Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Katılım
27 Şub 2020
Mesajlar
17
Puanları
1
Yaş
31
Merhabalar. Forumda yeniyim ama 2009 yılından beri takipçinizim. Eski hesabımı bir türlü hatırlayamadım. Yeni hesap açmak durumunda kaldım. Elektronik bilginize hayranım. Buna güvenerek forum arkadaşlarıma ustalarıma soruyorum:

Profilo marka BM2020EA 2 programlı 2013 yılından beri çalışan bir bulaşık makinemiz var. 6-7 yıldır fazla mesaiyle çalışıyordu. Bosch SMS20D02TR muadili bir makine. Makine üst üste arızalar veriyor artık. Şu anki sorunu makineyi açıp program seçip başlattıktan sonra su almıyor, pompa sesi geliyor, sonra tahliye pompası birkaç saniyede bir, 5 kez çalışıp çalışıp duruyor ve programa geçmeden program lambası sönüyor, makine çalışmıyor. Makinenin altındaki emniyet switchini söküp multimetreyle kontrol ettim, çalışmadı, konnektörün uçlarında korozyon oluşmuş. Zımparaladım ve tekrar kontrol ettim çalışıyordu, yerine taktım. Devirdaim pompasının motorunu multimetreyle kontrol ettim çalışıyor, ısıtıcıyı ve içindeki ntc dirençleri de kontrol ettim sorun yok. Pompanın içini açtım sorun yok, pas kir yok. Tahliye pompasının küçük motorunu multimetreyle kontrol ettim sorun yok, tahliye pompasının içinde de kir pis pas sorun yok. Makinenin altında su birikintisi de yoktu, swichten olduğunu sanmıyorum. Su filtresinde de tıkanıklık yok. Valfler de de sorun yok çalışıyorlar.
Acaba sorun anakarttaki rölelerde ve polyester kondansatörlerde olabilir mi? Voltaj çökme durumu oluşmuş olabilir mi?

Bunu sormamın sebebi: Makine için aylar önce servis gelmişti pompasına bir nesne kaçmış ve tıkamıştı, servis sorunu çözmek için makineyi aldı götürdü, makine geldiğinde çalıştı, aylarca kullandık. Sonra arızalandı altına hafif su kaçırmaya başladı. Açtım baktım, tuz yoğunluk sensörü kırık, servis takarken kırmış ve öylece bırakmış diye düşündüm. Söktüm ve pcb üzerinde kırık olan yolları bakır teller lehimleyerek tamir ettim ve yerine taktım. Takarken düzgün taktım sandım.
Sonra motor üzerinde 3 adet gri kablo olan konnektörü kontrol etmek için söktüm, ntc termistör konnektörüymüş, sökerken kilidi açıldı ve 3 gri kablo yerinden çıktı, konnektörden ayrıldı, ben de tahmini olarak 3 kabloyu doğru olduğunu varsaydığım konnektör yuvalarına yerleştirip konnektörün kapağını sıkıca kapattım, sanırsam yanlış yerlere monte etmişim.
Açmışken su cebini tazyikli su ve ozon marifetiyle temizledim ki içinden 6-7 tane limon çekirdeği çıktı.
Bağlantıları yaptım, çalıştırdım. Birkaç gün sorun yok gibiydi ama makine her kapak açıldığında acayip fazla buhar atıyordu.
Son bozulduğunda artık su o kadar ısınmış olmalı ki içindeki plastik filtre erimişti. Hatta sonradan farkettim ki 220V priz kablosunun konnektörü de erimiş ve yuvasına yapışmış. O derece çok akım çekip ısınmış olmalı. Sebebi, ntc sensörünün bağlantı hatası yapmış olmamdan dolayı, mikroçip ısı verisini okuyamadığı için ısıyı ayarlayamadığından arızalanmış olabilir mi? Arıza NTC ile mi alakalıdır? Yoksa arıza temelde anakarttaki polyester kondansatörler ve rölelerden mi kaynaklanıyor?
Bu arızadan sonra makineye sinirlenip bodruma kaldırmıştım. Aylar sonra tekrar tamir etmeye karar verip getirdim mutfağa. Söktüm kapaklarını, tabanını. Kabloyu çıkarmaya çalıştım çıkmadı. Makinenin arkasına takılan, prize giden kablonun konnektörü ile anakarttaki erkek konnektör yuvaları erimiş ve plastik aksamlar birbirine kaynamış, kablo asılınca çıkmıyordu. Zar zor çıkardım. Bağlantılarını vs ayırıp plastik kılıfını çıkartıp anakartı da söktüm, anakartın 220VAC Şebeke giriş kısmı olan konnektör kısmındaki bakır yollarda kararmalar ve kabarmalar vardı, yollarda kopma yoktu. Multimetreyle kısa devre modunda ölçtüm kopmalar yoktu. Kondansatörleri ölçtüm bazısında multimetre + - uçlarını değiştirerek ayrı ayrı ölçsem de sonuç gösteriyordu. Bazı polyester kondansatörlerde ise sadece bir bacağına + kırmızı diğer bacağına - siyahı bağladığımda değer okuyor, bacakları ters taktığımda değer ölçmüyordu. Acaba polyester kondansatörler arızalı mıdır, pek anlayamadım.
Röleleri ise kontrol edemedim çünkü 1 rölenin tüm bacaklarındaki lehimlerini aynı anda eritecek sıcak hava tabancam yok veya lehim sökme aparatı denen şırıngamsı aletim de yok, sadece kaliteli bir lehim makinem var. Bununla da röleleri karttan sökmeyi başaramadım. Sökebilsem sağlam olup olmadıklarını 12VDC vererek test edecektim. Acaba kartta montajlıyken rölelere 12V versem test edebilir miyim, karttaki komponentlere zarar vermez miyim?
Röleleri ve polyester kondansatörleri nerede bulabilirim, elektronik komponent satan yerlerde var mıdır?
Arızalı parçaları değiştirsem düzelir mi acaba?
Ayrıca makineyi söktüğümde gördüm ki tuz yoğunluk sensörü kopan yollarına lehimlediğim bakır teller birbirine değiyordu, kısa devre oluşmuş. Acaba arızaya bu sebep olmuş olabilir mi?
Bunu görünce kartı söküp bu sefer dışı yalıtımlı bakır teller vasıtasıyla komponent bacaklarına lehimleyerek kartı tamir ettim. Devre yollarını tamir etmedim, kabloyla yeni devre yolu oluşturdum. Bozuk devre yollarını kazıyarak ayırdım. bu sefer sorunsuz çalışıyor ve makinedeki plastik yuvasına tam oturuyor, kısa devre imkanı da yok.
Ayrıca ntc termistör konnektör bağlantılarını da anakarttaki sıralamaya göre taktım, anakarta önden bakınca en soldaki gri kablo konnektördeki 3 nolu konnektör yuvasına; ortadaki gri kablo 2 nolu konnektör yuvasına, en sağındaki gri kablo da 1 nolu konnektör yuvasına taktım. Bunu da sarı kablolara bakarak yaptım, çünkü anakarttan yoğunluk sensörüne giden 3 sarı kablo bu şekilde ve bu sırayla bağlıydı. Bağlantıları karıştırdığımı anladım böylece. Önceki takışımda 1 yerine 3 nolu kabloyu, 3 yerine de 1 nolu kabloyu takmış, karıştırmışım. Şimdi doğru şekilde bağladığıma inanıyorum.
Ayrıca anakartta eriyen konnektörü iptal ettim, onun yerine kabloyu doğrudan anakarttaki AC, AC ve toprak girişlerine lehimledim. Zarar gören kararıp kabaran bakır plaka yollarını sağlamlaştırmak için komponent bacakları arasına kablo lehimledim. Eğer yollar akıma dayanamayıp koparsa kablolar görev yapacaktır. Multimetreyle kısadevre kontrollerini yaptım, sorun yoktu.

Sonra makineyi montajlayıp deneme yaptım. Başta anlattığım gibi, makineyi açıp program seçip başlattıktan sonra su almıyor, pompa sesi geliyor, sonra tahliye pompası birkaç saniyede bir çalışıp çalışıp duruyor ve bu durum 5 kez devam ettikten sonra makine programa geçmeden program lambası sönüyor, makine çalışmıyor. Reset atmama rağmen böyle oluyor. Makine uzun süredir çalışmadığı için içinde su kalmamıştır belki ondan böyle davranıyordur diye haznesine 4 lt kadar su döktüm gene aynı. Çalışmıyor. Acaba sorun anakartta mı?
Bu arada makineyi topladığım için fotoğraf çekemedim. Yarın nasipse tekrar söküp anakartın vs fotoğraflarını çekip eklerim.
Özellikle röleleri nasıl konrtrol edebilirim, bu konuda yardım ederseniz sevinirim. Makineyi servise götürmeyi isterdima ama işsizim 5 parasızım, kendim tamir etmeliyim. Yardımlarnızı umuyorum.
 
Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,666
Mesajlar
919,531
Kullanıcılar
450,688
Son üye
berkayayd

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri
Üst