Reaktif ceza sorunu

Hayır yok yani şönt koyarak endüktifi nasıl bastırcam daha çok yükselmez mi
Evet yükselir.
Ama 2 km hattın üreteceği Kapasitif yük düşünüldüğünde Önceden de, şimdi de kapasitiften cezaya giriyor olmalıydı ve Bu yüzden evvelce sabit şönt reaktör tesisi edilmiş olabilir diye düşündüm.
İlginç bir durum Sn. Under Ground' ın söylediğin gibi bir çelişki var.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Evet yükselir.
Ama 2 km hattın üreteceği Kapasitif yük düşünüldüğünde Önceden de, şimdi de kapasitiften cezaya giriyor olmalıydı ve Bu yüzden evvelce sabit şönt reaktör tesisi edilmiş olabilir diye düşündüm.
Yüksüz sistemde kompanzasyon rolesinin üzerinden sistemi kapasitif okuduğunu söylüyor arkadaş. akım trafosu yeterli yük olmadığı icin saçmalıyor. Yöntem yanlış.

Röle mi sayaç mı ? Röle den sarfiyat durumunu anlamaya çalışmayı bırakıp endeks takibine göre durumu çözmeye çalışın .
Sayaç tan Endeks takibine göre endüktif ten cezada normal
Burda bir çelişki var ?
Ne gibi bir çelişki ?yük olmayan sistemde endüktif yazıyor sayaç bunu nasıl toparlarım bunu öğrenmek istedim nerden yola çıkayım önce bunu söylerseniz sevinirim

Yüksek gerilim tarafından ölçüm olduğu için burada kompanzasyon rölesini değilde sayacı baz alarak çözüm üretilmelidir.Önceden yükün olması durumunda trafonun da endüktüf değerinin yüklenmeye bağlı artacağından kablonun kapasitif etkisini belki absorbe ediyordu.Bu durum düşük yükte kabloların kapasitif etkisinden kapasitif yöne kaymış olabilir.Çözüm olarak trafonun bulunduğu kısıma şönt reaktör bağlayarak çözülür.

Yüksek gerilim tarafından ölçüm olduğu için burada kompanzasyon rölesini değilde sayacı baz alarak çözüm üretilmelidir.Önceden yükün olması durumunda trafonun da endüktüf değerinin yüklenmeye bağlı artacağından kablonun kapasitif etkisini belki absorbe ediyordu.Bu durum düşük yükte kabloların kapasitif etkisinden kapasitif yöne kaymış olabilir.Çözüm olarak trafonun bulunduğu kısıma şönt reaktör bağlayarak çözülür.
yani şimdi benim sayaçta kapasitif görmem gerekirken (hat uzunluğundan dolayı ) ama endüktif görüyorum şönt koyup endüktif i nasıl dengeliycem anlamadım dediğinizden ?
Evet yükselir.
Yani bende çelişki deyim valla sabit bağladım ufaktan büyüğe doğru endeks takibi yaparak 30 kvar sabit bağlı şuan hala banamısın demiyo sabiti söktüm normal akım çekmediği halde kademe devreye aldı
Yüksüz sistemde kompanzasyon rolesinin üzerinden sistemi kapasitif okuduğunu söylüyor arkadaş. Akım trafosu yeterli yük olmadığı icin saçmalıyor. Yöntem yanlış.
Peki Çözüm ne olmalı sizce

Son düzenleme:
Sayaç tan Endeks takibine göre endüktif ten cezada normal

Ne gibi bir çelişki ?yük olmayan sistemde endüktif yazıyor sayaç bunu nasıl toparlarım bunu öğrenmek istedim nerden yola çıkayım önce bunu söylerseniz sevinirim
Şimdi;
Sayaç değerleri baz alınarak İndüktif bölgede olduğundan eminseniz..
Yapmanız gereken;
Kompanzasyonu devre dışı bırakıp Bir saat ara ile endex alın (tam 1 saat olsun)
Sonra;
Bir saatteki Reaktif tüketimleri (İndüktif ve kapasitif) çarpanı dikkate alarak hesaplayın.
Bu hesap sonunda ortaya çıkan değerlere göre İndüktif tüketiminiz kaç kVarh ise o kadar sabit kondansatör bağlayın.
Sabit grupları Akım trafolarından önce bağlamayı unutmayın..

Şimdi;
Sayaç değerleri baz alınarak İndüktif bölgede olduğundan eminseniz..
Yapmanız gereken;
Kompanzasyonu devre dışı bırakıp Bir saat ara ile endex alın (tam 1 saat olsun)
Sonra;
Bir saatteki Reaktif tüketimleri (İndüktif ve kapasitif) çarpanı dikkate alarak hesaplayın.
Bu hesap sonunda ortaya çıkan değerlere göre İndüktif tüketiminiz kaç kVarh ise o kadar sabit kondansatör bağlayın.
Sabit grupları Akım trafolarından önce bağlamayı unutmayın..
Anladım denicem dediğinizi teşekkürler.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/o-g-çıplak-iletkenlerin-kapasitif-etkisi.18212/
Şurda da fahri yetiş denen bir ağabeyimiz klasını konuşturmuş @sami inci :) Bu ortalarda nedendir görünmeyen değerli ağabeyimizin verdiği bilgiye göre ( 33 kv luk hatlar için 0,34 Mvar / 100 km ) 6,8 kVar kapasitif etki ortaya çıkıyor sadece hat için .
6,8 kVar havai hat için eğer 2 km lik OG hattı yeraltı kablo ise bu oran çok daha yüksek olur sanırım.
Yıllar önca Benzer bir Mermer ocağı için kompanzasyon yapmıştım. OG hattı yeraltı kablosuydu... Tam hatırlamamakla beraber sanırım 160 kVar reaktör kullanmıştım.

Birimlere ! dikkat edelim.Nanodan mikroya
çevrilmeli.

Ekli dosyalar

• KABLO - HAT KAPASİTELERİ.png
    KABLO - HAT KAPASİTELERİ.png
    309.4 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940