Bulaşık Makinelerinin Yıkama Prensipleri Beko & Arçelik

alfa romeo

Beyinci Ali Usta
Yönetici
Yönetici
Katılım
26 Eki 2007
Mesajlar
2,511
Puanları
206
Yaş
66
1.BULAŞIK MAKİNELERİNİN YIKAMA PRENSİPLERİ

- Yıkamayı etkileyen faktörler :
Bulaşık makinelerinde yıkama üç temel şekilde gerçekleşir.
Mekanik yıkama : Pervanelerden gelen su damlacıkları tabak ve bardaklara belli bir basınçta vurur. Tabak ve bardaklar üzerindeki kirleri kopartır ve suya karıştırır.
Kimyasal yıkama ( deterjan ) : Kullanılan deterjan ;damlaların koparttığı, suyun içine karışmış olan kirleri nötrleştirir.
Sıcak su : Bulaşıklar üzerindeki yağı çözmek için sıcak suya ihtiyaç vardır.
- Bulaşık makinelerinde kullanılan sistemler :
* Su alma sistemi :Bulaşık makinesinin içerisine su aldığı sistemdir. Elektrikli vana ( ventil ) ve su sayıcısından oluşur.
* Hidrolik sistem : Sirkülasyon motoru ve pervanelerden meydana gelir.Makine içerisindeki su sirküle edilerek mekanik yıkama gerçekleşir.
* Isıtma sistemi : Isıtıcı, termostat veya sensörden oluşur. Makine içerisindeki suyun istenilen sıcaklığa gelmesini sağlar.
* Tahliye sistemi : Pompa motoru kullanılarak makine içerisindeki suyu tahliye eder.
* Program cihazı ( elektronik kart ) : Tüm sistemin çalışmasını sağlayan komponenttir.

Bulaşık Makinaları Temel Su Alma Sistemi
Genel Bilgiler:
-Su cebinde yenileme bölmesi (Üstteki şekilde 4) adı altında su depolayacak bir alan ve hava kırıcı olmalı.Yenileme bölmesi dolmadan makinaya su gitmez.Hava kırıcının işlevi, herhangi bir anda su kesildiğinde makinadaki suyun geri gitmesini engellemektir.
- Yenileme hazneli veya haznesiz su cebi tüm makinalarımızda kullanılmaktadır.Nedeni ise su cebi içindeki kanatların oluşacak buharın yoğuşarak su olarak makinaya gitmesini engellemesidir.Aksi halde makina içindeki su miktarını kontrol edemeyiz.
-Su cebi tuz ve reçine bölmelerine bağlıdır.Tuz ile reçine bölmeleri arasında yenileme (rejenerasyon) vanası vardır.
-Su cebi ölçülü su alan eski makinalarda ~5.1 lt. su alınırken,yeni makinalarda flowmetre ile 4 lt.su alınmaktadır.65 lt./dk.kapasiteli sirkülasyon pompasına gelen su dakikada 10-15 kez sirküle olacaktır. Bulaşık makinasında sac veya plastik,kaba ve ince filtre olmak üzere 3 filtre vardır.Alınan su filtreleri geçtikten sonra boru tipi ısıtıcıya gider.
-Kirlilik (Turbidity) sensörü haznenin altındadır.
-Taşma şamandırası 2 parça strafordan oluşur.İç kısmı su seviyesindeki artışı alt şaseye su dolmadan algılayarak pompayı devreye sokar.Eğer burada su algılanması ile ilgili bir problem olursa dış kısım pompayı devreye sokar.
-Bulaşık makinası su giriş vanası tek su girişli ise 2.5 lt./dk.,çift su girişli ise 2*1.25 lt./dk.kapasitelidir. Eğer makina çift su girişli ise mutlaka 2 girişe de su bağlanmalıdır,boş veya kör tıpa yapılmamalıdır. Makina suyunu normal Şebeke suyu basıncında yaklaşık 2 dakikada alır.
-Eski makinalarda (34 ve 4000 aileleri,Smart) pnömatik emniyetli su giriş vanaları kullanılmaktaydı, suyun belli bir seviye üstüne çıkıp çıkmadığı su cebindeki bölmeden kontrol edilirdi.Bu vanalar özellikle hidrofor kullanılan sistemlerde probleme yol açabilmekteydi.Turkuaz sonrası makinalarda ise bobinli vana kullanılmaktadır.Bu yeni makinalarda 12 lt.güvenlik su seviyesi ve 13.5 lt.taşma su seviyesi emniyetleri vardır.
-Su sayacı (Flowmetre) bir yaprak (Reed) röledir.Reed röle bulaşık makinasında 4 farklı yerde (1.Tuz bitti şalteri,2.Parlatıcı bitti şalteri,3.Flowmetre ve 4.Tek tuş bulaşık makinası test programına giriş) kullanılmıştır.Makina 0.3 Bar şebeke su basıncından sonra (Yaklaşık 2.5 lt./dk.) her zaman aynı miktarda su alacaktır.Flowmetre yüksek basınçlı suyu hatalı sayar.

-Su alma hatasında;flowmetre,elektronik kart veya aradaki kablo arızası düşünülmelidir. -Tuz bitti uyarısı,tuzlu suyun kaldırma kuvveti ile çalışan reed röle vasıtasıyla tespit edilir.Tuz haznesinde tuz bittiğinde ise röle yukarı çıkmayacak,aşağıda kalacak ve uyarı verecektir.
Rejenerasyon Adımı:
- Su sertliği 3 veya 5 kademeli sertlik ölçme şeridi ile yapılır.Rejenerasyon ayarı yanlışsa kötü yıkama olur,özellikle bardaklarda beyazlanmalar,çizilmeler olur.(Örn.4 iken 3 seçersek suyu fazla yumuşatmış oluruz,bardakta beyazlanma olur,tersi durumda da bardakta çizilmeler olur)

-Bulaşık makinalarımızda 2 tip sertlik ayarı vardır; Her 2 kademede de su sertliği ilk gruptaysa (a) yani < 6dH ise rejenerasyon yapılmama ve tuz kullanılmamalıdır. 1.4'lü sertlik ayarı: a)0-6 dH.,b)7-15 dH.,c)16-22 dH,d)23-45 dH.
Rejenerasyon ayarıPC düğmesi konumuGösterge lediAlman SertliğiRejenerasyon yapma aralığı
1. Kademe1.PROGRAMYıkama ledi yanar.0-6200 lt.bir (Yaklaşık 12 yıkamada) rejenerasyon yapar.
2. Kademe2.PROGRAMBitti ledi yanar.7-1560 lt. Bir (Yaklaşık 3 yıkamada) rejenerasyon yapar.
3. Kademe3.PROGRAMYıkama ve Bitti ledi yanar.16-2240 lt. bir (Yaklaşık 2 yıkamada ) rejenerasyon yapar.
4. Kademe4.PROGRAMHiçbir led yanmaz23-4520 lt. bir (Yaklaşık her yıkamada) rejenerasyon yapar.
2.6'lı sertlik ayarı: (6 ayarı makina içerisinden yapılmalıdır,"0" ayarı "1"e getirilir) a)0-5 dH.,b)6-11 dH.,c)12-17 dH,d)18-22 dH.,e)23-34 dH.,f)35-60 dH.


*6.sertlikteki 355-270=85 ml 4'teki yan kılcal alandaki suya denk gelmektedir.
-Sudaki CaCo[SUB]3[/SUB] ve MgCo[SUB]3[/SUB] sertliği belirler,bunlar ne kadar çoksa su da o kadar serttir. İdeal su sertliği 5.5 dH'tir.Sert su bulaşıklarda çizme yapar,ısıtıcıya zarar verir,deterjanı çözemediğinden yıkama performansını kötü etkiler,çok yumuşak su da (<5.5 dH) bardaklarda beyazlanmaya yol açar.
Rejenerasyon yapılmayan su alma adımı: Yapılan kimyasal işlem; H[SUB]2[/SUB]O+CaCo[SUB]3[/SUB]+Na [SUB]Reçine[/SUB] H[SUB]2[/SUB]O+NaCo[SUB]3[/SUB]+Ca [SUB]Reçine[/SUB] (Rejenerasyon vanası kapalı)
*Reçine sert sudaki CaCo[SUB]3[/SUB]'taki Ca'u üzerine alır,böylelikle su sertliği azaltılır.Ancak bir süre sonra reçine doyuma ulaşarak bu işlemi yapamaz.Bunu önlemek için reçine belirli aralıklarla tuzlu su ile yıkanarak yenilenmelidir,bu işleme rejenerasyon denilir.
Rejenerasyon yapılarak su alma adımı:
Yapılan kimyasal işlem; H[SUB]2[/SUB]O+NaCl+Ca [SUB]Reçine[/SUB] H[SUB]2[/SUB]O+CaCl+Na [SUB]Reçine[/SUB] (Rejenerasyon vanası açık)
*Giriş suyu sertlik ölçüm şeridi ile ölçülmeli ve makina rejenerasyon ayarı yapılmalıdır.Rejenerasyon cepte biriktirilen su ile program sonunda yapılır.
-Tuz bulaşık makinaları için üretilen kimyasal tuz olmalı,sofra tuzu veya kaya tuzu kullanılmamalıdır. -Taşınmalarda rejenerasyon ayarı mutlaka yeniden yapılmalıdır.


genel Bilgiler;
*Genel olarak bir bulaşık makinası yıkama prosesi 5 adımdan oluşur; (Program pompa ile başlar) 1.Ön yıkama,
2.Ana yıkama,
3.Soğuk durulama,
4.Sıcak durulama ve 5.Kurutma
Ön Yıkama Ana Yıkama Soğuk Durulama Sıcak Durulama Isıtıcı Devrede değil Devrede Devrede değil Devrede
Deterjan Kutusu Kapalı Açık Kapalı Kapalı
Parlatıcı Kutusu Kapalı Kapalı Kapalı Açık
Sirkülasyon ve Devrede Tahliye Pompaları
*Deterjan çekmecesi termik iticisi 1.kez enerjilendiğinde deterjan kutusu,2.kez enerjilendiğinde ise parlatıcı alınır. *Parlatıcının hepsi tek seferde alınmaz,deterjanda ise durum farklıdır,tek seferde hepsi makinaya alınır.Parlatıcı kutusu her açıldığında parlatıcı ayarı ile ayarlanan doz kadar alınır. *Deterjan çekmecesi 90[SUP]0[/SUP] açılır.Alt pervaneden gelen su kapağın içini oradan da deterjan çekmecesinin içindeki deterjanı süpürerek deterjan alınır. *Eğer bulaşık makinasında bölgesel yıkama oluyorsa,pervane deliklerinin açık olduğu kontrol edilmelidir,zamanla limon çekirdeği vb.tıkanmalar olabilmektedir. *Yüksek basınçlı deterjanlı su tabak ve bardaklara çarptırılarak yıkama yapılır. *Soğuk durulama sonunda makinadaki deterjanlı su pompa ile dışarı atılır. *Sıcak durulamada su sıcaklığı parlatıcının çözünebildiği 52[SUP]0[/SUP] C'de çekmece termiği 2.kez enerjilenerek parlatıcı kapağı açılarak,ayarlanan doz kadar parlatıcı makinaya bırakılır.Parlatıcı <52[SUP]0[/SUP]C'de köpürür. Parlatıcı 54[SUP]0[/SUP] C'de buharlaşır.Sıcak durulama sıcaklığı tüm makinalarda 65[SUP]0[/SUP]C'dir.Makinada seçilen programın sıcaklığı ana yıkama sıcaklığıdır. *Hiçbir komponentin çalışmadığı (Rejenerasyon yapılması dışında) kurutma adımı 30 dk.sürer ve gövde iç sıcaklığı ile bulaşıklardaki parlatıcının tamamen buharlaşması sağlanır. *Bitti uyarısı verilmeden makina kapağı açılmamalıdır,bitti uyarısı sonrası kapağın açılması buharlaşmanın daha etkin olması adına önerilir.Fanlı modellerde kapı otomatik olarak açılır. *Parlatıcının temel işlevi bulaşıkların kurutma performansını arttırmaktır.Eğer tüketiciyi bulaşıkların tam kurumaması veya su lekelerinin oluşması rahatsız etmiyorsa kullanılmayabilir.Bulaşıklarda parlatıcı kalıp kalmadığını test etmek için bulaşık soğuk suyun altında tutulduğunda köpürüyorsa parlatıcının buharlaşmadığı sonucuna varılır.Parlatıcı yerine sirke vb.kullanılmamalıdır,aksi halde makina içinde bakteri ürür. *Rejenerasyon programı 15 dk.uzatır ve rejenerasyon yıkaması olarak geçen adım reçinenin tuzdan arındırılması için 2 lt.su ile yapılır. *Neden bulaşık makinası kullanılmalı?sorusuna hijyen olarak bakalım.Eğer tabak üzerinde <100 bakteri varsa tabak hijyeniktir denilebilir.Eğer bulaşık makinası kullanılırsa bu sayı 1 bakteri/tabak, 65[SUP]0[/SUP]C ve üzeri programlarda yıkamada ise 0 bakteri/tabak mertebesinde olup çok hijyeniktir.Oysa elle bulaşık yıkamada bu sayı bazı bölgelerde 16.000 bakteri/tabak ulaşmakla birlikte ortalama 390 bakteri/adam mertebesinde olu,hijyen sınırlarının çok üzerindedir.İnsan eli >36[SUP]0[/SUP]C'ye dayanamayacağından bulaşıkları bu sıcaklığın üzerinde yıkamak söz konusu olamamaktadır.Diğer taraftan tabii ki bulaşık makinası çok daha az su ve elektrik harcamaktadır. *Bulaşık makinalarında özel programlar vardır.(Örn.A1 bulaşık makinalarındaki yoğun ve A2 bulaşık makinalarındaki süper programlar özel programlardır.)

*Bulaşıklar hemen yıkanmayıp 1 sonraki gün yıkanacaksa deterjansız ön yıkama ve 2 sonraki gün yıkanacaksa deterjanlı ön yıkama yapılması uygun olacaktır.
*Bulaşık makinası içinde bulaşık olmasa bile koku olmaması için kapak kapatılmamalıdır ve tahliyenin doğru yapıldığı kontrol edilmelidir.Tahliye borusundaki deve boynu mutlak suretle bozulmamalı,eğer tahliye hava almazsa koku oluşur ve makina sifon yaparak suyunu boşaltır.
*Pompa hazne salyangozu metal olan bulaşık makinaları içinde kalan suda üreyen metal bakterileri kaynaklı yaklaşık 5-6 ayda su sızıntıları olabilmektedir.
*Makinada kullanılan 3 yollu vananın tek su girişi,üst-alt ve tavan pervanelerine giden 3 çıkışı vardır. A0 dışındaki bulaşık makinalarında 3 yollu vana vardır.A1 ve Turkuaz makinalarda,1/2 anahtarına basılı değilken alt ve üst pervane beraber çalışır;basılı iken ise alt ve üst pervane sırayla çalışır.Diğer yeni makinalarda ise 1/2 anahtarına basılı değilken alt ve üst pervane sırayla çalışır;basılıyken ise ön yıkama iptal edilir.
*Alt pervane 40+/-5 rpm.,üst pervane 30+/-5 rpm. ve tavan pervanesi 60+/-5 rpm.devrinde döner. Bazı makinalarda tavan pervanesi yerine devri olmayan fıskiye vardır.
*Bulaşık makinası az su ile yıkamadan kasıt sadece 0.1-0.2 lt. az sudur.(Örn.makina 4.2 lt.su alırken 4 lt su alması)
*Eğer rejenerasyon yapılma zamanı geldiyse ve makinada rejenerasyon için yeterli su varsa kurutma adımı başında tuz kutusuna rejenerasyon suyu gönderilerek 15 dakika süren rejenerasyon adımı yapılır.Sonrasında dışarıdan alınan 2 lt.su ile reçine yıkanarak pompa yapılır.Rejenerasyon nedeniyle program 15 dk.uzar.
*Çift su girişli makinalarda su karıştırıcı vardır.
*Turkuaz ve Karma bulaşık makinalarının su cepleri diğerlerinden farklıdır.
*Yeni bulaşık makinalarında kullanılan yeni su cebinde rejenerasyon alanı yoktur.Bunlarda su giriş ve rejenerasyon vanaları aynı anda açılırlar.
*Buharlı bulaşık makinaları gibi yeni su cebi kullanılan yeni makinalarda pompa çıkışı diğerlerine göre S şekli çizilerek cepten verilerek makinanın sifon yapması önemli ölçüde engellenmiştir.
*C3(Mithat),Tek Tuş ve C4(Yeni Mithat) bulaşık makinalarında haznenin yanında şeffaf basınç şalteri vardır. Hortumunun yan duvarda yukarı kadar yükselmesi gerekmektedir.Bu bir ek güvenliktir ve haznede 2.5 lt. altında su varken su yok arızası verdirerek ısıtıcının devreye sokulmamasını sağlar.Başka bir değişle SSA görevini yapar.Bu makinalarda ayrıca flowmetre de vardır.Bu güvenlik sayesinde,diğer makinalarda tahliye hortumunun kıvrılarak tahliyenin yapılmadığı durumlarda makinada su taşması olurken, Mithat,Tek Tuş ve C4 bulaşık makinalarında bu ek güvenlik devreye girerek taşma olmaz.

Bulaşık Makinasında Mükemmel Temizlik:
*Bulaşık makinalarında deterjan (Yıkama için),parlatıcı (Lekesiz kurutma için) ve tuz-reçine (Su sertliğini azaltmak için) kulanılmaktadır. *Yumuşak giriş suyunda kombi tablet ve tuz kullanılmamalıdır.Kombi tabletin içinde deterjan,parlatıcı ve reçine vardır.Kombi tabletteki parlatıcı topun pH değeri nötr olup,sıcaklık etkisiyle sıcak durulama adımında eriyerek etkisini göstermeye başlar.Tablet deterjan 35-40[SUP]0[/SUP]C'lik programlarda erimeyeceğinden kullanılmamalıdır. *Makinada parlatıcı ayarı düşükse camlar lekeli çıkar,yüksekse camlarda renklenme,gökkuşağı görünümü ve elle dokunulduğunda el izinin kalma problemleri olur.

Bulaşık makinalarında yıkanmaması gerekenler:
1.Tahta veya kemik saplı çatal,kaşıklar deterjanı emdiğinden sağlık açısından sakıncalıdır,
2.Saf gümüş vb.kaplı malzemeler bulaşık makinalarında kararacağından yıkanmamalıdır,çelik alaşımlı metaller yıkanabilir.
3.Uygun olmayan plastik malzemeler,
4.Teflon kaplamalı malzemeler,
5.Sır üstü dekorlar olan porselenler,sır altı dekorlu olanlar fırınlandığı için uygundur.
*Bulaşık makinası gövdesi mutlaka topraklanmalıdır,aksi halde metalleri aşındırır,kendi gövdesinde de delinmelere yol açabilir.
*Bulaşık makinası gövde delinmeleri;tuzdan,bakteriden,topraklamadan ve musluk vb.metal temasından olabilir.
*Giriş suyunun kuyu suları gibi ağır metal içermesi paslanmalara yol açabilir.
*Isıtma problemlerinde sıcak durulamada alınan parlatıcı nedeniyle köpük oluşur.
kablo bağlantı şemasında dikey çizgiler komponenti,yatay çizgiler kabloları belirtir.
*Şemadaki TUB makina gövdesini,DD/DR deterjan kutusu termik iticiyi,CO taşma switchini gösterir.
*Noktaların yanlarına yazanlar bağlantı numaralarıdır. Örnek 1: CO için 1,4 ve 2 numaları belirtilmiştir.1 numaraya 11 (kahverengi kablo),4 numaraya 88 (gri kablo) ve 2 numaraya 33 (turuncu) no.lu kablolar bağlanmıştır. Örnek 2: Isıtıcı için yönlü eleman olmadığından ayrıca numara belirtilmemiş olup,3 ucu vardır.Isıtıcı 54 no.lu yeşi-sarı renkli topraklamaya,00 no.lu siyah renkli kabloya ve 77 no.lu mor renkli kabloya bağlanmıştır.


şemada görülen On/Off butonuna basıldığında elektronik kart enerjilenir.Tüm komponentlerin bir uçları karta bağlıdır.Kapı açıldığında sadece kart çalışır,tüm komponentler devre dışı kalır.Isıtıcı da kartta detayı gösterilmeyen KN5.1 ile KN5.2 arasında yer alan röle açılarak devre dışı kalır.
*Tüm komponentler makinayı sökmeden karttan aşağıdaki gibi ölçülebilir;
1.Motor ana sargı ölçümü: KN2.1 ile KN2.4 arasında ~46 Ω olmalı.
2.Su giriş vanası ölçümü: KN2.1 ile KN2.9 arasında ~4 kΩ olmalı.
3.Deterjan-parlatıcı kutusu termik itici ölçümü: KN2.1 ile KN2.5 arasında ~2 kΩ olmalı.
4.Rejenerasyon vanası ölçümü: KN2.1 ile KN2.6 arasında ~4 kΩ olmalı.
5.Pompa motoru ana sargı ölçümü: KN2.1 ile KN2.7 arasında ~170 Ω olmalı.
6.Isıtıcı ölçümü: KN2.2(Röle üzerinden geldiğinden) ile KN5.2 arasında ~25 Ω olmalı.
7.NTC ölçümü: KN1.3 ile KN1.6 arasında ~47 kΩ (25[SUP]0[/SUP]C'de) olmalı.
8.Flowmetre ölçümü: Makina çalışırken yapılabilir.KN1.4 ile KN1.5 arasında ~2.5 V[SUB]dc[/SUB] olmalı,eğer su alınırken 0 veya 5 V[SUB]dc [/SUB]ölçersek flowmetre arızalıdır.
9.Tuz bitti uyarısı ölçümü: KN1.1 ile KN2.3 arasında 5 V[SUB]dc[/SUB] ölçülürse tuz var, 0 V[SUB]dc[/SUB] ölçülürse tuz yok demektir.(Eğer tüketicinin tuzu koymasına rağmen tuz bitti uyarı lambası sönmüyorsa ya reed röle ya da şamandıra takılı kalmış olabilir.Tuz koyulduğunda karıştırılmalıdır)
10.Parlatıcı bitti uyarısı ölçümü: KN1.1 ile KN2.3 arasında 5 V[SUB]dc[/SUB] ölçülürse parlatıcı var, 0 V[SUB]dc[/SUB] ölçülürse parlatıcı yok demektir.
11.Program seçim potansiyometresi ölçümü: KN7.1 ile KN7.2 arasında sabit direnç görülmeli, KN7.1 ile KN7.3 arasında ise potansiyometre çevrildikçe azalan veya artan direnç görülmelidir.

Arçelik-beko eğitim notlerından ALINTIDIR
 
Son düzenleme:
ABİ çok harika bir yazı olmuş ellerinize sağlık. bu karttan ölçüm. çamaşır makinelerinde ve no frost buz dolaplarındada varmı arıza tespiti için. birde kn7.3 arası diyor bunu açarmısın kn nedir mesela. yada 2.5 V[SUB]dc[/SUB] sub nedir orayı anlayamadım. biraz açarsan hemen anlardım teşekkür kolay gelsin saygılar bu işte birzamanlar daha yeniyken bir tamirciye kazan rulmanı sökülürken rulmanın önünde sekman varmı diye sordum. bana bilmediğiniz işin ucuna .... bilmem burnunu sokma gisinden laflar etmişti. cok zoruma gitti sanki anasının karnından herşeyi öğrenip doğdu.... ama sizler bilgiyi bi tamam paylaşıyorsunuz bizden bol hayır dua alıyorsunuz şükranlarımı sunuyorum..
 
Beyinci Ali Ustam yıkama motorunu herseferinde söküp kontrolü yaptıktan sonra ilk çalıştırdığıma yıkama motoru bir sefer çalışıyor. 2. SEFER VE SONRAKİ YIKAMALARDA YIKAMAYA GEÇMİYOR SİZCE ARIZA BEYİNDENMİ YOKSA BAŞKA BİR YERDEN Mİ?
 
1.BULAŞIK MAKİNELERİNİN YIKAMA PRENSİPLERİ

- Yıkamayı etkileyen faktörler :
Bulaşık makinelerinde yıkama üç temel şekilde gerçekleşir.
Mekanik yıkama : Pervanelerden gelen su damlacıkları tabak ve bardaklara belli bir basınçta vurur. Tabak ve bardaklar üzerindeki kirleri kopartır ve suya karıştırır.
Kimyasal yıkama ( deterjan ) : Kullanılan deterjan ;damlaların koparttığı, suyun içine karışmış olan kirleri nötrleştirir.
Sıcak su : Bulaşıklar üzerindeki yağı çözmek için sıcak suya ihtiyaç vardır.
- Bulaşık makinelerinde kullanılan sistemler :
* Su alma sistemi :Bulaşık makinesinin içerisine su aldığı sistemdir. Elektrikli vana ( ventil ) ve su sayıcısından oluşur.
* Hidrolik sistem : Sirkülasyon motoru ve pervanelerden meydana gelir.Makine içerisindeki su sirküle edilerek mekanik yıkama gerçekleşir.
* Isıtma sistemi : Isıtıcı, termostat veya sensörden oluşur. Makine içerisindeki suyun istenilen sıcaklığa gelmesini sağlar.
* Tahliye sistemi : Pompa motoru kullanılarak makine içerisindeki suyu tahliye eder.
* Program cihazı ( elektronik kart ) : Tüm sistemin çalışmasını sağlayan komponenttir.

Bulaşık Makinaları Temel Su Alma Sistemi
Genel Bilgiler:
-Su cebinde yenileme bölmesi (Üstteki şekilde 4) adı altında su depolayacak bir alan ve hava kırıcı olmalı.Yenileme bölmesi dolmadan makinaya su gitmez.Hava kırıcının işlevi, herhangi bir anda su kesildiğinde makinadaki suyun geri gitmesini engellemektir.
- Yenileme hazneli veya haznesiz su cebi tüm makinalarımızda kullanılmaktadır.Nedeni ise su cebi içindeki kanatların oluşacak buharın yoğuşarak su olarak makinaya gitmesini engellemesidir.Aksi halde makina içindeki su miktarını kontrol edemeyiz.
-Su cebi tuz ve reçine bölmelerine bağlıdır.Tuz ile reçine bölmeleri arasında yenileme (rejenerasyon) vanası vardır.
-Su cebi ölçülü su alan eski makinalarda ~5.1 lt. su alınırken,yeni makinalarda flowmetre ile 4 lt.su alınmaktadır.65 lt./dk.kapasiteli sirkülasyon pompasına gelen su dakikada 10-15 kez sirküle olacaktır. Bulaşık makinasında sac veya plastik,kaba ve ince filtre olmak üzere 3 filtre vardır.Alınan su filtreleri geçtikten sonra boru tipi ısıtıcıya gider.
-Kirlilik (Turbidity) sensörü haznenin altındadır.
-Taşma şamandırası 2 parça strafordan oluşur.İç kısmı su seviyesindeki artışı alt şaseye su dolmadan algılayarak pompayı devreye sokar.Eğer burada su algılanması ile ilgili bir problem olursa dış kısım pompayı devreye sokar.
-Bulaşık makinası su giriş vanası tek su girişli ise 2.5 lt./dk.,çift su girişli ise 2*1.25 lt./dk.kapasitelidir. Eğer makina çift su girişli ise mutlaka 2 girişe de su bağlanmalıdır,boş veya kör tıpa yapılmamalıdır. Makina suyunu normal şebeke suyu basıncında yaklaşık 2 dakikada alır.
-Eski makinalarda (34 ve 4000 aileleri,Smart) pnömatik emniyetli su giriş vanaları kullanılmaktaydı, suyun belli bir seviye üstüne çıkıp çıkmadığı su cebindeki bölmeden kontrol edilirdi.Bu vanalar özellikle hidrofor kullanılan sistemlerde probleme yol açabilmekteydi.Turkuaz sonrası makinalarda ise bobinli vana kullanılmaktadır.Bu yeni makinalarda 12 lt.güvenlik su seviyesi ve 13.5 lt.taşma su seviyesi emniyetleri vardır.
-Su sayacı (Flowmetre) bir yaprak (Reed) röledir.Reed röle bulaşık makinasında 4 farklı yerde (1.Tuz bitti şalteri,2.Parlatıcı bitti şalteri,3.Flowmetre ve 4.Tek tuş bulaşık makinası test programına giriş) kullanılmıştır.Makina 0.3 Bar şebeke su basıncından sonra (Yaklaşık 2.5 lt./dk.) her zaman aynı miktarda su alacaktır.Flowmetre yüksek basınçlı suyu hatalı sayar.

-Su alma hatasında;flowmetre,elektronik kart veya aradaki kablo arızası düşünülmelidir. -Tuz bitti uyarısı,tuzlu suyun kaldırma kuvveti ile çalışan reed röle vasıtasıyla tespit edilir.Tuz haznesinde tuz bittiğinde ise röle yukarı çıkmayacak,aşağıda kalacak ve uyarı verecektir.
Rejenerasyon Adımı:
- Su sertliği 3 veya 5 kademeli sertlik ölçme şeridi ile yapılır.Rejenerasyon ayarı yanlışsa kötü yıkama olur,özellikle bardaklarda beyazlanmalar,çizilmeler olur.(Örn.4 iken 3 seçersek suyu fazla yumuşatmış oluruz,bardakta beyazlanma olur,tersi durumda da bardakta çizilmeler olur)

-Bulaşık makinalarımızda 2 tip sertlik ayarı vardır; Her 2 kademede de su sertliği ilk gruptaysa (a) yani < 6dH ise rejenerasyon yapılmama ve tuz kullanılmamalıdır. 1.4'lü sertlik ayarı: a)0-6 dH.,b)7-15 dH.,c)16-22 dH,d)23-45 dH.
Rejenerasyon ayarıPC düğmesi konumuGösterge lediAlman SertliğiRejenerasyon yapma aralığı
1. Kademe1.PROGRAMYıkama ledi yanar.0-6200 lt.bir (Yaklaşık 12 yıkamada) rejenerasyon yapar.
2. Kademe2.PROGRAMBitti ledi yanar.7-1560 lt. Bir (Yaklaşık 3 yıkamada) rejenerasyon yapar.
3. Kademe3.PROGRAMYıkama ve Bitti ledi yanar.16-2240 lt. bir (Yaklaşık 2 yıkamada ) rejenerasyon yapar.
4. Kademe4.PROGRAMHiçbir led yanmaz23-4520 lt. bir (Yaklaşık her yıkamada) rejenerasyon yapar.
2.6'lı sertlik ayarı: (6 ayarı makina içerisinden yapılmalıdır,"0" ayarı "1"e getirilir) a)0-5 dH.,b)6-11 dH.,c)12-17 dH,d)18-22 dH.,e)23-34 dH.,f)35-60 dH.


*6.sertlikteki 355-270=85 ml 4'teki yan kılcal alandaki suya denk gelmektedir.
-Sudaki CaCo[SUB]3[/SUB] ve MgCo[SUB]3[/SUB] sertliği belirler,bunlar ne kadar çoksa su da o kadar serttir. İdeal su sertliği 5.5 dH'tir.Sert su bulaşıklarda çizme yapar,ısıtıcıya zarar verir,deterjanı çözemediğinden yıkama performansını kötü etkiler,çok yumuşak su da (<5.5 dH) bardaklarda beyazlanmaya yol açar.
Rejenerasyon yapılmayan su alma adımı: Yapılan kimyasal işlem; H[SUB]2[/SUB]O+CaCo[SUB]3[/SUB]+Na [SUB]Reçine[/SUB] H[SUB]2[/SUB]O+NaCo[SUB]3[/SUB]+Ca [SUB]Reçine[/SUB] (Rejenerasyon vanası kapalı)
*Reçine sert sudaki CaCo[SUB]3[/SUB]'taki Ca'u üzerine alır,böylelikle su sertliği azaltılır.Ancak bir süre sonra reçine doyuma ulaşarak bu işlemi yapamaz.Bunu önlemek için reçine belirli aralıklarla tuzlu su ile yıkanarak yenilenmelidir,bu işleme rejenerasyon denilir.
Rejenerasyon yapılarak su alma adımı:
Yapılan kimyasal işlem; H[SUB]2[/SUB]O+NaCl+Ca [SUB]Reçine[/SUB] H[SUB]2[/SUB]O+CaCl+Na [SUB]Reçine[/SUB] (Rejenerasyon vanası açık)
*Giriş suyu sertlik ölçüm şeridi ile ölçülmeli ve makina rejenerasyon ayarı yapılmalıdır.Rejenerasyon cepte biriktirilen su ile program sonunda yapılır.
-Tuz bulaşık makinaları için üretilen kimyasal tuz olmalı,sofra tuzu veya kaya tuzu kullanılmamalıdır. -Taşınmalarda rejenerasyon ayarı mutlaka yeniden yapılmalıdır.


genel Bilgiler;
*Genel olarak bir bulaşık makinası yıkama prosesi 5 adımdan oluşur; (Program pompa ile başlar) 1.Ön yıkama,
2.Ana yıkama,
3.Soğuk durulama,
4.Sıcak durulama ve 5.Kurutma
Ön Yıkama Ana Yıkama Soğuk Durulama Sıcak Durulama Isıtıcı Devrede değil Devrede Devrede değil Devrede
Deterjan Kutusu Kapalı Açık Kapalı Kapalı
Parlatıcı Kutusu Kapalı Kapalı Kapalı Açık
Sirkülasyon ve Devrede Tahliye Pompaları
*Deterjan çekmecesi termik iticisi 1.kez enerjilendiğinde deterjan kutusu,2.kez enerjilendiğinde ise parlatıcı alınır. *Parlatıcının hepsi tek seferde alınmaz,deterjanda ise durum farklıdır,tek seferde hepsi makinaya alınır.Parlatıcı kutusu her açıldığında parlatıcı ayarı ile ayarlanan doz kadar alınır. *Deterjan çekmecesi 90[SUP]0[/SUP] açılır.Alt pervaneden gelen su kapağın içini oradan da deterjan çekmecesinin içindeki deterjanı süpürerek deterjan alınır. *Eğer bulaşık makinasında bölgesel yıkama oluyorsa,pervane deliklerinin açık olduğu kontrol edilmelidir,zamanla limon çekirdeği vb.tıkanmalar olabilmektedir. *Yüksek basınçlı deterjanlı su tabak ve bardaklara çarptırılarak yıkama yapılır. *Soğuk durulama sonunda makinadaki deterjanlı su pompa ile dışarı atılır. *Sıcak durulamada su sıcaklığı parlatıcının çözünebildiği 52[SUP]0[/SUP] C'de çekmece termiği 2.kez enerjilenerek parlatıcı kapağı açılarak,ayarlanan doz kadar parlatıcı makinaya bırakılır.Parlatıcı <52[SUP]0[/SUP]C'de köpürür. Parlatıcı 54[SUP]0[/SUP] C'de buharlaşır.Sıcak durulama sıcaklığı tüm makinalarda 65[SUP]0[/SUP]C'dir.Makinada seçilen programın sıcaklığı ana yıkama sıcaklığıdır. *Hiçbir komponentin çalışmadığı (Rejenerasyon yapılması dışında) kurutma adımı 30 dk.sürer ve gövde iç sıcaklığı ile bulaşıklardaki parlatıcının tamamen buharlaşması sağlanır. *Bitti uyarısı verilmeden makina kapağı açılmamalıdır,bitti uyarısı sonrası kapağın açılması buharlaşmanın daha etkin olması adına önerilir.Fanlı modellerde kapı otomatik olarak açılır. *Parlatıcının temel işlevi bulaşıkların kurutma performansını arttırmaktır.Eğer tüketiciyi bulaşıkların tam kurumaması veya su lekelerinin oluşması rahatsız etmiyorsa kullanılmayabilir.Bulaşıklarda parlatıcı kalıp kalmadığını test etmek için bulaşık soğuk suyun altında tutulduğunda köpürüyorsa parlatıcının buharlaşmadığı sonucuna varılır.Parlatıcı yerine sirke vb.kullanılmamalıdır,aksi halde makina içinde bakteri ürür. *Rejenerasyon programı 15 dk.uzatır ve rejenerasyon yıkaması olarak geçen adım reçinenin tuzdan arındırılması için 2 lt.su ile yapılır. *Neden bulaşık makinası kullanılmalı?sorusuna hijyen olarak bakalım.Eğer tabak üzerinde <100 bakteri varsa tabak hijyeniktir denilebilir.Eğer bulaşık makinası kullanılırsa bu sayı 1 bakteri/tabak, 65[SUP]0[/SUP]C ve üzeri programlarda yıkamada ise 0 bakteri/tabak mertebesinde olup çok hijyeniktir.Oysa elle bulaşık yıkamada bu sayı bazı bölgelerde 16.000 bakteri/tabak ulaşmakla birlikte ortalama 390 bakteri/adam mertebesinde olu,hijyen sınırlarının çok üzerindedir.İnsan eli >36[SUP]0[/SUP]C'ye dayanamayacağından bulaşıkları bu sıcaklığın üzerinde yıkamak söz konusu olamamaktadır.Diğer taraftan tabii ki bulaşık makinası çok daha az su ve elektrik harcamaktadır. *Bulaşık makinalarında özel programlar vardır.(Örn.A1 bulaşık makinalarındaki yoğun ve A2 bulaşık makinalarındaki süper programlar özel programlardır.)

*Bulaşıklar hemen yıkanmayıp 1 sonraki gün yıkanacaksa deterjansız ön yıkama ve 2 sonraki gün yıkanacaksa deterjanlı ön yıkama yapılması uygun olacaktır.
*Bulaşık makinası içinde bulaşık olmasa bile koku olmaması için kapak kapatılmamalıdır ve tahliyenin doğru yapıldığı kontrol edilmelidir.Tahliye borusundaki deve boynu mutlak suretle bozulmamalı,eğer tahliye hava almazsa koku oluşur ve makina sifon yaparak suyunu boşaltır.
*Pompa hazne salyangozu metal olan bulaşık makinaları içinde kalan suda üreyen metal bakterileri kaynaklı yaklaşık 5-6 ayda su sızıntıları olabilmektedir.
*Makinada kullanılan 3 yollu vananın tek su girişi,üst-alt ve tavan pervanelerine giden 3 çıkışı vardır. A0 dışındaki bulaşık makinalarında 3 yollu vana vardır.A1 ve Turkuaz makinalarda,1/2 anahtarına basılı değilken alt ve üst pervane beraber çalışır;basılı iken ise alt ve üst pervane sırayla çalışır.Diğer yeni makinalarda ise 1/2 anahtarına basılı değilken alt ve üst pervane sırayla çalışır;basılıyken ise ön yıkama iptal edilir.
*Alt pervane 40+/-5 rpm.,üst pervane 30+/-5 rpm. ve tavan pervanesi 60+/-5 rpm.devrinde döner. Bazı makinalarda tavan pervanesi yerine devri olmayan fıskiye vardır.
*Bulaşık makinası az su ile yıkamadan kasıt sadece 0.1-0.2 lt. az sudur.(Örn.makina 4.2 lt.su alırken 4 lt su alması)
*Eğer rejenerasyon yapılma zamanı geldiyse ve makinada rejenerasyon için yeterli su varsa kurutma adımı başında tuz kutusuna rejenerasyon suyu gönderilerek 15 dakika süren rejenerasyon adımı yapılır.Sonrasında dışarıdan alınan 2 lt.su ile reçine yıkanarak pompa yapılır.Rejenerasyon nedeniyle program 15 dk.uzar.
*Çift su girişli makinalarda su karıştırıcı vardır.
*Turkuaz ve Karma bulaşık makinalarının su cepleri diğerlerinden farklıdır.
*Yeni bulaşık makinalarında kullanılan yeni su cebinde rejenerasyon alanı yoktur.Bunlarda su giriş ve rejenerasyon vanaları aynı anda açılırlar.
*Buharlı bulaşık makinaları gibi yeni su cebi kullanılan yeni makinalarda pompa çıkışı diğerlerine göre S şekli çizilerek cepten verilerek makinanın sifon yapması önemli ölçüde engellenmiştir.
*C3(Mithat),Tek Tuş ve C4(Yeni Mithat) bulaşık makinalarında haznenin yanında şeffaf basınç şalteri vardır. Hortumunun yan duvarda yukarı kadar yükselmesi gerekmektedir.Bu bir ek güvenliktir ve haznede 2.5 lt. altında su varken su yok arızası verdirerek ısıtıcının devreye sokulmamasını sağlar.Başka bir değişle SSA görevini yapar.Bu makinalarda ayrıca flowmetre de vardır.Bu güvenlik sayesinde,diğer makinalarda tahliye hortumunun kıvrılarak tahliyenin yapılmadığı durumlarda makinada su taşması olurken, Mithat,Tek Tuş ve C4 bulaşık makinalarında bu ek güvenlik devreye girerek taşma olmaz.

Bulaşık Makinasında Mükemmel Temizlik:
*Bulaşık makinalarında deterjan (Yıkama için),parlatıcı (Lekesiz kurutma için) ve tuz-reçine (Su sertliğini azaltmak için) kulanılmaktadır. *Yumuşak giriş suyunda kombi tablet ve tuz kullanılmamalıdır.Kombi tabletin içinde deterjan,parlatıcı ve reçine vardır.Kombi tabletteki parlatıcı topun pH değeri nötr olup,sıcaklık etkisiyle sıcak durulama adımında eriyerek etkisini göstermeye başlar.Tablet deterjan 35-40[SUP]0[/SUP]C'lik programlarda erimeyeceğinden kullanılmamalıdır. *Makinada parlatıcı ayarı düşükse camlar lekeli çıkar,yüksekse camlarda renklenme,gökkuşağı görünümü ve elle dokunulduğunda el izinin kalma problemleri olur.

Bulaşık makinalarında yıkanmaması gerekenler:
1.Tahta veya kemik saplı çatal,kaşıklar deterjanı emdiğinden sağlık açısından sakıncalıdır,
2.Saf gümüş vb.kaplı malzemeler bulaşık makinalarında kararacağından yıkanmamalıdır,çelik alaşımlı metaller yıkanabilir.
3.Uygun olmayan plastik malzemeler,
4.Teflon kaplamalı malzemeler,
5.Sır üstü dekorlar olan porselenler,sır altı dekorlu olanlar fırınlandığı için uygundur.
*Bulaşık makinası gövdesi mutlaka topraklanmalıdır,aksi halde metalleri aşındırır,kendi gövdesinde de delinmelere yol açabilir.
*Bulaşık makinası gövde delinmeleri;tuzdan,bakteriden,topraklamadan ve musluk vb.metal temasından olabilir.
*Giriş suyunun kuyu suları gibi ağır metal içermesi paslanmalara yol açabilir.
*Isıtma problemlerinde sıcak durulamada alınan parlatıcı nedeniyle köpük oluşur.
kablo bağlantı şemasında dikey çizgiler komponenti,yatay çizgiler kabloları belirtir.
*Şemadaki TUB makina gövdesini,DD/DR deterjan kutusu termik iticiyi,CO taşma switchini gösterir.
*Noktaların yanlarına yazanlar bağlantı numaralarıdır. Örnek 1: CO için 1,4 ve 2 numaları belirtilmiştir.1 numaraya 11 (kahverengi kablo),4 numaraya 88 (gri kablo) ve 2 numaraya 33 (turuncu) no.lu kablolar bağlanmıştır. Örnek 2: Isıtıcı için yönlü eleman olmadığından ayrıca numara belirtilmemiş olup,3 ucu vardır.Isıtıcı 54 no.lu yeşi-sarı renkli topraklamaya,00 no.lu siyah renkli kabloya ve 77 no.lu mor renkli kabloya bağlanmıştır.


şemada görülen On/Off butonuna basıldığında elektronik kart enerjilenir.Tüm komponentlerin bir uçları karta bağlıdır.Kapı açıldığında sadece kart çalışır,tüm komponentler devre dışı kalır.Isıtıcı da kartta detayı gösterilmeyen KN5.1 ile KN5.2 arasında yer alan röle açılarak devre dışı kalır.
*Tüm komponentler makinayı sökmeden karttan aşağıdaki gibi ölçülebilir;
1.Motor ana sargı ölçümü: KN2.1 ile KN2.4 arasında ~46 Ω olmalı.
2.Su giriş vanası ölçümü: KN2.1 ile KN2.9 arasında ~4 kΩ olmalı.
3.Deterjan-parlatıcı kutusu termik itici ölçümü: KN2.1 ile KN2.5 arasında ~2 kΩ olmalı.
4.Rejenerasyon vanası ölçümü: KN2.1 ile KN2.6 arasında ~4 kΩ olmalı.
5.Pompa motoru ana sargı ölçümü: KN2.1 ile KN2.7 arasında ~170 Ω olmalı.
6.Isıtıcı ölçümü: KN2.2(Röle üzerinden geldiğinden) ile KN5.2 arasında ~25 Ω olmalı.
7.NTC ölçümü: KN1.3 ile KN1.6 arasında ~47 kΩ (25[SUP]0[/SUP]C'de) olmalı.
8.Flowmetre ölçümü: Makina çalışırken yapılabilir.KN1.4 ile KN1.5 arasında ~2.5 V[SUB]dc[/SUB] olmalı,eğer su alınırken 0 veya 5 V[SUB]dc [/SUB]ölçersek flowmetre arızalıdır.
9.Tuz bitti uyarısı ölçümü: KN1.1 ile KN2.3 arasında 5 V[SUB]dc[/SUB] ölçülürse tuz var, 0 V[SUB]dc[/SUB] ölçülürse tuz yok demektir.(Eğer tüketicinin tuzu koymasına rağmen tuz bitti uyarı lambası sönmüyorsa ya reed röle ya da şamandıra takılı kalmış olabilir.Tuz koyulduğunda karıştırılmalıdır)
10.Parlatıcı bitti uyarısı ölçümü: KN1.1 ile KN2.3 arasında 5 V[SUB]dc[/SUB] ölçülürse parlatıcı var, 0 V[SUB]dc[/SUB] ölçülürse parlatıcı yok demektir.
11.Program seçim potansiyometresi ölçümü: KN7.1 ile KN7.2 arasında sabit direnç görülmeli, KN7.1 ile KN7.3 arasında ise potansiyometre çevrildikçe azalan veya artan direnç görülmelidir.

Arçelik-beko eğitim notlerından ALINTIDIR
Bu ölçüm değerleri vestel dw 4005 için de aynı mıdır?
 

Forum istatistikleri

Konular
127,686
Mesajlar
912,004
Kullanıcılar
449,162
Son üye
ilkerergani

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri
Üst