kompanzasyon yardım lütfen

can3939

Üye
merhabalar..

küçük bir işyerinde 2 adet trifaze priz kullanılacak 1 adet 4500w fırın birde 2000 w ocak çalışacak günde ortalama 8 saat çalışacaklarını düşünürsek (işletme şu anda monofaze ) kompanzasyona gerek varmı nasıl yapılabilir trifaze rezistansları monofazeye çevirmek dahamı mantıklı olur ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Reziztanslar omik yuktur kompanzasyon gerektirmez.( tabiki uzerinde harici başka yükler yok ise)

sn can 3939 Dağıtim şirketleri abonelerden 9 kvA üzeri müşterilerinden reaktif kapasitif bedeli alıyor
işletmenizin gücü 9 kvA yok gibi mono fazdan trifaza geçmenizi öneririm,zatan 3 fazada ihtiyaç var
diyosunuz,daıtım şirketi güç tespiti yapar kompazasiyona gerek olmadığını söylerler.

merhabalar..

küçük bir işyerinde 2 adet trifaze priz kullanılacak 1 adet 4500w fırın birde 2000 w ocak çalışacak günde ortalama 8 saat çalışacaklarını düşünürsek (işletme şu anda monofaze ) kompanzasyona gerek varmı nasıl yapılabilir trifaze rezistansları monofazeye çevirmek dahamı mantıklı olur ?
Elektrikli ısıtıcılar(rezistanslar) reaktif güç çekmez ama balast,(flüoresant lambalarda,elektrik motorları gibi sargılı cihazlar reaktif güç çeker ve kompanzasyon gerektirir.Ama 9kw 'ın üstündeki güçlerde elektrik tedarik şirketleri kompanzasyon istiyor.Bina içinde kullanılan elektrikli makinaların nasıl çalıştığını dağıtım firmaları inceliyor mu bilmiyorum?Bu konuda bilgisi olan yazarsa sevinirim bende öğrenmek isterim bunu.

evet doğudur 9 kvA üzeri güçlerde reaktif alınıyor, yani talep gücü ,9 kvA yı geçerse reaktif alınıyor.
dağıtım şirketleri abonelik işlemleri veya güçartırımında işletmede güç tespiti yapıldıktan sonra
abone verilir ,bildiğim kadarıile.

Forum istatistikleri

Konular
128,395
Kullanıcılar
450,280
Son üye
sıdıç45

Yeni konular

Geri