sebepsiz yanan motorlar

harmoniği bilmiyorum yarın öğrenebilirim ama frekansımız 50 hz de

Bence bir Şebeke analizörü ile detaylı bir analiz yapmanız iyi olacaktır.Kaçıncı dereceden hangi harmoniğe yakalandığınızı görebilirsiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
voltajımız 402 volt farkettim bugün farklı noktalarda motor koruma ve kumanda sigortaları atmıştı motorlar malumunuz çin malı ve 380 volt yazıyor etiketlerinde 402 volt birşey ifade edermi

voltajımız 402 volt farkettim bugün farklı noktalarda motor koruma ve kumanda sigortaları atmıştı motorlar malumunuz çin malı ve 380 volt yazıyor etiketlerinde 402 volt birşey ifade edermi

sıkıntı olmaz şimdiki trafoların büyük çoğunluğu 230/400 olarak çıkış veriyor zaten maksimum % 5 gerilim düşümü 380 volt

gerilim düşümü 2 volt oluyor yani iletkenlerde sorun yok fabrika full çalışırken 600 amperde dahi 397 volt görüyorum

gerilim düşümü 2 volt oluyor yani iletkenlerde sorun yok 600 amperde dahi 397 volt görüyorum

harmonik ölçümü yaptırabildiniz mi pensampermetre tipi harmonik ölçen aletler mevcut bende mesela hioki 3286-20 modeli var 20. harmoniğe kadar ölçüm yapıyor

harmonik ölçüm yaptırmadık sanayi bölgesine dilekçe ile başvuru yapacağız haftaya ölçüm yapılır

Sn.yavuz31,sanayi bölgesine dilekçe verip ölçüm yapmalarını beklemenize gerek yok.Harmonik konusunda profesyonel ve güvenilir bir firma bulup sisteminizi iyice ve uzun zamanlı analiz etmelisiniz.Harmonik sorununuz olduğu kesin.Harmonik sorunlarının çözümü çok zor ve çok maliyetlidir.Bu nedenle bulacağınız partner firma ile öncelikle filtresiz çözümler üretmeye çalışmalı eğer böylelikle sürdürülebilir bir harmonik seviye yakalayabilirseniz böyle idare edersiniz.Filtresiz taktiklerden netice alamazsanız sabit filtre veya aktif filtre için fiyat performans ve amortisman süresinide göz önünde bulundurarak uygun bir filtre sistemine karar verirsiniz.Sistemi kurduracağınız firmaya yapacağınız sözleşmede sonuç odaklı tasarım sorumluluğunu yüklemelisiniz.Yüzme bilmeyen armut ağacına çıkmamalı diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Sn.yavuz31,sanayi bölgesine dilekçe verip ölçüm yapmalarını beklemenize gerek yok.Harmonik konusunda profesyonel ve güvenilir bir firma bulup sisteminizi iyice ve uzun zamanlı analiz etmelisiniz.Harmonik sorununuz olduğu kesin.Harmonik sorunlarının çözümü çok zor ve çok maliyetlidir.Bu nedenle bulacağınız partner firma ile öncelikle filtresiz çözümler üretmeye çalışmalı eğer böylelikle sürdürülebilir bir harmonik seviye yakalayabilirseniz böyle idare edersiniz.Filtresiz taktiklerden netice alamazsanız sabit filtre veya aktif filtre için fiyat performans ve amortisman süresinide göz önünde bulundurarak uygun bir filtre sistemine karar verirsiniz.Sistemi kurduracağınız firmaya yapacağınız sözleşmede sonuç odaklı tasarım sorumluluğunu yüklemelisiniz.Yüzme bilmeyen armut ağacına çıkmamalı diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

sayın tknsn yardımınız için teşekkürler dediklerinizi aynen yapacağım ancak malumunuzdurki işverende çalışan makineler büyük hasar vermedikçe küçükte olsa bazı masraflardan kaçınır ama ne kadar kaçsada bunu yaptırmak zorunda adım adım gidiyoruz.

not:bugün kamera sistemi bağladım HD görüntü mükemmeldi ancak 150 kw frekans sürücü çalışmaya başladığında HD görüntü analog çamur görüntüye dönüştü sürücü durduğunda tekrar düzeliyor topraklama bağladığımda görüntü dahada bozuluyor.

Sn.yavuz31,150 KW sürücünün olduğu panoda nötr hattı varsa bu nötr hattını iptal edin.220 VAC ile çalışması gereken elemanlar varsa 380/220 VAC tr kullanın.Aynı şekilde Kamera ve DVR beslemesinde 380/220 AC TR kullanın.Bu trafodan aldığınız 220 ile kamera ve DVR güç kaynaklarını besleyin.Faydasını görürsünüz.

slm yavuz31 kardeşim
ilk sayfada motorların ısınmasından bahsetmişsin motorlar şayet kavrularak yanıyorsa şimdiye kadar başıma gelen bir kaç sebeb yazayım
1.mekanık sıkışma
2.sıkışma yok ama zorlanma varsa. bunu açacak olursak suruculu motorlarda motor akımını yuksek bırakmış olabilirler. bunu her surucu için motor akımına gore kontrol etmek lazım.bu değeri motora gore girecek olursan en azındna motorun zorlandığında surucun arızaya geçer motor yanmaz.
3.surucu frekanslarıı yuksek tutmak.geçen başıma soyle bişi geldi 45 kw motorun surucusunun fırekansını 50 hz. den 65 hz çıkardım 45 kw motorda sorun olmadı ama aynı panodaki 2,5 kw motor suruculeri sapıttı. iki motora aynı analog değer gelirken biri diğerinin 2 katı hızlı donuyordu yavaş donen yanmaktan son anda kurtuldu.
4. emniyet amaçlı takılan sensorlerde sorun varmı. basınç sıcaklık vb.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri