Mühendislik çok kötü durumda diyorlar ve

o arkadaşa neden öğretmediniz bakırlı plaketin ne olduğunu (göreviniz değilse bile insanlık namına yapabilirdiniz) illa gelip sorması mı gerekiyordu
Evet sormasi gerekiyordu. Egitim dikte ettirilecek bi sey degil. Ogrencinin talep edip ogrenmek icin caba harcamasi gerekir. Ogrenmesini ogrenemeyenden gercek bir muhendis olmaz

Ve Türkiye de mühendislik mesleği yapılmaz diyorlar o kadar çok çalışmaya ragmen...
Maaş olarakta en yüksek rakam 2000 tl devletin verdiği söyleniyor..
Ya dda özelde torpil ve ya çok fazla tecrübe ile en fazla 2000 - 2500.
Bende bir mühendis adayı olarak merak ettim çok mu büyük hayaller kuruyorum diye..
Durumumuz ne olacak?
ve Acaba aranızda bunun üzerinde rakam alan var mı ya da duydunuz mu

Bütün mesajları okudum canım kardeşim.
Yazılanlara göre ben Mühendis bile değilim.
Amenna, zaten mevki makam peşinde koştugumuzda yok.
Elime havya versen lehim atamam, plc versen program yapamam.
Anca ampul değiştiririm. Söylemesi ayıp geçen günde çarpıldım zaten değiştirirken.
Teknik arkadaşlar, ustalar, lise mezunu stajer arkadaşlar ; ben başımda baretim uzun saçlarımla salına salına havalı havalı yürürken acaba ne cok sövdüler arkamdan. Birşey bilmeyip hepsinden fazla para alıyordum. Hepsi benden çok biliyordu.
Allaha şükür çok biliyorlardı ki , bilmediklerinin farkında değillerdi.

Haaa sözün özü canım kardeşim. İlla net para mı konuşalım.
8 ay oldu hiç deneyimim olmadıgı bir sektörde 2000 lira alıyorum.
Allah bereket versin. Herkese bol kazanç versin.
Düşün ben mühendis bile değilim.*

Belki sen mühendis olursun.

Hıı.
Düşündümde, hep senden çok bilen birileri olacak. Mühendislik mezunu bişey bilmeyen olarak, çok iş bilen ustaların hikayelerindeki salak olacaksın.
-Daha switch ne onu bilmiyo.
-Daha röle ne onu bilmiyo.
Ne kadar az yada çok bilirsen bil kardeşim.
Amacın para ise KAZANIRSIN meraklanma.

yazılanları okudum anladığım

ben okudum cok para isterim

ben ilk okul mezunuyum bende isterim :D

elektrik mühendisleriyle ilgili olarak düşündüklerim

iş ortamında bir cok mühendisle karşılaşıyoruz kendi işini kuran mühendisler ( proje cizimi dışında ) piyasadan iş alıp bitiren mühendisler cıraklık kalfalık deneyiminden gecmiş kişiler benim tanıdığım elek. müh. de var fabrikada ve başka yerlerde calışan diploması var diye işi alındılar mesleğiyle alakasız işlerde calışıyolar cünkü mesleki tecrübesleri yok herşey kağıt üzerinde olmuyor pratiktede başarılı olmak gerek

para kazanmak için calışmak gerekiyor ben okudum bana iş bulun şu kadar para verin demekle olmuyo varsa hünerin göstereceksin parayı kapacaksın :D

Bu konudaki yorumlarımdan dolayı 3 gün engellendim :) yasaklarım bitti ve geri döndüm , yazmazsam içimde kalır sayın kontrolkalemı.com forumu üyeleri:)

Bugün sınavdaydım , Mühendislik 4. sınıf arkadaşlarım sınavdaki soruda diyotun ne işlevi olduğunu bilmiyorlardı , Kare dalganın RMS'ini bulmak için kök2 ye bölüyorlardı ,
3 ay sonra iş arıyor olacaklar , umarım ozmn 1000TL teklif alabilirler......

sayın camby bu konudakı yorumlarınızdan dolayı 3 gun engellenmedınız sız su anda yoruma kapalı olan ,https://www.kontrolkalemi.com/forum...3-okuldan-odev-alan-ilk-mesajinda-baslik.html
baslıklı mesajda polemıge sebep oldugunuzdan dolayı uc gun ceza aldınız.
sayın camby polemık yaratmamaya vede kısılerı hedef gostermemeye dıkkat edınız.

sayın camby bu konudakı yorumlarınızdan dolayı 3 gun engellenmedınız sız su anda yoruma kapalı olan ,https://www.kontrolkalemi.com/forum...3-okuldan-odev-alan-ilk-mesajinda-baslik.html
baslıklı mesajda polemıge sebep oldugunuzdan dolayı uc gun ceza aldınız.
sayın camby polemık yaratmamaya vede kısılerı hedef gostermemeye dıkkat edınız.

Çok teşekkür ederim bu açıklamanız için çünkü neden olduğunu söylemeyince cezanın da bi anlamı kalmıyor değil mi...

Daha dikkatli olurum ozmn sayın gezer77

Elime havya versen lehim atamam, plc versen program yapamam.
Anca ampul değiştiririm. Söylemesi ayıp geçen günde çarpıldım zaten değiştirirken.
Teknik arkadaşlar, ustalar, lise mezunu stajer arkadaşlar ; ben başımda baretim uzun saçlarımla salına salına havalı havalı yürürken acaba ne cok sövdüler arkamdan. Birşey bilmeyip hepsinden fazla para alıyordum. Hepsi benden çok biliyordu.
Mühendislik mezunu bişey bilmeyen olarak, çok iş bilen ustaların hikayelerindeki salak olacaksın.
-Daha switch ne onu bilmiyo.
-Daha röle ne onu bilmiyo.
Ne kadar az yada çok bilirsen bil kardeşim.
Amacın para ise KAZANIRSIN meraklanma.

Sormak istediğim acaba ne mühendisisiniz? Bu konu elektrik elektronik orjinli aslında , işletme müh. mezunlarının yada endüstri mezunlarının teknik anlamda birşey bilmeden iş bulabilme fırsatları var.

Çok iş bilen çok konuşan usta hikayesi hep vardır tabi dediğiniz gibi ama iş bilen mühendisin bilgisi altında ezilmek çok farklıdır..

Mühendis diyoruz sürekli ama mühendis kelimesi adımızın yanında duruyor diye meslektaş olmuyoruz ne yazikki çevre mühendisi , jeoloji mühendisi ile..

Hadi bunları geçtim stajda bana DİRENCİN yönünü soran ODTÜ elektronik öğrencisi kardeşimin de rahatlıkla iş bulur : ) , çünkü CV'den kandırıyor...

Ha devir torpil devri diyorsanız zaten o konuda diyecek hiç birşey yok : ) , babamın ,amcamın işyerinde gittiğimde ben de şortla fln geziyorum , mekanik ustaları bu frezeden ne anlar diye dalga geçiyorlar..: )

elektrık elektronik muhendıslığınde 25 yıl teknısyen olarak çalıştım her yıl ortalama 30 kişi oğrenci kayıt olur ama bana sorarsanız kaç kişi muhendis olarak mezun olur ben 30 kişiden 3 kişi derım muhendislığe gelenlerın yuzde 90 dıplomam olsun dıye gelıyor yuzde 10 içindende kımse alınmasın elektronik veya elektrik her kişinin ypacağı iş değıl her dıplomalıda bu işi yapamaz yude 10 içinden uç kişi çikarsa bu çok mukemmel bolum hocaları kusura bakmasınlar yetıştırdıklerı muhendisler ortada

sayın Camby
Elektrik elektronik mühendisiyim.
Yukarıdaki yazıyı da "ziyadesiyle abartılı" bir şekilde yazdım.

Okulda teknik olarak "ilgilenen çalışan arkadaşlarımın aksine" yan gel yat, sınavdan sınava okula git şeklinde hiçbirşey öğrenmeden mezun oldum.

Bitirme projemde plc ile dc motor kontrollü asansör modeli yaptım.*
4 yıl hiçbirşey öğrenmedim, ama 2 ay kastırınca devrede kurdum, röle de çektirdim, leader da yazdım block diyagramda çözdüm.

Herşeyi abarttıgımız gibi, Hem mühendis olmayı, hem tekniker olmayı çok abartıyoruz.
Birçok tekniker arkadaşım benden çok maaş alıyor.
Birçok mühendis teknikerden az şey biliyor.
ama bir çok "teknik eleman" "USTA" mühendisin hiçbirşey bilmediğini zannediyor.

Haklı olabilirsiniz, ama bu öğrenemeyeceğim "hattızatında sizden daha iyi yapamayacagım anlamına gelmiyor".

An itibariyle, satış destek ve sistem çözümleme konusu ile ugraşıyorum, yarın plc programlar sistem devreye alırım, sonraki gün satış yaparım, olmadı telekomunukasyon sektöründe çalışırım. Yani abartmanın alemi yok.

Mühendislik fakültesinden mezun olan "ben ve bizler" mühendis olduk demiyoruz zaten.

mühendislik eğitimi aldık.

Nedir bu eğitim? Geometri ve matematiğin, analitik işlem ve cebri algoritmaların günümüz problemlerine en uygun halde gerçeklenmesi, olası problemler için birden fazla minimum maliyetli çözümler üretilmesi.

Ben plcden , diyottan, röleden, timerdan, ampulden, floresandan anlamak zorunda değilim.

ihtiyacım oldugunda zaten çözerim.

Şöyle de söyleyebiliriz, "Bir mühendis* ihtiyacı olana kadar daha önce karşılaşmadıgı her konuda "GERİZEKALI" sayılabilir, ama karşısına çıktıktan sonrada o konuda profesyonel çözümler üretebilir" Mühendisliğin doğası bunu gerektirir zaten.

Neymiş efendim mezun mühendislerden %3 ü mühendismiş. Yanlış!! %0'ı mühendis çıkar dileyen olur, dilemeyen olmaz.

sımdı turkıyedekı egıtımın durumunu gozden gecırebılen vede stajyer ogrencılerle beraber calısmıs bırısı olarak sızı kısaca bır anımı anlatayım.bır ısletmede olcu aletlerı vede elektronık bolumu vardı.yaz stajında ogrencı grubu gelmıs vede ıkı bolum arasında dagıtılmıstı.benım bolume dusen ıkı stajyerı alarak verılen ısı yapmaya gıdıyor vede orada onlara neyı nasıl vede neden yaptıgımı anlatıyordum.bırı ılgılı dıgerı ıse ılgısızdı.ılgılı olanın bır arkadası dıger bolumdeydı.bırgun benım yanıma gelerek sıze bırsey soylemek ıstıyorum dedı benımle beraber calısmak ıstedıgını ılettı.bende bende zorlanacagını soyledım.cunku oturmak yok dedım.genc ıse bana arkadasım bırcok sey ogrenıyor bense orada oturuyorum dedı soru sordugumda ıse azar ısıtıyorum .fakat senın yanında bırseyler ogrenırım dedı vede stajını benım yanımda tamamladı.
sımdı bızım okullarımızda pıyasa ıle ısbırlıgı olmadıgından dolayı ogrencıler zayıf kalıyorlar maalesef vede kısının ıcınde varsa ogrenıyor yoksa sadece dıplomalı ıssız olarak mezun olmakta

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri