Reaktif ceza sorunu

Anladım denicem dediğinizi teşekkürler.
İşlem olarak yazarmısınz sayac çarpanı olarak hesap nasıl yapılır ben yüzdelik oranla hesapladım yani 100 ile çarptım sayaç çarpanında nasıl yapılacak

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İşlem olarak yazarmısınz sayac çarpanı olarak hesap nasıl yapılır ben yüzdelik oranla hesapladım yani 100 ile çarptım sayaç çarpanında nasıl yapılacak
Aktirf Reaktif oranlarını hesaplarken çarpan gerekmez... "%" olarak hesaplamanız yeterli.
Ama tesisin ihtiyacı olan Kondansatör veya Reaktör miktarını belirlemek için çarpanı kullanmak zorundasınız.
Şöyle yapacaksınız;
Kompanzasyonu devre dışı bırakıp Tam 1 (bir) saat ara ile aldığınız endekslerin arasındaki farkı çarpanla çarpacaksınız.
Örnek Ektedir.. Aldığınız endexleri kırmızı alanlara, Çarpanıda mavi alana yazdığınızda saatlik tüketimleri göreceksiniz.
Çarpanı bilmiyorsanız elektrik faturasında yazıyor olması lazım. Bulamazsanız hesaplamak için Gerilim trafosu (Ölçüde kullanılan) ve akım trafosu oranlarını bilmeniz gerekir.

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsx
    10 KB · Görüntüleme: 18
Aktirf Reaktif oranlarını hesaplarken çarpan gerekmez... "%" olarak hesaplamanız yeterli.
Ama tesisin ihtiyacı olan Kondansatör veya Reaktör miktarını belirlemek için çarpanı kullanmak zorundasınız.
Şöyle yapacaksınız;
Kompanzasyonu devre dışı bırakıp Tam 1 (bir) saat ara ile aldığınız endekslerin arasındaki farkı çarpanla çarpacaksınız.
Örnek Ektedir.. Aldığınız endexleri kırmızı alanlara, Çarpanıda mavi alana yazdığınızda saatlik tüketimleri göreceksiniz.
Çarpanı bilmiyorsanız elektrik faturasında yazıyor olması lazım. Bulamazsanız hesaplamak için Gerilim trafosu (Ölçüde kullanılan) ve Akım Trafosu oranlarını bilmeniz gerekir.
Teşekkürler

Kapasitif sorunu düzeldimi?
Son durum nedir?
Kapasitif reaktif yazanyerde sayaçtan endeks takibi yanlıştır, buna birebir şahit oldum, nasıl mı 1500 liralık falan marka svc röle akım trafoları oranı yüksek olduğu için 2500/5 di sanırım düzgün ölçüm yapamıyor, 150 liralık sayaç tan aldığım 3 fazın cos fi değeri ni referans alarak kapasitif sorununu şönt reaktör ile çözdüm.
Dediğim gibi sayaçtan endeks almak, kap. Reaktif artışında yanıltır.

Kapasitif sorunu düzeldimi?
Son durum nedir?
Kapasitif reaktif yazanyerde sayaçtan endeks takibi yanlıştır, buna birebir şahit oldum, nasıl mı 1500 liralık falan marka svc röle akım trafoları oranı yüksek olduğu için 2500/5 di sanırım düzgün ölçüm yapamıyor, 150 liralık sayaç tan aldığım 3 fazın cos fi değeri ni referans alarak kapasitif sorununu şönt reaktör ile çözdüm.
Dediğim gibi sayaçtan endeks almak, kap. Reaktif artışında yanıltır.
Şimdi fabrika çalışmaya başlamış endüktif yazıyor kademelerin hepsini devreye alıyormuş panoda kondansatör ölçümü yapicam eksik geliyorsa tamamlayıp sayaçtan endeks izlicem nasıl yürüyo

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri