(Yardım) Monofaze-Trifaze Geçişi Yapmalı Mıyım?

Mrt0642

Üye
Merhabalar;

Ankara’da tatlı konsepti olan bir işletmeyiz. Açıldığımız günden beri elektrik ile ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Önceleri olur olmadik zamanlarda sigorta atıyordu elektrikçimizin tavsiyesiyle b20 olan ana sigortayi b40 a çıkardık. Ancak 2 gun sonra binadan dükkana gelen hat (kolon hatti dediler) yandı ve kolon hattını daha kalın bir kablo ile değiştirdik. Bu sefer sigorta atmadi ama dükkan içi sigortalar şönt yerlerinden yanmaya basladı. Yaklaşık 3 ayrı zamanda yanan sigortaları ve şönt kabloları değiştirdik. Sorunu kökten çözmek için Çağırdığımız elektrikçiler trifaze ye geçmemiz gerektiğini ve gücü 3 e bölerek sorunu tamamen çözebileceğimizi söylediler. Ancak pano büyük degil bu yuzden duvarin kırılıp büyük panonun gomulmesi gerekecek bu da dekorun bozulmasi vs gibi ekstra külfeti de göze aldik ve bununla ilgili bir elektrik muhendisiyle görüştük noterden evrak istedi gönderdik. Muhendisimiz , çizimle alakali tekrar isletmemize geldiğinde bu sefer trifaze ye gecmemize gerek olmadığını, trifazelik bir elektrik akiminin geçmediğini (demand 7,44) sadecedukkan icindeki 2,5 luk kablolari değiştirmemizi bunun sorunu çözeceğini bosuna masraf etmemiz gerektigini söyledi. Bizim de kafamız iyice allak bullak oldu. Dukkan da 2 tane ev tipi fırın monofaze, 3 tane 1500wat 1 tane 2500 watr rezistans olan benmari ve cay ocağı, kahve makinesi, derin dondurucu, 2 buzdolabi,led aydinlatmalar vs mevcut.

Simdi sizlere sorum;

1) Sadece yuksek enerji çeken makine kablolarini tava uzerinden direk panoya cekmemiz işimizi gorur mu?

2) demand 7,44 olan bir isletmede trifazeye gecemeye gerek var mi?

3) Trifazeye geçsek yine de dukkan ici kablo kalınlıklarını değiştirmemiz gerekecek mi?

Şimdiden Teşekkür Ederim.

Ekli dosyalar

• 2DCB93F2-7416-488E-BFA8-155DB5D3B5C6.jpeg
    2DCB93F2-7416-488E-BFA8-155DB5D3B5C6.jpeg
    422.8 KB · Görüntüleme: 33
  • B60A5A78-F0C5-473B-A05F-2DAD62905538.jpeg
    B60A5A78-F0C5-473B-A05F-2DAD62905538.jpeg
    649.1 KB · Görüntüleme: 29
  • 455F8A35-490F-4B73-8157-16555DF2CF05.jpeg
    455F8A35-490F-4B73-8157-16555DF2CF05.jpeg
    103.8 KB · Görüntüleme: 30
  • 232055A8-FA45-40F2-83AB-605F5F12F817.jpeg
    232055A8-FA45-40F2-83AB-605F5F12F817.jpeg
    74.6 KB · Görüntüleme: 27
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yanma'nın sebebi büyük olasılıkla Gevşek Bağlantı. Eğer Köprü kaldırmıyor olsaydı KAKŞ Çıkışı'ndan itibaren yanmaya başlaması gerekirdi. İleriye yatırım olarak düşünecek olursanız 380V iyidir.

Birşey de dikkatimi çekti. Bir sürü büyük yüklü özel linye olması gereken yük saydınız ama sigortaların alayı 10 amper . Bu yükler linye değil sorti bile olsa takır takır atması lazım bu sigortaların. Bir tane de 32 amper nötr kesmeli sigorta gördüm. Tesisatı kuran arkadaşın hayal dünyası baya gelişmiş anlaşılan. Elimdeki malzemeyle ne yemek çıkartırım diyen ascidan geri kalmamış.

Son düzenleme:
11111111111111.png

Son düzenleme:
Degerli arkadaşlar forumumuzda buna benzer çokça fotolar paylaşılmaktadır. Oysa yapana da işçilik yönünden kullanana da hep zarar . Bilindigi gibi hazır baranin uç fazlisida var.
https://www.aydinlatmadunyam.com/ur...MNw5BPkhQazOUy0fInVN5tEgmCYlkOwhoCE-MQAvD_BwE

öyle gelmiş böyle gider .
anlayan olmadıktan sonra , boşuna .
anlayan olsada aynı kafa .

elektrik tehlikeli konu .

inşaat kapı takılacak kapının bir ölçüsü var .
kapı yerini boyunu küçük alıyor yapıyor .
kafan çatıyor diyorsun kafanı eğersin geçersin diyor .
tamam eğersin geçtim diyorum
kapıcı kapıyı nasıl takacak diyorum
kapının boyunu kesersin diyor .

çözüm çok , demek kafa çalışıyor .

beğenmessen çok biliyorsan kendin yap çözümü !!!

mantık bu !!!

ustaları palanyadan geçirmek için bir formul arıyorum .
daha bulamadım .

öyle gelmiş böyle gider .
anlayan olmadıktan sonra , boşuna .
anlayan olsada aynı kafa .

elektrik tehlikeli konu .

inşaat kapı takılacak kapının bir ölçüsü var .
kapı yerini boyunu küçük alıyor yapıyor .
kafan çatıyor diyorsun kafanı eğersin geçersin diyor .
tamam eğersin geçtim diyorum
kapıcı kapıyı nasıl takacak diyorum
kapının boyunu kesersin diyor .

çözüm çok , demek kafa çalışıyor .

beğenmessen çok biliyorsan kendin yap çözümü !!!

mantık bu !!!

ustaları palanyadan geçirmek için bir formul arıyorum .
daha bulamadım .
Bilenin de bilmeyenin de hem ukala hem terbiyesiz olduğu acayip bir devirde yaşıyoruz. Eskiden bilgi sahibi kişilerde biraz ukalalık oldu. Internet ve medya sayesinde zahmetsizce ve kolayca ulaşılan her bilgi günümüzde kişileri bende biliyorum ve bende yapabilirim ukalaligina itti . Yoksa ben bu tür teknik elemanlara çantamı bile vermem.
Günumuzde yaşanan başka bir garabette revaçtaki sektörler ile ilgili hicbir bilgi ve görgüsü olmayan insanlar o sektör ile ilgili sade suya tirit kıvamındaki traştan eğitim ve sınavlara katılıp o mesleğin uzmanı sayılabiliyor. Geçen bir emekli matematik öğretmeni bir oto eksperini telefonla arayıp sizin işlerde bu ara çok para var . Bende bu işlere girmek istiyorum . Bana eğitim verirmisiniz demiş. Dumur....

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri