O.G Ölçmeli Trafoda Kompanzasyon Problemi

Haklısınız akımlar düşük olduğu için ortaya çıkan hatalı ölçüm ve sonrasında ortaya çıkan cezalar tüketiciyi bezdiriyor.
Bunun çözümünü bizde sayaca göre kalibre edilmiş OG ölçümlü AG ye bağlanan monofaze 0,25 kvar yada 0,5 kvar adımlı cihazlarımızla yapıyoruz. Cihaz bağlandıktan sonra (tabi sayaç cos fileri gösteren tipte olmalı, yada değiştirilmeli) cos fi leri 1 yapacak şekilde kalibre ediyoruz ve sorun kökten çözülüyor. Birçok uygulamada başarılı olduğumuz için tekraren yazıyorum..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gruparge OG akım referanslı AG SVC kompanzasyon çözümleri bahsettiğiniz işletmenin problemlerini çözebilir,

Ayrıca düşük yüklerde og sayaçlarının hatalı öllçüm yaptığına çok katılmıyorum og akım trafosunun primer kısmındaki sargıyı bilenler bunu bilir

bir çok işletmenin ag akımı 5-10A civarlarında gezinen işletmenlerin problemleri çözüldü

valla kardeş ister katıl ister katılma ama durum bu.sistem bir şekilde kompanze ediliyor gibi görünüyor.röle üzerinden değerleri çok güzel olarak görebiliyorsun ama sayaç öyle demiyor.tedaş ta senin rölene değil sayaca bakıyor.1600kva trafo AG şalterin kapalı sayaca bakıyorsun %35 kap.,%30 endüktif yazıyor.kapasitif yazdığı değere göre şönt reaktör,endüktif yazdığı değere görede kondansatör mü bağlayacağız.bağla bakalım değişen bi şey olacak mı.mademki OG akım trafoları hatalı çalışmaz diyorsun sistemde sadece trafo olmasına rağmen sayaç niye hem kapasitif hemde endüktif yazar.hatta ve hatta sistemde sadece trafo olmasına rağmen yani sadece endüktif yük olmasına rağmen sayacın kapasitif değeri niye artar endüktiften fazla olarak üstelik.

Primer akımı sekonder akıma dönüştürülürken oluşabilecek iki tip temel hata vardır:
1.Akım Hatası
2.Açı Hatası.

Hataların belirlenmesi, sınırları ölçü ve koruma akım transformatörlerinde farklılık göstermektedir.

OG akım trafoları nominal değerinin %10'unun altında çalıştığı zaman hatalı ölçüm yapar.
sen istediğin yerden kompanze et değiştiremezsin.daha da bir şey demiyorum.

Son düzenleme:
Yörede bakmış olduğumuz 1600 KVA lık trafoların kullanıldığı tesislerde senenin 3 ayı çalışıp 9 ayında sadece 5-6 adet fluoresant lambayı yakan bu trafolarda çok uğraştım. çıkışlarına sabit kondansatörler bağladım sayaç üzerinde oklar hem yukarıyı hemde aşağıyı gösterecek şekilde ayarladım. mantıklımıdır değilmidir yorumu yapmıyorum ama nedense lambalar aynı şekilde yanarken Şebeke besleme voltajında düşüse veya artışa göre sayaç hem reaktif hemde kapasitif yazdığını gördüm. sistemi o anki duruma görede ayarlasanız bu defa 1 saat sonra yine değişmeler oluyordu. Buradaki akımın düşük olması hiçbir reaktif röleyi çalıştırmayacaktı
Çözüm olarak:
önce gerilim trafosu şeklinde 230/400 volt çıkışı olan 2 KVA lık trafo ve sayaç koyalım buradan aydınlatmayı besleyelim 1600 KVA trafoyu devre dışı bırakalım dedik. işin sahibi biraz fazla konusunca tedaş önceden kabul edip yazıyı verecekken bu kararından vazgeçti
Bu defa aynı trafoların yanına 10 KVA trafo koyduk aynı zamanda sayacıda sadece aktif tesis çalışmadığı zaman 10 KVA dan çalıştığı zaman 1600 KVA dan çalışmaya devam ediyor. ne reaktif sorunu nede kapasitif sorunu var. ( 2 adet tesis )

Standarda göre Class 0.5 Primer akımı %5 altına düştüğünde Class 0.5 kabul edilmez bu biliniyor
Sayaçlarda Class 0.5 1000 de5 hata ile çalışır buda bilinir

fakat Resimlerdede görüldüğü üzre OG akım trafolarının primer sargı kat sayısı fazladır bizim saha ölçümlerimizde OG akım trafosunun sekonder kısmından 10ma akımlar çekilse bile ölçümlerde sıkıntı yok

evet standarta %5 altında class değişiyor ama bu akım trafosunun cevap vermeyeceği anlamına gelmez. bende önceleri OG sayacı olan yerlerde sayaç ile role güç farklılıklarından dolayı düşünceler vardı. ama sevgili dostlar ölçümler kati'ki pek korkulacak sıkıntı yok

ama şu kesindirki Og sayacı olan bir işletmedeki yükler dengesesiz ve trafo gücünün %10 altında ise kesinlikle kompanzasyonun akım bilgisi OG tarafından alınmalı. bu çok ayrı bir durum siz AG rolesi ile kompanzasyon yaparsanız tabiki sayaç ile ayni gidemezsiniz bunu lütfen kaçırmayın

Selamlar

k9hph.jpg

k9hp9.jpg

arkadaşım 1. husus 400 kva trafo ölçüm yeri AG t arafından yapılmalıdır.
2. husus eğer 1. hususu yaptıramazsan, kabloların kompanzasyondan önce olduğu için seni kapasitife sokar ki bu durumu ancak şönt reaktörle ya da kompansazyonu kablo öncesine taşıyarak çözersin..

Yörede bakmış olduğumuz 1600 KVA lık trafoların kullanıldığı tesislerde senenin 3 ayı çalışıp 9 ayında sadece 5-6 adet fluoresant lambayı yakan bu trafolarda çok uğraştım. çıkışlarına sabit kondansatörler bağladım sayaç üzerinde oklar hem yukarıyı hemde aşağıyı gösterecek şekilde ayarladım. mantıklımıdır değilmidir yorumu yapmıyorum ama nedense lambalar aynı şekilde yanarken şebeke besleme voltajında düşüse veya artışa göre sayaç hem reaktif hemde kapasitif yazdığını gördüm. sistemi o anki duruma görede ayarlasanız bu defa 1 saat sonra yine değişmeler oluyordu. Buradaki akımın düşük olması hiçbir reaktif röleyi çalıştırmayacaktı
Çözüm olarak:
önce gerilim trafosu şeklinde 230/400 volt çıkışı olan 2 KVA lık trafo ve sayaç koyalım buradan aydınlatmayı besleyelim 1600 KVA trafoyu devre dışı bırakalım dedik. işin sahibi biraz fazla konusunca tedaş önceden kabul edip yazıyı verecekken bu kararından vazgeçti
Bu defa aynı trafoların yanına 10 KVA trafo koyduk aynı zamanda sayacıda sadece aktif tesis çalışmadığı zaman 10 KVA dan çalıştığı zaman 1600 KVA dan çalışmaya devam ediyor. ne reaktif sorunu nede kapasitif sorunu var. ( 2 adet tesis )

Mantıklı çözü yapmışsınız tebrikler, ama teknoloji o kadar hızlı gelişiyorki şu an için O.G. den ölçüm yaparak çok düşük yüklerde dahi Alçak gerilim kısmında kompanzasyon tesisleri çalıştırılabiliyor. ve bu dediğiniz sistemdem çok daha az maliyetli bir olaydır.

saygılar.

5-6 fluoresant lambayı akım trafosu kaç mA olarak ölçer bilemiyorum. Maliyet konusuna gelincede bu trafo 9 ayda yaklaşık 20 000 kw enerji harcadığını düşünüp yeni bir kompanzasyon panosu masrafınıda ilave edersek bir iki yılda amorti eder.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri