gerekir.

evet üstad sizinki de oldukça makul bir neden ama mum gibi eriyen NH bile varken piyasanın 3-6 kA lik genel geçer otomatlarının yangın çıkarmak dışında ne işe yarayacağını bazıları anlamıyor.

25_35kA lik Otomatlarda var.Önemli olan, nerede hangi si-
gortanın kullanılacağını bilmektir.Bilinmesi gereken,
3 fazlı kondansatör gurubunun,arıza halinde,3 kutbununda
açılması gerektiği zorunluluğudur.NH sigorta kullanılması
ve sigortalardan birisinin atması halinde,bu gurup bü-
yük değerde bir guruba ait ise,eksik fazı tamamlamak için
başka gurup devreye girmek isteyeceği için,sistemin salı-
nıma girmesi kaçınılmazdır.O nedenle,trifaze beslenen kon-
dansatör guruplarının,KESİNLİKLE trifaze kesicili ! olarak dü-
zenlenmesi gerekir.
Peki üstad tek faza ait kondansatör grupları varsa yine salınım olurmu ? Bu durumda eksik faza ait grup tek faza bağlı kondansatörden tamamlanamaz mı ?
EDİT : Öngörüsü eksik felaket bir yorum olmuş benimkisi . Düşününce anladım ki tek faza ait sigortanın atması durumunda iki kondansatörün birbirine seri , bir diğerinin bunlara paralel olarak iki faz arasına bağlı olduğu garabet bir durum ortaya çıkıyor . Üçgen bağlantı hak getire yani :)

Son düzenleme:
Peki üstad tek faza ait kondansatör grupları varsa yine salınım olurmu ? Bu durumda eksik faza ait grup tek faza bağlı kondansatörden tamamlanamaz mı ?
EDİT : Öngörüsü eksik felaket bir yorum olmuş benimkisi . Düşününce anladım ki tek faza ait sigortanın atması durumunda iki kondansatörün birbirine seri , bir diğerinin bunlara paralel olarak iki faz arasına bağlı olduğu garabet bir durum ortaya çıkıyor . Üçgen bağlantı hak getire yani :)

25-50 kvar gurup hangi monofaze ile den-
gelenebilir ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri