Güneş Paneli sistem kurulumu yardım

EbruD

Üye
Merhaba..
Bulunduğum yerde profesyonel olarak bu işi yapan firmalar olmadığı için sistemi kendi araştırmalarımla kurmaya karar verdim. Bir çok video seyrettim ancak altyapı olmayınca işler bir noktada sarpa sarıyor :) Destek olursanız sevinirim.

Küçük bir bağ evi için 3 kw'lık off grid bir sistem düşünüyorum.
Mexxsun VM II-3000 Tam Sinüs Akıllı 24V 3KW (450-500VDC) alarak, gündüzleri akü bağlantısız olarak kullanmak istiyorum.

24 saat çalışan ortalama bir buzdolabım, genellikle akü şarj edeceğim elektrikli el aletlerim, laptop ve 8-10 led lamba + 220v 2350w lık haftada 2 kere 30 dk ısıtıcısız çalıştıracağım çamaşır makinesi olacak. Bulunduğum konumda 3 mevsim günde 5-6 saat güneş alabiliyorum.

Fazla panel kullanmamak için 450 w half cut 2 adet panel alsam, ileride arttırmak kaydıyla bu sistem için yeterli/uygun olur mu?
100lük 2 akü sürekli dolu olsa, geceleri bunu kullansam, gündüzleri direk güneş alarak diğer ihtiyaçlarımı karşılayabilir miyim?
İleride sisteme jeneratör eklemem mümkün olur mu?
Inverter'in kendi içinde100 a mppt şarj kontrol cihazı var ama yine de ekstra bir mppt kontrol cihazı takılması gerektiği bilgisine rastlıyorum. Bu doğru mu?
Şimdiden teşekkürler~

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu aralar en çok ilgimi çeken konulardan birisi. Bende bilgim dahilinde yardımcı olmayı isterim.

Önecelikle seçtiğiniz hibrit inverter teknik sayfasından bakıldığında oldukça iyi bir ürün olduğunu gösteriyor. Ancak pratikte malzeme ve yapı kalitesi konusunda bir fikrim yok.

Lafın sonunu başta söyleyim siz ona gere planları değiştirmeye başlayın.

Seçtiğiniz hibrit inverter dahili şarj sistemiyle birlikte geliyor ve eğer cihazın gerek duyduğu şartları karşılarsanız Harici başka hiç bir cihaza ihtiyacınız yok. Bu şartların en önemlisi hibrit inverterlerde artık standart haline gelmiş olan "yüksek voltaj, düşük akım" uygulaması nedeniyle panellerinizden 120-450v arası bir voltaja ihtiyaç duymaktadır. Yani panellerinizi eski sistemlerde olduğu gibi paralel değil seri bağlantıyla kullanmanız gerekecek. Bu durumda da istenen voltajı karşılayabilmek için 24v luk en az 6 panel, 48v luk en az 3 panel takmanız gerekiyor.

Bu durumun bütçenizi zorlaması durumunda size tavsiyem eski tip regülatörü, şarjörü, inverterü ayrı bir sistem kurmanızdır. Eğer sistemi kuracağınız mekan yılın belli dönemlerinde kullanılacak bir mekanda eski sistemi bir kez daha tavsiye ediyorum.

Akülerinizin size ne kadar yetebileceğini yaklaşık olarak hesaplamak oldukça basittir.

Akü voltajı 12v
Toplam kapasite 200Ah

200*12=2400Wh kapasiteniz bulunmaktadır. Akülerinizi 0'a kadar kullanamayacağınız için biz yaklaşık 60% kullanacağımızı hesap edersek;

2400*60%=1440Wh kullanma potansiyeli olan kapasiteniz bulunmaktadır.

Günümüzdeki anahtarlamalı çalışan elektronik cihazların verimlilik kaybının %5-10 civarında olduğunu var sayarsak;

Verimliliği %90 alıyoruz

1440*90%=1296Wh kesin/garanti kullanılabilir kapasiteniz bulunmaktadır.

Örneğin: 10w lamba 6 saat yandı 60w düşersiniz. Buzdolabı 30w dan 24 saat çalıştı 720w düşersiniz. Televizyon+uydu 120w dan 4 saat çalıştı 480w düşersiniz.

Bu aralar en çok ilgimi çeken konulardan birisi. Bende bilgim dahilinde yardımcı olmayı isterim.

Önecelikle seçtiğiniz hibrit inverter teknik sayfasından bakıldığında oldukça iyi bir ürün olduğunu gösteriyor. Ancak pratikte malzeme ve yapı kalitesi konusunda bir fikrim yok.

Lafın sonunu başta söyleyim siz ona gere planları değiştirmeye başlayın.

Seçtiğiniz hibrit inverter dahili şarj sistemiyle birlikte geliyor ve eğer cihazın gerek duyduğu şartları karşılarsanız Harici başka hiç bir cihaza ihtiyacınız yok. Bu şartların en önemlisi hibrit inverterlerde artık standart haline gelmiş olan "yüksek voltaj, düşük akım" uygulaması nedeniyle panellerinizden 120-450v arası bir voltaja ihtiyaç duymaktadır. Yani panellerinizi eski sistemlerde olduğu gibi paralel değil seri bağlantıyla kullanmanız gerekecek. Bu durumda da istenen voltajı karşılayabilmek için 24v luk en az 6 panel, 48v luk en az 3 panel takmanız gerekiyor.

Bu durumun bütçenizi zorlaması durumunda size tavsiyem eski tip regülatörü, şarjörü, inverterü ayrı bir sistem kurmanızdır. Eğer sistemi kuracağınız mekan yılın belli dönemlerinde kullanılacak bir mekanda eski sistemi bir kez daha tavsiye ediyorum.

Akülerinizin size ne kadar yetebileceğini yaklaşık olarak hesaplamak oldukça basittir.

Akü voltajı 12v
Toplam kapasite 200Ah

200*12=2400Wh kapasiteniz bulunmaktadır. Akülerinizi 0'a kadar kullanamayacağınız için biz yaklaşık 60% kullanacağımızı hesap edersek;

2400*60%=1440Wh kullanma potansiyeli olan kapasiteniz bulunmaktadır.

Günümüzdeki anahtarlamalı çalışan elektronik cihazların verimlilik kaybının %5-10 civarında olduğunu var sayarsak;

Verimliliği %90 alıyoruz

1440*90%=1296Wh kesin/garanti kullanılabilir kapasiteniz bulunmaktadır.

Örneğin: 10w lamba 6 saat yandı 60w düşersiniz. Buzdolabı 30w dan 24 saat çalıştı 720w düşersiniz. Televizyon+uydu 120w dan 4 saat çalıştı 480w düşersiniz.
Cevabınız için teşekkürler.
Sistem 365 gün çalışacak.. Eski tip sisteme hiç girmeyelim çünkü bu kadar dahi bilgim yok her şeye sıfırdan başlamam gerekir 😅
Panellerde volt konusuna baktım ve her bir hücre 0,5v elektrik üretiyormuş. Buna göre 144 hücreli bir panel 72 volt üretirse, 2 adet yeterli olmaz mı?

Aküler, gece kullanımım için yeterli gelecek.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkürler.
Sistem 365 gün çalışacak.. Eski tip sisteme hiç girmeyelim çünkü bu kadar dahi bilgim yok her şeye sıfırdan başlamam gerekir 😅
Panellerde volt konusuna baktım ve her bir hücre 0,5v elektrik üretiyormuş. Buna göre 144 hücreli bir panel 72 volt üretirse, 2 adet yeterli olmaz mı?

Aküler, gece kullanımım için yeterli gelecek.

Panel hücrelerinin tamamı seri bağlı değildir. Bir kısmı seri, bir kısmı paralel bağlı olmaktadır. Seri bağlı olan modellerde vardır tabiki ama pek yaygın değildir. Piyasadaki 144 hücreli panellerin nonimal voltajı 48v, Maksimum voltajı 50-55v arasındadır genellikle. Ancak ileride daha çok yaygınlaşabilir yüksek voltajlı paneller.

Merhabalar.
Bağ evi için bu inverter gereksiz yere sizi ekstra masrafa sıkacağa benziyor.
Normal 3 kW pwm akıllı inverter,150 amper 2 adet akü ve 330 watt 2 panel alarak son derece güzel ve kullanışlı bir sistem kurulabilir.

Merhabalar.
Normal 3 kW pwm akıllı inverter,150 amper 2 adet akü ve 330 watt 2 panel alarak son derece güzel ve kullanışlı bir sistem kurulabilir.

Merhabalar.
Bağ evi dedim ama burası benim yaşayacağım normal bir ev. Sadece fazla elektrikli eşya kullanmıyorum.
Bu inverter'i seçmemin tek sebebi, gündüz direk kullanım. Atölye aletlerimin gündüz yükü ile aküleri zorlamamak adına bunu seçmiştim. Sonuçta akülerin yıpranması da ciddi bir masraf.
+ Birden fazla kişi aynı fikirde :/
Panel hücrelerinin tamamı seri bağlı değildir. Bir kısmı seri, bir kısmı paralel bağlı olmaktadır. Seri bağlı olan modellerde vardır tabiki ama pek yaygın değildir. Piyasadaki 144 hücreli panellerin nonimal voltajı 48v, Maksimum voltajı 50-55v arasındadır genellikle. Ancak ileride daha çok yaygınlaşabilir yüksek voltajlı paneller.
Bu koşullarda tam olarak hangi özelliklerde panel almam gerek? Hatta direk bir örnek link atabilirseniz çok makbule geçer. Teşekkürler

Doğrudan şu ürünü alın diye bir yönlendirme yapamam ancak minimum 15 yıl garanti verilen ürünlere bakmanızı tavsiye ederim. Gereksinim olarak 48v olan panelleri araştırabilirsiniz. Watt gücü biraz bütçeye bakıyor.

Bir diğer hesaplamanız gereken nokta, eğer gündüzleri doğrudan panelleri kullanıp, geceleri de aküleri kullanmayı düşünüyorsanız bu durumda panellerin hem sizin için hem de aküleri şarj etmek için gereken gücünü hesaba katmalısınız.

Örneğin 12v 100Ah iki adet akü aldınız bunlar seri bağlanacak ve sizin 24v 100Ah bir bataryanız olacak. Bu durumda şarj için ortalama 10-20A arası gerekecek yani 240-480Watt/saat arasında bir güç akülerin şarjı için kullanılacak daimi olarak. Sizinde gündüz kullanacağınız cihazların güçlerini hesap edip toplamını almanız gerekiyor. Mesela gündüzleri ortalama sürekli olarak 1000Watt harcadığınızı varsaysak 1240-1480 Watt güce ihtiyaç var. Bu durumda 400Watt panellerden 3 tane alındığında saatlik maksimum 1200Watt güç üreterek ucu ucuna yetişiyor. Ancak bu hesaplar en mükemmel ihtimallerle. 400W olarak alacağınız bir panel güneşin durumuna göre ortalama 300-350w üretecektir.

Hesaplamalarda yanlışım varsa arkadaşlar beni düzeltsinler ancak hesabın doğru olduğu kabul ediyorum ve galiba sizin panel sayınız 4'e çıkıyor. :/

Ancak gün içinde çok uzun süre yüksek güçlerde elektrik kullanmayacaksanız, şarj akımı yüksek tutularak akülerin gün içinde daha hızlı dolması sağlanabilir. Bu durumda 3 panel yetebilir.

Geceleyin aküler kullanılacaksa nasıl akü bağlantısız olacak? Aküler sürekli şarjda olmalı ama gündüz yoğun kullanım varsa güneşlenme zamanları daha verimli kullanılabilir. Sağlıklı kurşun tabanlı aküleri şarjı için kapasitelerinin yüzde onu akımla şarj edilebilmeleri dolaysıyla akülerin yarı kapasitesini kullanabileceğinizi hesaplayın. Toplam günlük tüketiminizi fazla fazla hesaplayın. İnverter kayıpları da olacak. Şuana kadar anlayabildiğim kadarıyla en verimli en az kayıplı kullanım, 12 veya 24 volt sistem kurup akülere o şekilde şarj etmek ve tüm sistemi de 12 veya 24 volt'a göre tasarlamak. Tabi bu volt'taki bir buzdolabı bile çok para olduğundan pek ekonomik olmuyor. Benim sistemimde başta bunu düşünmüştü. Fakat buzdolabı işi karıştırdı. Şu an yine 390 wh panel ile ışık, kameralar ve kamera kayıt cihazı için dc12v sistemim var. Ayrıca Şebeke bağlı ama son zamlardan sonra önceliği panellere vereceğim.

Merhaba..
Bulunduğum yerde profesyonel olarak bu işi yapan firmalar olmadığı için sistemi kendi araştırmalarımla kurmaya karar verdim. Bir çok video seyrettim ancak altyapı olmayınca işler bir noktada sarpa sarıyor :) Destek olursanız sevinirim.

Küçük bir bağ evi için 3 kw'lık off grid bir sistem düşünüyorum.
Mexxsun VM II-3000 Tam Sinüs Akıllı 24V 3KW (450-500VDC) alarak, gündüzleri akü bağlantısız olarak kullanmak istiyorum.

24 saat çalışan ortalama bir buzdolabım, genellikle akü şarj edeceğim elektrikli el aletlerim, laptop ve 8-10 led lamba + 220v 2350w lık haftada 2 kere 30 dk ısıtıcısız çalıştıracağım çamaşır makinesi olacak. Bulunduğum konumda 3 mevsim günde 5-6 saat güneş alabiliyorum.

Fazla panel kullanmamak için 450 w half cut 2 adet panel alsam, ileride arttırmak kaydıyla bu sistem için yeterli/uygun olur mu?
100lük 2 akü sürekli dolu olsa, geceleri bunu kullansam, gündüzleri direk güneş alarak diğer ihtiyaçlarımı karşılayabilir miyim?
İleride sisteme jeneratör eklemem mümkün olur mu?
Inverter'in kendi içinde100 a mppt şarj kontrol cihazı var ama yine de ekstra bir mppt kontrol cihazı takılması gerektiği bilgisine rastlıyorum. Bu doğru mu?
Şimdiden teşekkürler~
Merhabalar iş için girişim yaptınızmı

Biraz geç kalmışım ancak hiç olmazsa başkaları faydalansın. Uzman değilim ancak yaşadığım tecrübeleri paylaşayım.

Ev için kesinlikle 3 kW lık interter almayın. Bende 3kw lık akıllı inverter kullanmaktayım. Siz adının 3kw olduğuna bakmayın. Sanırım max 2200 watt civarında verebiliyor.

Toplam 12v 100ah x 4 adet ritar jel aküm var. 24v olarak bağladım. 1.5 kW lık güneş panelim var.

Hava kapalıysa yani sadece akülerle çamaşır makinesi çalışmıyor. Bol güneşli havada çalışmakta. Hafif bulutlanma olsa cihaz uyarı verip kendini kapatmakta. Hatta bulutlanmayla beraber aküye anlık fazla yük binince kablolar yandı 2 sefer.

Bulaşık makinesi daha fazla tükettiği için hiç denemedim bile. Zaten güneş paneli kurulumu yapan bir tanıdığım da 3 kw lık invernter da bulaşık makinesinin çalışmadığını söyledi.

Birde makinelerin güç değerleri yanıltmasın sizi. örneğin 1000 watt yazıyorsa bile anlık kalkışlarda 2000w olabiliyor. Buzdolabı, elektrik süpürgesinde bunu ışıkların kısılmasından net anlayabiliyorsunuz.

Eğer ev aletleri çalıştıracaksanız 5 kW lık inverter kullanın mutlaka.

Aküleride 48v olarak kurabilirsiniz. Ayrıca çok önemli bir uyarı daha yapayım. 2 tane akü alayım sonra 2 daha eklerim diye düşünmeyin. Sonradan ilave edilen akülerin birbirine zarar verdiğini okumuştum. Yeni aldığım aynı marka akülerin voltaj değerlerin kısa bir süre sonra düştüğünü gördüğümde bunun doğru olduğunu anlamış oldum...

Ben sistemi bağ evinde sadece haftasonları kullanmaktayım. Keşke zamanında 5 kW lık inverter ve 48v luk 8x100ah lik bir sistem kursaydım. Çamaşır ve bulaşık makinesini sorunsuz çalıştırırdım.

Bir not daha vereyim. Güneş panellerini seçerken amper değerlerinin aynı olmasına dikkat ediniz. Eğer paralel bağlarsanız sistem amperi en düşük olanı baz alır. Yani 4 tane panelden 3 tanesi 10 amper olsa 1 tanesi 5 amper olsa bile panellerden alabileceğiniz güç 5 amper olur. Yani yarıya düşmüş olur.

Akü olayı çok pahalı olmakla beraber ömrü doldur boşalt sayısına göre değişiyor. Yani güneş panelinizden ne kadar fazla güç gelirse akünüzü o kadar az kullanmış olursunuz.

Akü seçimi de çok önemlidir. Piyasada jel akü adı altında bir çok sahte jel satılmakta. Halbuki gerçekten jel olan ritar, trojan gibi 3-4 tane marka bulunmakta.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri