sebepsiz yanan motorlar

@yavuz31 Anlattıklarına göre Harmonik değerlerin yüksek ölçüm yaptır.
Madem harmonik yüksek nedene GAMAK motorlarda sorun çıkmıyor?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
peki arkadaşlar harmonik filitre sisteme ne kadar ve nasıl entegre edilmekte yardımcı olursanız sevinirim her kademeye gücünde reaktörmü yoksa belirli gruplaramı reaktör alacağız reaktörler o grupla aynı andamı devreye girecek hangi marka önerirsiniz reaktörlerin dayanma ömrü bakımı hakkındada teknik bilgi verirseniz sevinirim

entes rg12 c kullanıyorum 12 kademe

kondanstör sıralamam şöyle 150,20,25,40,50,57,60,80,100,100,100,13 kwar trafo tam kapasite kulanmadığımızdan şuan ki çekilen akıma göre kondanstör bağladım diğer 500 kwar kondanstör boşta makine eklendikçe kademeleri güçlendireceğim

fabrika max çektiği amper 600 amper nadiren
sürekli çekilen amper 450 amper
harmoniğimiz %73 de
trafo 2000 kva
100 ad inverter var irili ufaklı
150 ad motor
akım trafosu 3200/5
yük kesici 3200 amper ABB
topraklama direncimiz 0.50 ohm
ana dağıtım pano baralarımızla diğer DT1 DT2 DT3 mesafeleri ortalama 80 mt

Kompanzasyon + harmonik filre uygulaması için, öncelikle, bu konuyu iyi bilen bir firma ile ölçüm yapıp, ölçüm sonuçlarına göre tasarım yapılması gerekir.Referansları tatmin edici bir firma ile temas kurup,onlarla yola çıkmanızda yarar var.Bu konu,forum ortamından elde edilecekbilgilerle çözülebilecek kadar basit bir konu değildir.

Son düzenleme:
öncelikle merhaba; yıldız çalışacak motor üzerinde 220 yıldız yazar yıldız üçken çalışacak motor üzerinde ise;380 üçken yazar üçken çalışacak motoru uzun süre yıldız bağlayıp çalıştırırsanız aynı momenti karşılamak için şebekeden yüksek akım çeker bu bir,ikincisi sisteminizde sürücüler var dediniz bu sürücüler devir ayarı yaparken faz kontrolu yapar,gerilimin bir kısmı motorda bir kısmı faz kontrol elemanının üzerine düşer
ve gerilim dalgalanması olur ve sebepsiz yere motorlar yanar biz ders anlatırken besleme herşey imaj hiçbir şey deriz gerilim düşük olursa alıcılar düzgün çalışmaz çalişamaz gerilim düşük olursa aynı momenti karşılamak için daha yüksek akım çeker yüksek akım yakar kavurur.kararsız çalışır daha bir çok vaka anlatılır ama şu an degil saygılar.

öncelikle merhaba; yıldız çalışacak motor üzerinde 220 yıldız yazar yıldız üçken çalışacak motor üzerinde ise;380 üçken yazar üçken çalışacak motoru uzun süre yıldız bağlayıp çalıştırırsanız aynı momenti karşılamak için şebekeden yüksek akım çeker bu bir,ikincisi sisteminizde sürücüler var dediniz bu sürücüler devir ayarı yaparken faz kontrolu yapar,gerilimin bir kısmı motorda bir kısmı faz kontrol elemanının üzerine düşer
ve gerilim dalgalanması olur ve sebepsiz yere motorlar yanar biz ders anlatırken besleme herşey imaj hiçbir şey deriz gerilim düşük olursa alıcılar düzgün çalışmaz çalişamaz gerilim düşük olursa aynı momenti karşılamak için daha yüksek akım çeker yüksek akım yakar kavurur.kararsız çalışır daha bir çok vaka anlatılır ama şu an degil saygılar.
Hız kontrol cihazları faz kontrolünden çok frekans kontrolü yapmaz mı?Bu motorlar AC motor DC değil!Bazı sürücüler frekansla birlikte faz kontrolü de yapıyor diye duydum ama ben görmedim.AC motorlarda hız kontrolü frekensla yapılır fırçalı motorlar hariç tabi!

4 gün önce 2 kw motor yandı ve 6 ay sorunsuz çalışıyordu küçük bir hidrolik üniteye 2 yada 3 bar basınç uyguluyordu transfer arabası tek piston aşağı yukarı 300 kg ağırlığında mermeri alıp konveyöre veriyor ana beslemesi 10 ad motoru olan toplamda 80 kw lık silim makinesinden geliyor etrafında su ısı gaz yok tertemiz sadece gözlemleseniz dahi yaptığı iş ve yük mekanik asla yakmaz dersiniz ama nolduda tertemiz ortamdaki basit bir proses yapan motor yanıyo sarım yaptırdık 3 saat sonra yine yandı içinden duman çıktı ölçtüm faz şase arası kısa devre var yanma süresi çok hızlı yani bir motor iş yapar uzun süre tek faz eksik çalışır su görür ısınır yanar eyvallah ama anında yanıyor sanki mübarek rezistan omik yük gibi ben kızdım yanan çin motorlarını sardırmayın direk gamak motor alın dedim yarın tekrar sardırıp kontrolllü biçimde başında bekleyeceğim

önemli bir husus var bu yanma esnasında kompanazasyonda çalışma yaptım kompanazasyonu 500 amperde devre dışı bırakıp 1 saat çalışma esnasında devreye tekrar alıyordum bunun bir etkisi olabilirmi

sn.yavuz31 akım harmoniğiniz mi yoksa gerilim harmoniğiniz mi %73 ler de frekansınız normal değerlerde mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri