Mühendislik çok kötü durumda diyorlar ve

Ankara EMO da da benzer bir sistem var. Proje bürosuna girip orası için SMM almak isteyen ücretli mühendislerden maaş bordrosu isteniyor net maaşları belirli bir ücretin altındaysa SMM belgesi verilmiyor. Bundan dolayı işverenler alacağı mühendise bu ücreti vermek zorunda kalıyor. ama bu sistem sadece imza yetkisi kullanıldığında var. ilerde bütün mühendisler için uygulanırsa mühendisler açısından iyi olur mühendise hakettiğini verenler açısından bir sakıncası olmaz ama fırsatçı işverenler için çok kötü olacağı kesin!!!!

arkadaşlar lütfen kimse alınmasın ama özel sektörde şöyle bişey var adam senin okuduğun okulu çokta takmıyor açıkçası işin ucuzu ve elemanın ucuzu olsun işi yürüsün gerisi hikaye diyor burası türkiye kimse kendini kandırmasın okumak tabiki çok güzel birşey ama burası güzelim türkiye arkadaşlar herkes işinin yürüdüğüne bakar çoğu fabrika mühendis bile çalışırmıyor başka bir mühendise Bakım sözleşmesi yapıyor gerisini bulduğu elemana halletiriyo keşke herkes okusa okumak bilgili olmak çok güzel bir olay

arkadaşlar lütfen kimse alınmasın ama özel sektörde şöyle bişey var adam senin okuduğun okulu çokta takmıyor açıkçası işin ucuzu ve elemanın ucuzu olsun işi yürüsün gerisi hikaye diyor burası türkiye kimse kendini kandırmasın okumak tabiki çok güzel birşey ama burası güzelim türkiye arkadaşlar herkes işinin yürüdüğüne bakar çoğu fabrika mühendis bile çalışırmıyor başka bir mühendise bakım sözleşmesi yapıyor gerisini bulduğu elemana halletiriyo keşke herkes okusa okumak bilgili olmak çok güzel bir olay

Biz kendimizi dogru pazarlamasını ögrensek o zaman gör bak nasıl takıcaklar!:cool:

Yeni Mezun mühendise 1000 lira teklif etmek bence aşağılayıcıdr.Ben şantiyede çalışıyorum en vasıfsız işçi 850 lira veriyoruz az diye çekip gidiyorsa 1000 lira yeni mezunda olsa mühendis sıfatı için aşağılayıcıdır.Ancak şuda bir gerçek ki krizden sonra mühendislik fakültelerinin puanları baya düştü yeni açılan üniversitelerle beraber kalite de düşecek fazla mezun olacaktır.Dolayısyla gelecek daha kötü olacaktır.ve Emo nun belirlediği asgari tutarın altında ki her ücret bence kötüdür.Bu ücret geçen sene 1500 lira bu sende galiba 1850 diye belirlenmiştir. Biz kendi kendimize ne yapıyorsak yapıyoruz. Bakın doktorlara muayene ücretlerini aşağıya çekiyorlar mı. Patronların suçu da çok fırsatçılık yapıyorlar ama bizde suçluyuz emonun ücretinin altındaki rakamlarım kabul etmemeliyiz. Şahsen ben de ilk işe girerken bu ücretin altında teklif edildi ama o ücrete çalışmadım. 5 sene 1000 liraya çalışacak mühendisinde aklına şaşarım.Böyle birşey olmaz. Tecrübe her daim kazanılır yaşı yoktur. Bana göre 2 sene çalışmış mühendis işi öğrenememişse kendinde bir sorun vardır.2 sene çalıştıktan sonra normalin üzerinde bir ücret almalıdır.

Bu konudaki yorumlarımdan dolayı 3 gün engellendim :) yasaklarım bitti ve geri döndüm , yazmazsam içimde kalır sayın kontrolkalemi.com forumu üyeleri:)

Bugün sınavdaydım , Mühendislik 4. sınıf arkadaşlarım sınavdaki soruda diyotun ne işlevi olduğunu bilmiyorlardı , Kare dalganın RMS'ini bulmak için kök2 ye bölüyorlardı ,
3 ay sonra iş arıyor olacaklar , umarım ozmn 1000TL teklif alabilirler......

her dıuplomalı bence muhendıs değıl ben elektronik muhendislığınde araştırma laboıratuvar teknisyenıydım şimdı emeklıyım çalıştığım zaman okulun en başarılı oğrencılerınden bırı masamın uzerınde bakırlı plaketler vardı devre çıkarıyordum devamlı masamın uzerınde olurdu bu oğrencı bana bır gun dedığını aynen yazıyorum abi bu bakırlı kartlar ne işe yarıyor her geldığımde masanda goruyorum bunu dıyen oğrencı mezun olacak oğrencılerden bırı muhendislıkte teorı mukemmel verılıyor ama basıt bır transistorun bacak bağlantısını bılmıyor pratıkte sifir boyle muhendislerımız kusura bakmasınlar ben muhendisım demesınler

her dıuplomalı bence muhendıs değıl ben elektronik muhendislığınde araştırma laboıratuvar teknisyenıydım şimdı emeklıyım çalıştığım zaman okulun en başarılı oğrencılerınden bırı masamın uzerınde bakırlı plaketler vardı devre çıkarıyordum devamlı masamın uzerınde olurdu bu oğrencı bana bır gun dedığını aynen yazıyorum abi bu bakırlı kartlar ne işe yarıyor her geldığımde masanda goruyorum bunu dıyen oğrencı mezun olacak oğrencılerden bırı muhendislıkte teorı mukemmel verılıyor ama basıt bır transistorun bacak bağlantısını bılmıyor pratıkte sifir boyle muhendislerımız kusura bakmasınlar ben muhendisım demesınler

arkadaşlar ben anlatamıyorum heralde şimdi burada suçu sadece bu soruyu soranda mı aramak lazım maden siz üniversitede çalışıyordunuz o arkadaşa neden öğretmediniz bakırlı plaketin ne olduğunu (göreviniz değilse bile insanlık namına yapabilirdiniz) illa gelip sorması mı gerekiyordu. Bak ne kadar güzel görmüşsünüz üniversitelerdeki eğitimin kötü olduğunu peki düzeltmek için ne yaptınız. Ben de sizen bizzat yuaşadığım olayı anlatayım; üniversite 3. sınıftayız ve bahar dönemi yani 3. sınıf bitiyor sınıfta havyanın ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar vardı(azımsanmayacak çoğunlukta) gittim hocanın yanına hocam bu ne adamlar daha havya nedir bilmiyor bu insanlar seneye mühendis olup piyasaya çıkacaklar birşeyler yapalım dedim "ne yapabiliriz ki?" diye cevap verdi dedim haftaya herkes havya getirsin baskı devre çıkarıp onun üzerine devre kuralım cevabı "ya boşver şimdi onun için izin almak gerek asistan da yetersiz gelir kim ilgilenecek" oldu dedim hocam gerekirse ben de asistanlık yaparım yeter ki arkadaşlar bişeyler öğrensin "ya şimdi biri elini falan yakar başımıza iş açarız" dedi. Şimdi sorarım sizlere suçlu öğrenci mi? bu eğitim sistemini devam ettiren zihniyet mi? ya da oturup burada bu öğrencileri yargılayıp da bu sistemi düzeltmek için hiç uğraşmayan ucuza çalıştırırım nasılsa bize muhtaçlar diyen fırsatçılık yapıp ucuza çalıştırmya kalkan sonra da sen mühendissin yapacaksın diyerek her işi üzerine yıkan işverenler de mi??????????????

arkadaşlar ben anlatamıyorum heralde şimdi burada suçu sadece bu soruyu soranda mı aramak lazım maden siz üniversitede çalışıyordunuz o arkadaşa neden öğretmediniz bakırlı plaketin ne olduğunu (göreviniz değilse bile insanlık namına yapabilirdiniz) illa gelip sorması mı gerekiyordu. Bak ne kadar güzel görmüşsünüz üniversitelerdeki eğitimin kötü olduğunu peki düzeltmek için ne yaptınız. Ben de sizen bizzat yuaşadığım olayı anlatayım; üniversite 3. sınıftayız ve bahar dönemi yani 3. sınıf bitiyor sınıfta havyanın ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar vardı(azımsanmayacak çoğunlukta) gittim hocanın yanına hocam bu ne adamlar daha havya nedir bilmiyor bu insanlar seneye mühendis olup piyasaya çıkacaklar birşeyler yapalım dedim "ne yapabiliriz ki?" diye cevap verdi dedim haftaya herkes havya getirsin baskı devre çıkarıp onun üzerine devre kuralım cevabı "ya boşver şimdi onun için izin almak gerek asistan da yetersiz gelir kim ilgilenecek" oldu dedim hocam gerekirse ben de asistanlık yaparım yeter ki arkadaşlar bişeyler öğrensin "ya şimdi biri elini falan yakar başımıza iş açarız" dedi. Şimdi sorarım sizlere suçlu öğrenci mi? bu eğitim sistemini devam ettiren zihniyet mi? ya da oturup burada bu öğrencileri yargılayıp da bu sistemi düzeltmek için hiç uğraşmayan ucuza çalıştırırım nasılsa bize muhtaçlar diyen fırsatçılık yapıp ucuza çalıştırmya kalkan sonra da sen mühendissin yapacaksın diyerek her işi üzerine yıkan işverenler de mi??????????????

burda tabiki eğitim sistemininde hatası var fırsatçı işverenlerinde maalesef böyle bir dünyada yaşıyoruz burda çarede sizsiniz imkan oluşturmakta sizde bitiyo okulda öğretmiyolarsa havyayı kullanmayı tv tamircisinde öğren yanı sistemin kısıtlaması içinde kalmamak için sen arayışlar ve çözümler üreterek kendini geliştirmek zorundasınki meslekinde iyi olmalısın ve kendini geliştirmelisin şimdi örneğin ehliyet alacak bi sürücü adayı arabayı kullanmayı sürücü kursundamı öğreniyo hayır çünki 20 saatte araba kullanma öğrenilmiyo ama ehliyeti alıyo peki tecrubeyi nerden kapıyo biraz kendi cesaretiyle biraz eşinden dostundan beraber araba kullanarak tecrube edinerek yolda kaza yapmadan sürmeye devam ediyo sonra bi bakıyosun adam 5 sene sonra tek parmayla arba kullanacak seviyeye geliyo yani benim anlatmak istediğim siz kendinizi geliştirme yollarına baş vurarak araştırarak kendinizi uzmanlaştıracaksınız hayat mücadele demek saygılar.

Ya arkadaşlar benim anlamadığım şu genelde bu konuya yazı yazanlar hep öğrencileri veyahut kendi çalıştığı sektördeki işleri,işte şu mühendis geldi bana sordu,şu öğrenci bunu bilmiyor da geldi sonra mühendis olacak bu adam böyle vb. ,iyi güzel de siz doğduğunuzda bu bilgilerle mi dünyaya geldiniz acaba?Bir birey karşı taraftan saygı görmeyi beklerken,kendisi başkalarını aşağılamamayı bilmeli.Konu iyice geyik olmuş...

Bu konuda fazla yoruma gerek yok.
İş bilenin kılıç kuşananın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri