Yine bir "Sigorta Atıyor" başlığı :(

aek68

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Biliyorum "Sigorta Atıyor" başlıkları kabak tadı verdi ama bu başlığı açmamak, açmadan işi çözmek için çok çaba sarfettim; olmadı.

2 adet aydınlatma linyesi 1 adet priz linyesi olan bir sigorta kutumuz var. Priz linyesi L20 sigortasına bağlı. Evdeki tüm prizler bu sigoraya bağlı. Eski bir daire.

Evdeki tüm prizler boşta, hiçbir şey takılı olmamasına rağmen muhtelif zaman aralıkları ile ( bazen 10 dk bazen 2 saat) sigorta atıyor. Bu sigorta atınca sayacın önündeki ana sigorta da atıyor. Kısa devre var mı diye multimetre ile baktım kısa devre görünmedi. pens ampermetre taktım prizler boştayken hiç akım çekmiyor. Sigorta atana kadar ölçüm yapmaya devam ettim. Attığı ana kadar akımda bir değişiklik olmadı. Attığı anda dahi multimetre farklı bir akım değeri ölçmedi. Sigorta arızalıdır dedim, Elimde bulunan C16 sigortayı geçici olarak taktım. Ancak yine attı. Boatlarda, priz yuvalarında nem/su falan mı var diye kontrol ettim herhangi bir nem yada su göremedim. Problemi bulamadım. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şayet burada ifade ettiğiniz şekildeyse durum nominal akım aşımından kaynaklı sayaç önü sigorta ile priz linye sigortası aynı değerde değilse sadece priz linye sigortasının atması lazım, priz linye sigortasının arızalı olması ihtimalini yenileyerek ortadan kaldırmış oluyorsunuz. İfade edilen durumdan anlaşılan bir kısa devre durumunun söz konusu olduğu. Kısa devre dediğiniz olay çok kısa ve farkedilemeyecek bir zaman diliminde meydana geliyor bunu pensampermetrenin ekranından görüntülemeniz yahut pensampermetrenin bunu yakalayabilmesinin mümkün olacağını düşünmüyorum. Tavsiyem sigorta kutusundan buatlara buatlardan tüm prizlere kadar giden hatları tek tek kontrol etmeniz, bağlantı noktalarından kaynaklı faz-nötr yahut faz-toprak teması söz konusu olabilir.

Tesisat bilinmiyor ?
Arıza hikayesi ilk giriş eski binaya taşınma veya işlem yapılması ?

( monofaze ve kaçak akım koruma rölesi yok düşünüyorum ) , buat bağlantıları ve diğer ?
Bir yerde kısa devre oluşuyor .

Prizler boşta olabilir ama direk bağlantı olan cihazlar olabilir .
Prizlerde sorun olabilir .
Aklınıza gelmeyen ( aspiratör , davlumbaz , ani ısıtıcı , şohben , vs gibi ) direk bağlantılı ürünler
diğer buzdolabı

Tüm buatların kablo bağlantılarının fazları tek tek ayırın ( fotolayın veya projelendirin sonra yanlış bağlantı yapmayın ) testler yapmanız .
Su teması olabilir ,

Pensampermetre taktım prizler boştayken hiç akım çekmiyor .
Ölçümü nereden ve nasıl yapıldı ?
Siğortadan faz amper ölçümü .
Faz ve nötr birlikte ölçümü amperi ( giren çıkan eşit ) ?
Voltaj ölçümü .

Sonuç : Yerinde tesbit edilmesi gerekir ölçümler ve testlerle .

Kolay gelsin , sağlıcakla
Not: DİKKAT : iş güvenlik önlemlerini almayı ve malzemeleri kullanmayı unutmayınız

Şayet burada ifade ettiğiniz şekildeyse durum nominal akım aşımından kaynaklı sayaç önü sigorta ile priz linye sigortası aynı değerde değilse sadece priz linye sigortasının atması lazım, priz linye sigortasının arızalı olması ihtimalini yenileyerek ortadan kaldırmış oluyorsunuz. İfade edilen durumdan anlaşılan bir kısa devre durumunun söz konusu olduğu. Kısa devre dediğiniz olay çok kısa ve farkedilemeyecek bir zaman diliminde meydana geliyor bunu pensampermetrenin ekranından görüntülemeniz yahut pensampermetrenin bunu yakalayabilmesinin mümkün olacağını düşünmüyorum. Tavsiyem sigorta kutusundan buatlara buatlardan tüm prizlere kadar giden hatları tek tek kontrol etmeniz, bağlantı noktalarından kaynaklı faz-nötr yahut faz-toprak teması söz konusu olabilir.
Cevabınız için teşekkür ederim.
Kısa devre olsa sigorta anında atmaz mıydı. Bizim sigorta bazen saatler sonra bazen 10 dk sonra atıyor.
Tesisat bilinmiyor ?
Arıza hikayesi ilk giriş eski binaya taşınma veya işlem yapılması ?

( monofaze ve kaçak akım koruma rölesi yok düşünüyorum ) , buat bağlantıları ve diğer ?
Bir yerde kısa devre oluşuyor .

Prizler boşta olabilir ama direk bağlantı olan cihazlar olabilir .
Prizlerde sorun olabilir .
Aklınıza gelmeyen ( aspiratör , davlumbaz , ani ısıtıcı , şohben , vs gibi ) direk bağlantılı ürünler
diğer buzdolabı

Tüm buatların kablo bağlantılarının fazları tek tek ayırın ( fotolayın veya projelendirin sonra yanlış bağlantı yapmayın ) testler yapmanız .
Su teması olabilir ,

Pensampermetre taktım prizler boştayken hiç akım çekmiyor .
Ölçümü nereden ve nasıl yapıldı ?
Siğortadan faz amper ölçümü .
Faz ve nötr birlikte ölçümü amperi ( giren çıkan eşit ) ?
Voltaj ölçümü .

Sonuç : Yerinde tesbit edilmesi gerekir ölçümler ve testlerle .

Kolay gelsin , sağlıcakla
Not: DİKKAT : iş güvenlik önlemlerini almayı ve malzemeleri kullanmayı unutmayınız
Ofis olarak kullandığımız bir eski apartman dairesi.
Uzun zamandır kullanıyoruz. Son 1 haftadır bu problemi yaşıyoruz.
Monofaze ve kaçak akım koruma rölesi yok.
Prizler haricinde sadece kombi aynı linyeye direk bağlı. Kombinin önünce ayrıca daha düşük akım değerli bir sigorta var ama o atmıyor.
Su teması bizimde aklımıza geldi ancak rastlamadık.

Pens ampermetre ile ölçümü sigortanın hemen çıkışından faz üzerinden ölçtüm. Nötr ölçümü yapamıyorum. Çünkü tesisat dediğim gibi çok eski ve nötr kablolarını kısa tutup arka tarafta hepsini birbirine bağlamışlar. ölçecek yer bulamadım. Voltaj ölçümü yaptım. 235V civarı ölçtüm.

Şimdi sigortadan çıkan kablonun ilk girdiği buatı buldum. Odaları ayırdım. boştayken atmadı. Mutfak tarafını bağladım. attı. Arıza çemberi daraldı. Şimdi mutfaktaki buat ve priz yuvalarını tek tek ayırıp inceleyeceğim. Ev eski olunca işler zorlaşıyor. bazı buatlar mutfak dolabı arkasında kalmış. Birçok buatın üstünü alçı çekip kapatmışlar. Evde narkotik polisi gibi arama yapıyoruz resmen.

Son düzenleme:
Prizlerde atlama varmı yokmu ? içleri açılıp bakılması.
Buat faz kablo adeti ile priz adeti aynı veya fark ? tesbiti ile ip uçları .
Ilk ariza araştırmasi su teması olabilecek prizler .

Prizler haricinde sadece kombi aynı linyeye direk bağlı. Kombinin önünce ayrıca daha düşük akım değerli bir sigorta var ama o atmıyor.

Arıza varsayımı ? Kısa devre
Sigorta bozuk olabilir atmaz bağlı
olduğu linye sigortası atar .

Son düzenleme:
Kısa devre olsa sigorta anında atmaz mıydı. Bizim sigorta bazen saatler sonra bazen 10 dk sonra atıyor.

Ofis olarak kullandığımız bir eski apartman dairesi.
Uzun zamandır kullanıyoruz. Son 1 haftadır bu problemi yaşıyoruz.
Monofaze ve kaçak akım koruma rölesi yok.
Su teması bizimde aklımıza geldi ancak rastlamadık.

Pens ampermetre ile ölçümü sigortanın hemen çıkışından faz üzerinden ölçtüm. Nötr ölçümü yapamıyorum. Çünkü tesisat dediğim gibi çok eski ve nötr kablolarını kısa tutup arka tarafta hepsini birbirine bağlamışlar. ölçecek yer bulamadım. Voltaj ölçümü yaptım. 235V civarı ölçtüm.

Şimdi sigortadan çıkan kablonun ilk girdiği buatı buldum. Odaları ayırdım. boştayken atmadı. Mutfak tarafını bağladım. attı. Arıza çemberi daraldı. Şimdi mutfaktaki buat ve priz yuvalarını tek tek ayırıp inceleyeceğim. Ev eski olunca işler zorlaşıyor. bazı buatlar mutfak dolabı arkasında kalmış. Birçok buatın üstünü alçı çekip kapatmışlar. Evde narkotik polisi gibi arama yapıyoruz resmen.

Kısa devrenin oluştuğu koşula bağlı bir durum bu. Bu şartlar nem su temas mesafesi gibi koşulların sürekli olmadığı durumlarda değişkenlik gösteriyor olabilir. @arkaplan üstadın ifadeleri daha kapsamlı olmuş... Burada sizin anlattığınız hikayeye göre yorum yapıyoruz gözden kaçırdığınız farkına varmadığınız durumlar söz konusu olabilir.

Geç atan sigorta,yanlış seçim ! veya kısadevre habercisidir.

Son düzenleme:
Genel olarak izlediğiniz arıza tespit yöntemi başarılı ilerliyor. Çemberi daraltmissiniz. Muhtemelen bir buat yada priz etrafında nemlenme söz konusu. Duvar içi su tesisatinda kaçak vs olabilir. Bu durumda düzenli bir kisadevre olmadığı için muhtemelen sigorta belirsiz aralıklarla atıyor. Duvarda nem/kabarma gibi durumlar varmi gozleyip o bölgeye yogunlasabilirsiniz. Lavabo altında vs bazen çamaşır /bulaşık makinasi yada ocak için priz konulabiliyor. Potansiyel noktalar bu tarz yerler tahminimce

Prizlerde atlama varmı yokmu ? içleri açılıp bakılması.
Buat faz kablo adeti ile priz adeti aynı veya fark ? tesbiti ile ip uçları .
Ilk ariza araştırmasi su teması olabilecek prizler .

Arıza varsayımı ? Kısa devre
Sigorta bozuk olabilir atmaz bağlı
olduğu linye sigortası atar .
Prizlerde atlama yok. Ben bakamadım ama arkadaşım borudan giden üzeri yalıtımsız bir tel (Toprak hattı olduğunu düşünüyorum) üzerinde kontrol kalemi ile baktığında elektrik göründüğünü söyledi. Problem muhtemelen bu. Toprak hattı ile faz kısa devresi. Bahsettiği borudan geçen kabloları değiştireceğiz. bakalım problem çözülecek mi.
Genel olarak izlediğiniz arıza tespit yöntemi başarılı ilerliyor. Çemberi daraltmissiniz. Muhtemelen bir buat yada priz etrafında nemlenme söz konusu. Duvar içi su tesisatinda kaçak vs olabilir. Bu durumda düzenli bir kisadevre olmadığı için muhtemelen sigorta belirsiz aralıklarla atıyor. Duvarda nem/kabarma gibi durumlar varmi gozleyip o bölgeye yogunlasabilirsiniz. Lavabo altında vs bazen çamaşır /bulaşık makinasi yada ocak için priz konulabiliyor. Potansiyel noktalar bu tarz yerler tahminimce
Ben de genel olarak nem konusuna odaklandım. Ancak hiç bir yerde nem ile karşılaşmadım. Mutfaktaki buattan prizlere giden kabloda muhtemel bir kısa devre tespit ettik. Toprak hattı olarak kullanıldığını düşündüğüm yalıtımsız bir tel üzerinde faz gerilimi görünüyor. Henüz müdahale etmedik ama sanırım arıza sebebi budur diye düşünüyorum. Neticeyi burada paylaşırım.

Yalitimsiz kabloda faz görülmesi dediğiniz gibi muhtemel kisadevre yada kaçak göstergesi. Sorun bu değilse bile bu başlıca bir sorun :) kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri