O.G Ölçmeli Trafoda Kompanzasyon Problemi

kosabora

Üye
400 kVA lık trafonun sayaç ile arasındaki mesafe 150 m. kadar.(sayaç O.G. tarafında) A.G. tarafındaki kompanzasyon gayet güzel çalışıyor. Fakat reaktiften cezaya giriyoruz. RGK rölesinin öncesine bağlamam gereken sabit ne kadar olmalı.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
400 kvA.için soruyorsanız.Trafo gücünün %3,5ila %5i arasında olmalıdır.Bu değerde yaklaşık 15 - 20 kVAR.arasında dır.

%3-5 gibi rakamlar vermek doğru değildir. Problemi iyi tanımlamak lazım.
Tesisteki reaktif kapasitif mi? Endüktif mi?
Eğer endüktif ise 400kVA trafo için marka ve modeline göre yaklaşık olarak 5KVAr bile fazla gelebilir...!
Eğer sistem kapasitif ise nedenlerini araştırdıktan sonra gerekli önlemler alınabilir.

Cezaya kapasitiften giriyoruz. AG tarafının şalterini kapatıp yüksüz sayaç izlememde 4,5 kvarh lik bir yürüme oldu. Sisteme ne kadarlık bir şönt reaktör eklemem gerekli. Bu reaktörü rgkr den önce mi sonramı bağlamalıyım.

En yakın değer 5 kvar. AG deki akım trafolarının bu bağlatıyı görmemesi gerekir.

10 kvar kondansatör yeter sabit grubu akım trafosundan önce baglaman derekiyor

Yorumları okuduktan sonra problemi ayrıntılı anlatma ihtiyacı duydum. İşletmede O.G 'deki sayaçtan (makel) ölçme yapılıyor. O.G ile trafo (400 kVA) arasında yaklaşık 300 metre mesafe var. Kablolar 1x50 xlpe. İşletme kapasitiften cezaya girmiş. Hatta yük olarak fazla birşey yok. burası bir depo ve büro yükleri var. Pc, klima, kamera, ayd. vb. Biri 3 diğeri 6 kva lık 2 adet ups var. Ups ler için Kompanzasyon panosuna 2 kvar lık bir şönt reaktör ekledim, cosq düzeldi. (hiçbir kademe devrede değil.)Depo aydınlatmaları açılınca yüke göre kademe girip çıkıyor, yani röle düzgün çalışıyor. Fakat kapasitif yürüme devam etti.Bu arada A.G tarafında da bir sayaç (makel) var, ama tredaşa kayıtlı değil.Tredaş O.G den değer alıyor.En son A.G tarafının şalterini kapatıp O.G deki sayaçtan kapasitifi izledim. 1saatte 4,5-5 kvar kadar yürüdü. A.G tarafındaki sayaçta yürüme yok. Bunun nedeni xlpe kablolarmıdır, yoksa sayaçta bir problem olabilirmi? Xlpe kablolardan ise trafo çıkışına 5 kvar lık bir şönt reaktörle bu sorun çözülürmü?

Yorumları okuduktan sonra problemi ayrıntılı anlatma ihtiyacı duydum. İşletmede O.G 'deki sayaçtan (makel) ölçme yapılıyor. O.G ile trafo (400 kVA) arasında yaklaşık 300 metre mesafe var. Kablolar 1x50 xlpe. İşletme kapasitiften cezaya girmiş. Hatta yük olarak fazla birşey yok. burası bir depo ve büro yükleri var. Pc, klima, kamera, ayd. vb. Biri 3 diğeri 6 kva lık 2 adet ups var. Ups ler için Kompanzasyon panosuna 2 kvar lık bir şönt reaktör ekledim, cosq düzeldi. (hiçbir kademe devrede değil.)Depo aydınlatmaları açılınca yüke göre kademe girip çıkıyor, yani röle düzgün çalışıyor. Fakat kapasitif yürüme devam etti.Bu arada A.G tarafında da bir sayaç (makel) var, ama tredaşa kayıtlı değil.Tredaş O.G den değer alıyor.En son A.G tarafının şalterini kapatıp O.G deki sayaçtan kapasitifi izledim. 1saatte 4,5-5 kvar kadar yürüdü. A.G tarafındaki sayaçta yürüme yok. Bunun nedeni xlpe kablolarmıdır, yoksa sayaçta bir problem olabilirmi? Xlpe kablolardan ise trafo çıkışına 5 kvar lık bir şönt reaktörle bu sorun çözülürmü?

2011 yılında aynı proplemle bende karşılaşmış yine sayaç makeldi ve çözümü bu forumda yazmıştım. Benim çözdüğüm durumda trafo kayıbı faturaya ekleniyordu.
Siz şönt bağlayarak bu sorunu çözmek isterseniz şöntte bir elektrik harcayacaktır. belki harcanan bu elektrik trafo kayıplarından çok çok fazla olacaktır.
400 KVA trafo sayaç ölçümü AG tarafından yapılabildiğinden elektrik kurumuna müracaat ederek ölçümü alçak gerilimden ölçmeyi kabul ettiler o işletmede şimdiye kadar hiç bir cezayı durum olmadı.

Sayın amasyali'ya katılıyorum. Tesisin sayacını AG tarafına aldırma hakkınız var. Aksi halde, reaktif röle akım trafosundan önce 5kvar değerinde şönt reaktör bağlamalısınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri