Mühendislik çok kötü durumda diyorlar ve

bi elektrik mühendisi için 2500 tl needen az olsunki benim tanıdığım bi mühendis abim 3000 tl alıyor ve adam işinde uzman artı turkiye şartlarına göre normal veya gayet iyi teknisyen 900 ila 1200 tl arası tekniker 1400 ila 1700 arası alıyo ki mühendis 2500 3000 normal ya inşaat muhendisi olsaydınız 1600 alırdınız hemde ps başında oturmak yerine gecenin 3 de beton dökülüyo diye yatağınızdan çağırılmıyosunuz artı elektrik muhendisi diyip gecmeyin elektrik muhendısı olmak için sağlam kafa lazım bana göre elektrik muhendislerinin herzaman geleceği parlaktır tabi bu yazdıklarım benım sahsı görüşüm arkadaşlar.

sizin verdiğiniz bu maaş rakamları nerede sorması ayıp ?
İş başvurusunda bulunayım. :) 657 ye tabi olanların maaşları o şekil.
657 olmakta ayrı bir dert kadro yok puanlar 90 dan aşağı inmiyor.
Özelde kolay kolay vermezler bu parayı. Ben şöle yaptım şunu yaptım bunu yaptım sağlam malzemeyi kasten bozup arızası surdaymıs çözdüm diye reklam filmleri çevirenler alıyor dediğiniz paraları. Öylemi olmak lazım bilmiyorum ki.

sn hasanzincirin doktor olma fikri en güzeli bence :)

amanında çalmış çırpmış patron olmuş ki öyle yapmasa patron olması imkansız evet imkansız maaşı 100 yıl biriktirsen de bir fabrika açamazsın. Bir şekilde yolunu bulmuş sınıf atlamış adamdır patron. Ordan çalayım burdan kaçırayım maaşları az vereyim vergiyi kaçırayım adamıdır. Bunun adı da kin değil sınıf mücadelesidir, hak mücadelesidir. Kimseye kişisel kin yoktur bunda ancak insanları günde 15 saat çalıştırıp asgari ücret verip üzerinden bir de milyonlar kazanıyorsa bir adam sömürüyor demektir. Sistemin içinde yaşayabilmek için köle olmak zorunda bırakılmış olabiliriz ancak kafalarımız da köleleşmemelidir. Onların verdiği vergiden çok daha fazlasını çalışan insanlar vermektedir. İş verme konusuna gelince biz üretmesek, çalışmasak neyin işi olacaksa
Arkadaşım alınmamanı umuyorum ama hayal aleminde yaşıyorsun , ne alması , ne çırpması , ne maaş biriktirmesi .

Bir adam senden daha zeki olacak , zekasını kullanacak ben bir makina yapayım kendi imkanlarımla diyecek , bu makinayı yapıp satacak , borç alacak edecek yine yapacak , batacak çıkacak yine yapacak , sonunda satılacak bunlar , talep artacak , talep artında tek başına yapamıcak , yanına adam alacak adamın parasını verecek. Bu kavramların yüzyıl önce oturması lazımdı. Sen ise aldığı maaştan başka hiçbirşey düşünmeyen bir eleman olarak kaldığın yerde kalacaksın sonra işini büyütmüş binlerce makina yapan iş yapan patrona dil uzatacaksın.. . Komünist şirinler düzeninde değiliz , eşitlik diye bir şey yok , hakeden çalışan alır. Ben gecemi gündümüzü verip çalışacam para kazanıcam iş kuracam sen gelip hırsız diyeceksin , Olur şey değil . Fırsat kollayan girişimci olan riske giren iş kurar eğer zekası varsa haketmişse büyütür. Bunu yapamayan maaş hesabı yapar sendika kurar . Demiyor muyuz ben kendimi kurtarayım maaşıma bakayım diye .

Şimdi açalım bütün üreticilerin geçmişini araştıralım , hepsinde zeki girişimci bir insanın zekasını kullanarak yaptığı makinaların cihazların satılmaya başlanmasıyla kurulduğunu büyüdüğü fabrikalar haline geldiğini görürüz günümüze.

Başka bir başlıkta gördük adamlar mezun 3 fazı bilmiyor . Benim çoğu arkadaşım da öle . Şimdi hiçbirşey bilmeden mühendis olan adamın neyine para verecen. Sonra gelip mühendislikte para yok dicek. Bilgiye beceriye sahip adamın zaten mühendis olmasına da gerek yok . Geceli gündüzlü çalışıp aldığı eğitimin üzerine birşeyler katan çıktığında 1 yılda maaşını 3bine getiren tanıdıklarım da var.

Biraz daha dikkatli düşünelim , neyin sendikasını kuruyorsunuz , Adam V = i *r öğrendikten sonra mezun olacak sonra gelip para yok diye sendika kuracak hakkım yeniyor diyecek , yok öle birşey .

Dünya ilerliyor teknoloji ilerliyor bunun gerisinde kalan insanlar 15 saat asgari ücrette çalışmaya mahkumdurlar . Tuğla taşıyacak adama da ihtiyaç var .
( yakında birşey bilmeden mezun olan mühendis tuğla taşıyan adama eşdeğer olacaktır)

Son düzenleme:
Mühendislik fakültesinde bilgisine ve tecrübesine inandığım bir hocam vardı(asistan) bir gün bize dedi ki "Mühendis herşeyi bilen adam değildir ama gerektiğinde çabucak öğrenir ve uygular" ben de buna katılıyorum. Eğer eğitim kurumları birşey öğretmiyorsa öğrenci ne yapsın sen tutup düz liseden mezun olmuş adamı mühendis yaparsan üniversite ona ne öğretsin. Birde dışardan bakınca bir mühendislik fakültesinden mezun olmak kolay gibi görünüyor heralde sizin istediğiniz gibi bir mühendis olmak için insanın 8 sen okuması lazım 4 sene pratik 4 sene teorik eğitim alması lazım. zaten ülkemizde üniversiteye girme yaşı ortalama olarak 20 dir 8 sene mühendis olmak için uğraşsan olur 28 askerlik falan derken yaş oluyor 30 ondan sonra yaşlı gözü ile bakmaya başlanıyor insana. Patronlardan ricam insanlara şans tanısınlar. hemen yargılamayın bir deneyin öğrenemiyorsa o zaman işinize yaramıyor demktir. zaten bir insan mühendislik fakültesini bitirmişse belli bir zeka seviyesindedir demektir

Arkadaşım alınmamanı umuyorum ama hayal aleminde yaşıyorsun , ne alması , ne çırpması , ne maaş biriktirmesi .

Bir adam senden daha zeki olacak , zekasını kullanacak ben bir makina yapayım kendi imkanlarımla diyecek , bu makinayı yapıp satacak , borç alacak edecek yine yapacak , batacak çıkacak yine yapacak , sonunda satılacak bunlar , talep artacak , talep artında tek başına yapamıcak , yanına adam alacak adamın parasını verecek. Bu kavramların yüzyıl önce oturması lazımdı. Sen ise aldığı maaştan başka hiçbirşey düşünmeyen bir eleman olarak kaldığın yerde kalacaksın sonra işini büyütmüş binlerce makina yapan iş yapan patrona dil uzatacaksın.. . Komünist şirinler düzeninde değiliz , eşitlik diye bir şey yok , hakeden çalışan alır. Ben gecemi gündümüzü verip çalışacam para kazanıcam iş kuracam sen gelip hırsız diyeceksin , Olur şey değil . Fırsat kollayan girişimci olan riske giren iş kurar eğer zekası varsa haketmişse büyütür. Bunu yapamayan maaş hesabı yapar sendika kurar . Demiyor muyuz ben kendimi kurtarayım maaşıma bakayım diye .

Şimdi açalım bütün üreticilerin geçmişini araştıralım , hepsinde zeki girişimci bir insanın zekasını kullanarak yaptığı makinaların cihazların satılmaya başlanmasıyla kurulduğunu büyüdüğü fabrikalar haline geldiğini görürüz günümüze.

Başka bir başlıkta gördük adamlar mezun 3 fazı bilmiyor . Benim çoğu arkadaşım da öle . Şimdi hiçbirşey bilmeden mühendis olan adamın neyine para verecen. Sonra gelip mühendislikte para yok dicek. Bilgiye beceriye sahip adamın zaten mühendis olmasına da gerek yok . Geceli gündüzlü çalışıp aldığı eğitimin üzerine birşeyler katan çıktığında 1 yılda maaşını 3bine getiren tanıdıklarım da var.

Biraz daha dikkatli düşünelim , neyin sendikasını kuruyorsunuz , Adam V = i *r öğrendikten sonra mezun olacak sonra gelip para yok diye sendika kuracak hakkım yeniyor diyecek , yok öle birşey .

Dünya ilerliyor teknoloji ilerliyor bunun gerisinde kalan insanlar 15 saat asgari ücrette çalışmaya mahkumdurlar . Tuğla taşıyacak adama da ihtiyaç var .
( yakında birşey bilmeden mezun olan mühendis tuğla taşıyan adama eşdeğer olacaktır)

Cin Ali serisinin ötesine geçmediğiniz belli. Alınmadım o yüzden merak etmeyin. Mühendis etraflı düşünebilen ve problem çözebilen insandır. Ekonomi nedir ne değildir oku istersen biraz etraflıca düşünebilmenizi sağlar.

Cin Ali serisinin ötesine geçmediğiniz belli. Ekonomi nedir ne değildir oku istersen biraz etraflıca düşünebilmenizi sağlar.

Hocam cevap mı bu şimdi..

Bariz bir şekilde beyniniz yıkanmış , Sebepsiz ve nedensiz bir şekilde insanlara ( patronlara ) ağır laflar söylüyorsunuz . Yada 1 kişinin yaptığını 1000 kişiye mal ediyorsunuz .

Çalışmayan çabalamayan herkes kötü duruma düşünce millete devlete hükümete ona buna birilerine sövüyor.

Bu çalışmadan sınava giden öğrencinin sınav çıkışı hocaya lanet getirmesine benziyor.

Yine hızlıca aklınıza gelecek bir cevabı yazacaksınız buraya biliyorum ama umarım uzun vadede düşüncenizde birşeyleri değiştirebilir bu bakış açısı.
Herkeze İyi çalışmalar

Bu da çalışma motivasyonu için (5473x6038px)

Abilerimiz zamanında sokakta birbirlerini keserken elalem neler yapmış : )

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar eyvallah bilgi önemlidir.
Ama o zaman neden yıllarımız üniversite sınavı sitresi ve saçma sapan okul yılları ile geçti.
Bende mühendisim 600 TL ile işe başladım eğer şu an resmi bir kurumda olmasam alacağım para çokda iyi birşey olmayacak. Elektronik mühendislerini bilemem ancak makina mühendislerinin işine gelince piyasadaki işleri yapmak için makina mühendisi olmaya gerek yok. Ama tecrube çok önemli orta okul mezunu birisi tecrubesi ile müdür olabiliryor yanlış anlaşılmasın tecrubesine saygım var ama kardeşim niye yaktınız yıllarımızı diye isyan edesim var bu eğitim sistemine ve bu ülkeye. Ben bu bölüme düşük bir puanla girmedim yani aslında kapasiteli bir insanın yılları heba olup gidiyor. Şu varki piyasada yinede iyi bir maaşla iş bulurum ama makina mühendisliğim ile değil yabancı dil ve bilgisayar bilgimle işin açıkcası. Yinede şu varki gerçekten mühendis zekasına sahip birisi sıkıntı çeksede aşmanın yolunu bulur. Sadece bu eğitim sisteminin bizden çaldığı yıllar vede üstüne basarak söylüyorum SAYGINLIĞIN telafisi için ayrıca emek vermek gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: ct
kusura bakmayın ama kaç tane elektrik elektronik mühendisi 2500 tl alıyor ve nerde çalışıyor söylesin de biz de bilelim :)

5 ay önce bir iş görüşmesine gittim 1000 tl teklif ettiler ve açlışan teknisyen 1300 tl alıyordu bilmem anlatabildim mi...!!!! piyasada maaş ortalaması 1500 tl civarında ve öyle sabah 9 akşam 5 c.tesi pazar tatil çalışmak hayal c.tesi dahil sabah 8 akşam 8 çalışıyorum arada iş olursa çıkış saati değişiyor buna rağmen akşam evime giderken patron yüzüme bakıyor nereye gidiyorsun dermişçesine iş paraya gelince sen mühendissin mesai ücreti yok diyorlar. 2000 yılında meslek lisesinden mezun oldum 2003 te yüksek okul bitirdim 2009 şubat ayında da mühendislik diploması aldım. düşünüyorum da eğer 2003te tekniker olarak bir işe girseydim şimdikinden bu çalışma şartlarıylşa elime daha fazla para geçerdi ve hergün birilerine hesap vermek zorunda kalmazdım. sabah gelir işimi yapar çekip giderdim ekstra işler verdiklerinde benle alakalı değilse ben anlamam der sıyrılırdım ama mühendisseniz bunu diyemezsiniz herşeyi bilmek zorundasınız!!!!!!!!!!

bak arkadaşım ne güzel demişsin 2009 da diplomayı aldım diye yani daha bismillah işin başındasın ne bekliyodun 2000 liramı okulunu bitirdin şimdi geldi pişmeye önce bi piş işin uzmanı ol ondan sonra ben bu parayı isterim de okuldan çıktığı gibi yuksek ucretlere çalışacagınızı sanıyosanız yanılıyosunuz asıl okuldan sonra kendini yetiştirme olanagı çıkıyorkı burda para ikinci planda kalıyo gelelim benim arkadaş dediğim muhendise mezun olalı 17 sene olmuş artı kafa zehir adamın çözmediği şey nerdeyse yok gibi yani burda biraz diploma diil tecruben para yapıyo işe başlarken kaç mezunusunuzdan ziyade hangi projelerde yer aldınız ve referanslarınız soruluyo bizede meslek lisesi mezunu elemanlar geliyo ama işin partiğini görünce teorikle çok fark olduğunu görüyolar vel hasıl tecrube bilgi zaman gerektiriyo ben bunu daha önceki konulardada söyledim gene söylüyorum okuldan çıktıktan sonra araştırın nerde ün yapmış işinde uzman yaşlı elektrik muhendislerinin firmaları gidin ben sadece tecrube edinmek istiyorum beni pişirin diyin ve parayı ikinci plana atın en azından bi 5 sene çalışın ondan sonra zaten para sizin istediğiniz seviyeye gelecektir saygılar.

Valla işi yapıyorum sonra parayı alacam diye adamın peşinde dilenci oluyoz! Su an mühendislik kavramından çok tiçari kavram egitimi verilse fakültelerde çok daha zekice olur! Yani işi yapıyosun tonla kafa patlatıyorsun paranıda alamadınmı mühendisligede herseye lanet ediyorsun zaten herkes peşin çalısmaya başladı da ben daha o evreye gecemedim! Mühendis arkadaşlarında bir çogu satış ekiblerinde yer almaya başladı ki bana göre beyin kaybıdır ve bunu malesef sanayici büyüklerimiz bu hale getirmiştir!

Yani sanayici büyüklerimiz eli öpülcek adamlar ama birazda sopalık adamlar bence!

Ama doktorlar devlet malı denizin kıyılarında ticari hayatına baslıyor sonrada bir muayane okey oluyor her durum!

Yanlıs anlamayın burda doktorları kıskanmıyorum ama hizmet verilen sektorun babalarına sözüm!

Bir inceleyin bakalım TUSIAD da hangi gün kalifiye elemanlar hakkında bir cümle geçmiş ki bizlere muhtaç olduklarınıda bizden fazla biliyorlar! Ama biz daha bunun farkında olmayıb yaptıgımız işi ölü fiyatlara pazarlıyoruz verilen teklifler arasında dünya kadar fark cıkıyor inanın şasırıyorum!

Şimdi bu esnaf nasıl para kazanıcak cok proje kalitesiz iş ilemi?
Hadi para kazannıyo diyelim mühendis alıb nasıl 1500 TL maas vericek?
Nasıl sigortasını yatırıcak?
Kaliteli ve hakkı olan malzemeyi kulanan mühendis kaybetmeye mahkummu kalacak?
.
.
.
Böyle onlarca soru var ??????

• Beğen
arkadaşım ben madem 1000 tl ye 5 sene çalışacam neden okuyorum ki liseden sonra girerim bir işe çalışırım 5 sene yine aynı parayı alırım liseden sınıf arkadaşım var adam 1500 lira maaş alıyor ben sırf mühendis olayım diye 7 sene dirsek çürüttüm sen gelmişsin bana 1000 liraya çalış diyorsun ne anlamı var o zaman okumanın sizin gibi düşünen izhniyetler yüzünden bu haldeyiz zaten ben o işe gitmedim şimdi çok daha fazla ir ücretle çalışıyorum. hani diyorsun ya yakında mühendisin tuğla taşıyan adamdan farkı kalmayacak diye bende diyorum ki yakında çalıştıracak mühendis bulamayacaksın haberin olsun....!!!!!!!!

• Beğen
arkadaşım ben madem 1000 tl ye 5 sene çalışacam neden okuyorum ki liseden sonra girerim bir işe çalışırım 5 sene yine aynı parayı alırım liseden sınıf arkadaşım var adam 1500 lira maaş alıyor ben sırf mühendis olayım diye 7 sene dirsek çürüttüm sen gelmişsin bana 1000 liraya çalış diyorsun ne anlamı var o zaman okumanın sizin gibi düşünen izhniyetler yüzünden bu haldeyiz zaten ben o işe gitmedim şimdi çok daha fazla ir ücretle çalışıyorum. hani diyorsun ya yakında mühendisin tuğla taşıyan adamdan farkı kalmayacak diye bende diyorum ki yakında çalıştıracak mühendis bulamayacaksın haberin olsun....!!!!!!!!

benim sadece anlatmak istediğim okuldan cıktığınız gibi yuksek maaşlarla işe başlayamassınız bakın teorikteki dirsek çürütme kitap üzerindeki bilginiz için okul bitipte iş hayatına başlamanız asıl tecrube ve iş uzmanlığı burda yetişerek oluşuyo şimdi siz yeni mezunsunuz sizden 17 sene önce mezun olmuş konusunda uzman bi muhendisle aynı maaşı almanız sizce söz konusu olurmu siz bi işveren olsanız yeni mezunla yaş 40 demiş konusunda uzman olmuş birisine aynı parayı verirmisiniz veyahut hangisine daha fazla guvenip iş teslim edersiniz bikere yeni mezun adam sudan cıkmış balık gıbı iş hayatında daha sağını solunu bilemez yetişmesi lazım ayrıca ben çalıştırcak muhendis aramadığım için o sözünüz beni alakadar etmiyo turkiyedemi adam bulunmaz istemediğiniz kadar hemde değerli arkadaşım okuldakı 7 senenizi unutun iş hayatınızdaki ilk 7 senenize bakın

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri