OG Sayaç ve AG'de Kompanzasyon

Konu Sah
melikhanmutlu
Katılım
14 Mar 2019
Mesajlar
4
Puanları
1
Yaş
26
Değerli yorumlarınız ve desteğiniz için herkese teşekkür ediyorum.
Sn.melikhanmutlu, verdiğiniz bilgiler ışığında OG den akım referanslı bir kompanzasyon yapılması konusunda ısrarcıyım. Birde bahsetmiş olduğunuz SVG kompanzasyon sistemini merak ettim. Sisteminiz hakkında detaylı bilgi verirseniz memnun olurum.

Kompanzasyonu OG'den referans alarak yapmak bence de kesin çözüm gibi duruyor özellikle böyle yerler için. Fakat buradaki önemli problem; aktif güç tüketimlerinin de çok tutarsız olması, yani bu da ister istemez sayaç tarafındaki ölçümün hatalı olduğunu düşündürüyor. Buradan tanıtım olmaması adına sizlerle özel mesaj yoluyla bilgi paylaşıyor olacağım.

Merhaba,
SVG Sistemleri yeni yeni sahalara giriyor kompanzasyonda nihai nokta olarak görmekte şu an için bence bir sakınca yok.

anladığım kadarı ile yorum yaparsam reaktif güçlerde fazlarda dengesizlik olabilir bu dengesizlik kaynaklı siz nötr den akım çekdiğiniz vakit OG sayacına yansıyan reaktif bileşen AG deki gördüğünüz reaktif bileşen gibi olmaz arada üçgen yıldız dönüşümü olduğu için. tek akılma gelen durum bu
OG ölçümlü işletmelerin başlıca problemi bu yönde genelde.
OG kısmında fazları ayrı ayrı görebildiğiniz bir analizör var ise buradan faz dengesizliklerini gözlemlemek gerekli.
Ayrıca SVG Ekranından artık kalan reaktif güç ler ne kadar ve nötr den ne kadar akım çekiliyor onlarıda yazarsanız buna görede yorum yapalım

Saygılar

Evet size katılıyorum, biz konvensiyonel sistemlerle de kompanzasyon yapmaya devam ediyoruz fakat gelecekte kompanzasyon sistemlerinin ağırlıklı olarak hangi yöne evrileceği düşünüldüğünde bu SVG sistemleri olarak görünüyor şu an için. Gelecekte ne olur bilemeyiz tabi. :)

SVG ekranında ise fazlarda 12-13 kVAr reaktif güçler var fakat SVG harmonik kaynaklı reaktif gücü de gösterdiği için sayacın okuduğu reaktif güçler bu şekilde olmayabiliyor. DPF üzerinden değerlendirirsek belki de bu değerler 2-3 kVAr'ı geçmeyecek, tabi bunu da anlamak için bir enerji analizörü ile OG tarafından ölçüm yapmak gerekiyor.

Fazlarda çok bir dengesizlik göremedik ama 120A kadar da bir nötr akımı vardı. OG tarafına erişebilip orada ölçüm yapabilsek aslında çoğu şeyi göreceğiz ama Bedaş kendi gelip açmadığı sürece kolay kolay müdahale ettirmiyor biliyorsunuz. OG hücreler tarafında da arkadaşlar gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra ölçüm alabileceğiz, o yüzden şimdilik bekliyoruz.
 
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Forum istatistikleri

Konular
118,143
Mesajlar
832,345
Kullanıcılar
429,589
Son üye
Selami Çatal

Yeni konular

Üst