Prize 3lü priz takınca anında sigorta atıyor.

Anahtarlı prizi kısmının içini acip foto ekleyiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 97164Ekli dosyayı görüntüle 97165
Ekli dosyayı görüntüle 97166

Estağfurullah ben sadece diğer prizde sigorta atmasına sebep olmamasını garipsedim ve öğrenme acligina sahip biri olarak sebebini merak ettim
Muhtemelen fiş kısmında faz ile toprak hattı arasında bir kısa devre durumu var bazen temas ediyor bazen etmiyor olabilir. O fişi değiştirin. Tabi prizde de kısa devre olabilir. @meh ustamızın dediği gibi prizin içinden de fotoğraflar paylaşın.

Üçlü prizi bağladığınız prizinde fotosu görsek yanık ise prizde değişimi gerekebilir .

Muhtemelen fiş kısmında faz ile toprak hattı arasında bir kısa devre durumu var bazen temas ediyor bazen etmiyor olabilir. O fişi değiştirin. Tabi prizde de kısa devre olabilir. @meh ustamızın dediği gibi prizin içinden de fotoğraflar paylaşın.
Mutlaka paylaşacağım fakat şu anda elimde tornavida yok. Bu arada bu da sorunsuz çalışan 3lü priz. Ustalarım çok teşekkür ederim.
20230408_170931.jpg
20230408_172634.jpg

Üçlü prizi bağladığınız prizinde fotosu görsek yanık ise prizde değişimi gerekebilir .
20230408_172729.jpg
20230408_172843.jpg

Aynı hatta bağlı 2 prizde de kararmalar oluştu.

Açıklamasınıda şöyle yapalım. Şimdi sizin o uzatmanın fişinde/prizinde dediğim gibi uçlardan birisi ile toprak arasında bir kısa devre durumu varsa sorun olan prizlere taktığınızda o sorunlu uca faz hattı denk geliyor dolayısıyla faz toprak kısa devresi oluşuyordur. Diğer prize taktığınınızda sorun olmuyor demiştiniz demek ki o sorun çıkarmayan prizlerde uzatmanın o sorunlu ucuna prizin nötr ucu denk geliyor dolayısıyla nötr toprak kısa devresi olduğundan sıkıntı çıkmıyordur. kontrol kalemi ile o prizleri kontrol edin bakın bakalım faz hattı bir prizin sağ deliğinde diğer prizin sol deliğinde mi? Hatta o sorun çıkarmayan prizlere uzatmanın fişini ters takın muhtemelen aynı sorun o prizlerde de olacaktır. Vel hasılı sizin o uzatmanın fişinde ya da prizinde bir sorun var...​

Son düzenleme:
Açıklamasınıda şöyle yapalım. Şimdi sizin o fişte/prizde dediğim gibi uçlardan birisi ile toprak arasında bir kısa devre durumu varsa sorun olan prizlere taktığınızda o sorunlu uca faz hattı denk geliyor dolayısıyla faz toprak kısa devresi oluşuyordur. Diğer prize taktığında sorun olmuyor demiştiniz demek ki o prizlerde o sorunlu uca prizin nötr ucu denk geliyor dolayısıyla nötr toprak kısa devresi olduğundan sıkıntı çıkmıyordur. Kontrol kalemi ile o prizleri kontrol edin bakın bakalım faz hattı bir prizin sağ deliğinde diğer prizin sol deliğinde mi? Hatta o sorun çıkarmayan prizlere fişi ters takın muhtemelen aynı sorun o prizlerde de olacaktır. Vel hasılı sizin o uzatmanın fişinde ya da prizinde bir sorun var...​
Ustam ben size güveniyorum çok sağ olun. Şimdi deneyip o prizimi de mahvetmek istemiyorum. Bu yanık prizler sorun olur mu onu merak ediyorum.

Sorun toprak
Mutlaka paylaşacağım fakat şu anda elimde tornavida yok. Bu arada bu da sorunsuz çalışan 3lü priz. Ustalarım çok teşekkür ederim.

Aynı hatta bağlı 2 prizde de kararmalar oluştu.

Bu yanık 3 lü prizi kullanmayınız .
Her ihtimale karşı güvenlik !!!
Kararan prizinlerinde değişimi yapılmalı .

Bu olay oluşumu 3 lü prizi ilk defamı kullandınız yoksa daha önce kullanıdınızmı ?
Daha önce ( olaydan önce ) ise hiç siğorta atması olmadımı ? ( cihaz veya cihazlar ) çalışırken .
Siğorta attı ise yüksek amperde cihaz veya cihazlar çalıştırmayınız .

Ustam ben size güveniyorum çok sağ olun. Şimdi deneyip o prizimi de mahvetmek istemiyorum. Bu yanık prizler sorun olur mu onu merak ediyorum.
Erime yoksa sorun olmaz. Sadece kararmalar var gibi gözüküyor silince çıkar muhtemelen. Dediğim gibi kontrol kalemi ile prizleri kontrol edin. Faz hattı bir prizde sağda diğer prizde solda ise sorun büyük ihtimalle dediğim gibi oluyordur.

Sorun toprak

Bu yanık 3 lü prizi kullanmayınız .
Her ihtimale karşı güvenlik !!!
Kararan prizinlerinde değişimi yapılmalı .

Bu olay oluşumu 3 lü prizi ilk defamı kullandınız yoksa daha önce kullanıdınızmı ?
Daha önce ( olaydan önce ) ise hiç siğorta atması olmadımı ? ( cihaz veya cihazlar ) çalışırken .
Siğorta attı ise yüksek amperde cihaz veya cihazlar çalıştırmayınız .
Kullandım ve daha önce sorun yoktu. Sigorta attı ama bu derece taktiğin gibi sigortayı attıran bir cihaz hiç olmadı. Diğer üçlü prize saç kurutma makinesi ve kattle taktım ikisinde yüksek akım ihtiyacı olan cihazlar, hiçbir sorun yok.
Arkadaşlar kablolu kaliteli ve anahtarsız bir üçlü priz önerir misiniz?

Bence kabloyu, fişi ve prizi kendiniz alıp bir elektrikçiye montajlattırırsanız daha iyi olur. Piyasadaki uzatmaların kabloları genellikle 1 lik oluyor. Siz 1,5 luk kaliteli bir kablo alırsınız. Örneğin öznur kablo olur, hes kablo olur. Fiş ve priz içinde viko multi let alabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri